Second Half | Stories Behind the Scores

Girls Basketball Rankings

 
Basketball rankings are compiled by the Associated Press panel of media voters, and are not licensed to be listed on this website. The MHSAA does not supply input to the AP rankings. However, listed below are undefeated teams based on results posted to the Score Center on MHSAA.com. Teams with one or more losses will be included in listings later in the season as the number of undefeated teams dwindles. 

February 29, 2016 (final)

(Maximum three losses.)

CLASS A

19-1: Dexter, Saginaw Heritage, Southfield.

17-1: Detroit Martin Luther King. 

18-2: DeWitt, Flushing, Jackson Northwest, Marquette, Utica Eisenhower. 

17-2: Brownstown Woodhaven, Howell. 

17-3: Allen Park, Belleville, Caledonia, Greenville, Hudsonville, Midland Dow, Northville, Southfield-Lathrup, St. Johns, St. Joseph.

CLASS B

19-1: Bay City John Glenn, Marshall.

18-1: Detroit Country Day. 

18-2: Frankenmuth, Grand Rapids South Christian, Jonesville, Kalkaska, Marysville. 

17-2 Grand Rapids Catholic Central, Muskegon Oakridge, Stevensville Lakeshore.

17-3: Birch Run, Brooklyn Columbia Central, Durand, Freeland, Fruitport, Goodrich, Manistee, Otsego, Perry, Williamston. 

16-3: Gladwin, Marine City, Spring Lake.

CLASS C

20-0: Calumet, Gobles, Napoleon. 

19-1: Traverse City St. Francis. 

18-1: Adrian Madison, Flint Hamady, Johannesburg-Lewiston. 

18-2: Bath, Blissfield, Ithaca, Kalamazoo Hackett, Maple City Glen Lake, Niles Brandywine, St. Ignace, Ypsilanti Arbor Prep.

17-3: Kent City, Homer, Laingsburg, Lake City, Morley Stanwood, Sandusky. 

16-3: Detroit Cristo Rey, Leroy Pine River, Marlette, Rochester Hills Lutheran Northwest, Saginaw Arts & Sciences Academy.

15-3: Ann Arbor Greenhills. 

CLASS D

20-0: Pittsford.

19-1: Bark River-Harris, Big Rapids Crossroads Academy, Newberry.

18-1: Mount Pleasant Sacred Heart. 

18-2: Climax-Scotts, Posen, Stephenson.

17-3: Fruitport Calvary Christian, Gaylord St. Mary, Munising, Waldron.

16-3: Ann Arbor Rudolf Steiner, Bay City All Saints, Mendon, St. Joseph Michigan Lutheran, Wyoming West Michigan Lutheran.

15-3: Kingston. 

13-2: Detroit Public Safety Academy. 

February 22, 2016

CLASS A

17-1: Dexter, Saginaw Heritage.

16-1: Southfield. 

13-1: Detroit Martin Luther King. 

17-2: Utica Eisenhower. 

16-2: Allen Park, Belleville, DeWitt, Flushing, Howell, Jackson Northwest, Marquette. 

15-2: Hudsonville.

14-2: Birmingham Seaholm.

CLASS B

18-1: Detroit Country Day. 

17-1: Bay City John Glenn, Fruitport, Marshall. 

16-1: Grand Rapids South Christian. 

15-1: Stevensville Lakeshore. 

17-2: Muskegon Oakridge. 

16-2: Birch Run, Brooklyn Columbia Central, Frankenmuth, Goodrich, Jonesville, Kalkaska, Manistee. 

15-2: Grand Rapids Catholic Central.

14-2: Marysville. 

CLASS C

18-0: Calumet, Flint Hamady, Napoleon. 

17-0: Gobles. 

17-1: Adrian Madison, Johannesburg-Lewiston. 

16-1: Traverse City St. Francis. 

17-2: Bath, Blissfield, Maple City Glen Lake, Niles Brandywine.

16-2: Ithaca, Kalamazoo Hackett, Lake City, Morley Stanwood, Sanduksy, Ypsilanti Arbor Prep.

15-2: Beaverton, St. Ignace. 

14-2: Ann Arbor Greenhills. 

CLASS D

18-0: Pittsford.

18-1: Bark River-Harris.

17-1: Big Rapids Crossroads Academy, Newberry. 

16-1: Mount Pleasant Sacred Heart. 

14-1: Waldron. 

17-2: Climax-Scotts, Posen, Stephenson.

16-2: Fruitport Calvary Christian, Mackinaw City.

12-2: Burton St. Thomas More, Detroit Public Safety Academy.

February 16, 2016

(Minimum 10 wins with no more than two losses.)

CLASS A

16-1: DeWitt. 

15-1: Dexter, Jackson Northwest, Saginaw Heritage. 

14-1: Southfield.

12-1: Detroit Martin Luther King. 

16-2: Utica Eisenhower. 

15-2: Belleville, Caledonia, Marquette. 

14-2: Allen Park, Howell, Hudsonville. 

13-2: Birmingham Seaholm, Flushing, St. Joseph. 

11-2: Brownstown-Woodhaven. 

CLASS B

16-1: Bay City John Glenn, Detroit Country Day. 

15-1: Birch Run, Fruitport, Grand Rapids South Christian, Kalkaska, Marshall. 

13-1: Stevensville Lakeshore. 

16-2: Muskegon Oakridge.

15-2: Durand, Frankenmuth, Grosse Ile, Jonesville, Williamston. 

14-2: Brooklyn Columbia Central, Gladwin, Goodrich, Grand Rapids Catholic Central, Manistee. 

13-2: Marysville. 

12-2: Buchanan. 

CLASS C

17-0: Napoleon. 

16-0: Calumet, Gobles. 

15-0: Flint Hamady.

16-1: Adrian Madison, Morley Stanwood.

15-1: Johannesburg-Lewiston, Lake City, St. Ignace. 

14-1: Traverse City St. Francis. 

15-2: Bath, Blissfield, Maple City Glen Lake, Niles Brandywine, Ypsilanti Arbor Prep. 

14-2: Ann Arbor Greenhills, Beaverton, Detroit Cristo Rey, Ithaca, Sandusky. 

13-2: Kalamazoo Hackett. 

12-2: Rochester Hills Lutheran Northwest. 

CLASS D

18-0: Pittsford.

17-0: Bark River-Harris. 

15-1: Big Rapids Crossroads Academy, Newberry. 

14-1: Mount Pleasant Sacred Heart. 

13-1: Waldron. 

16-2: Posen, Stephenson.

15-2: Climax-Scotts, Fruitport Calvary Christian.

14-2: Mackinaw City.

13-2: Mendon.

12-2: Wyoming West Michigan Lutheran. 

11-2: Detroit Public Safety Academy. 

February 8, 2016

(Minimum eight wins with no more than two losses.)

CLASS A

15-0: Saginaw Heritage. 

14-1: DeWitt, Marquette, Northville. 

13-1: Allen Park, Dexter, Jackson Northwest, Southfield. 

11-1: Detroit Martin Luther King. 

14-2: Utica Eisenhower. 

13-2: Belleville, Caledonia, Haslett, Hudsonville. 

12-2: Birmingham Seaholm, Flushing, Hartland, Howell, St. Joseph. 

9-2: Brownstown Woodhaven.

CLASS B

13-0: Grand Rapids South Christian, Kalkaska, Stevensville Lakeshore. 

15-1: Bay City John Glenn. 

14-1: Detroit Country Day, Marshall. 

13-1: Birch Run, Fruitport, Grand Rapids Catholic Central. 

14-2: Williamston. 

13-2: Durand, Frankenmuth, Gladwin, Jonesville, Muskegon Oakridge. 

12-2: Brooklyn Columbia Central, Goodrich, Grosse Ile, Manistee, Marysville, Perry. 

11-2: Ann Arbor Gabriel Richard. 

10-2: Buchanan. 

CLASS C

16-0: Napoleon. 

15-0: Gobles.

14-0: Flint Hamady.

13-0: Calumet.

14-1: Adrian Madison, Johannesburg-Lewiston, Morley Stanwood, St. Ignace, Ypsilanti Arbor Prep. 

13-1: Detroit Cristo Rey, Kalamazoo Hackett. 

12-1: Lake City, Traverse City St. Francis. 

13-2: Beaverton, Carson City-Crystal, Marlette, Niles Brandywine. 

12-2: Ann Arbor Greenhills, Bath, Blissfield, Homer, Ithaca, Laingsburg, Maple City Glen Lake, Sandusky.

11-2: Madison Heights Madison, Negaunee, Saginaw Arts & Sciences, Sand Creek. 

10-2: Rochester Hills Lutheran Northwest. 

9-2: Wixom St. Catherine. 

CLASS D

15-0: Pittsford. 

14-0: Bark River-Harris.

14-1: Big Rapids Crossroads Academy. 

13-1: Mount Pleasant Sacred Heart, Newberry. 

12-1: Bellaire, Stephenson. 

11-1: Waldron. 

13-2: Ann Arbor Rudolf Steiner, Climax-Scotts, Posen. 

12-2: Bay City All Saints, Fruitport Calvary Christian, Mackinaw City, Mendon, Munising, Wyoming West Michigan Lutheran. 

11-2: Leland. 

9-2: Burton St. Thomas More. 

February 1, 2016

(Minimum six wins with no more than two losses.)

CLASS A

14-0: Saginaw Heritage. 

13-1: DeWitt, Marquette.

12-1: Caledonia, Haslett, Northville, Southfield. 

11-1: Allen Park, Dexter, Jackson Northwest, St. Joseph. 

10-1: Detroit Martin Luther King.

11-2: Belleville, Hudsonville, St. Johns, Utica Eisenhower, Warren Cousino. 

10-2: Birmingham Seaholm, Bloomfield Hills, Byron Center, Canton, Clarkston, Flushing, Greenville, Grosse Pointe North, Hartland, Howell, Southfield-Lathrup. 

9-2: Brownstown Woodhaven, Muskegon, Rochester Hills Stoney Creek. 

8-2. St. Clair Shores Lakeview. 

CLASS B


13-0: Bay City John Glenn. 

12-0: Grand Rapids South Christian, Kalkaska. 

11-0: Stevensville Lakeshore. 

12-1: Detroit Country Day, Grand Rapids Catholic Central, Marshall. 

11-1: Fruitport. 

10-1: Birch Run, Perry.

9-1: Marine City. 

12-2: Jonesville, Williamston. 

11-2: Durand, Frankenmuth, Freeland, Gladwin, Manistee, Muskegon Oakridge, Spring Lake. 

10-2: Goodrich, Grosse Ile. 

9-2: Ann Arbor Gabriel Richard, Brooklyn Columbia Central, Buchanan, Marysville. 

7-2: Ida, Detroit Consortium. 

6-2: Detroit Denby.

CLASS C

15-0: Napoleon. 

13-0: Gobles. 

12-0: Flint Hamady. 

11-0: Calumet. 

13-1: Ypsilanti Arbor Prep. 

12-1: Adrian Madison, Ithaca, St. Ignace. 

11-1: Detroit Cristo Rey, Johannesburg-Lewiston, Kalamazoo Hackett, Laingsburg, Morley Stanwood, Sandusky. 

10-1: Blissfield, Lake City, Traverse City St. Francis. 

9-1: Schoolcraft. 

11-2: Beaverton, Carson City-Crystal, Hancock, Marlette, Niles Brandywine. 

10-2: Ann Arbor Greenhills, Bath, Hemlock, Homer, Maple City Glen Lake, Negaunee, Norway. 

9-2: Madison Heights Madison, Saginaw Arts & Sciences, Sand Creek, Wixom St. Catherine.  

8-2: Rochester Hills Lutheran Northwest.

6-2: Detroit Edison Public School Academy. 

CLASS D

13-0: Pittsford. 

12-0: Bark River-Harris.

13-1: Big Rapids Crossroads Academy. 

12-1: Climax-Scotts, Posen. 

11-1: Bay City All Saints, Mendon, Mount Pleasant Sacred Heart, Newberry. 

10-1: Bellaire, Stephenson, Waldron. 

11-2: Ann Arbor Rudolf Steiner, Crystal Falls Forest Park, Gaylord St. Mary. 

10-2: Bellevue, Fruitport Calvary Christian, Leland, Mackinaw City, Munising, Wyoming West Michigan Lutheran. 

9-2: Waterford Our Lady, Wilson Nah Tah Wahsh. 

8-2: Burton St. Thomas More Academy. 

January 25, 2016

(Minimum six wins with no more than two losses.)

CLASS A

12-0: Saginaw Heritage. 

9-0: Southfield. 

12-1: Marquette. 

11-1: DeWitt, Haslett, Northville, Utica Eisenhower. 

10-1: Caledonia, Detroit Martin Luther King, Dexter, St. Joseph, Warren Cousino. 

9-1: Clarkston, Grosse Pointe North. 

8-1: Jackson Northwest. 

11-2: Detroit Renaissance. 

10-2: Canton.

9-2: Allen Park, Belleville, Birmingham Seaholm, Bloomfield Hills, Flushing, Hartland, Howell, Muskegon Reeths-Puffer, St. Johns, Temperance Bedford. 

8-2: Greenville, Hudsonville, Rochester Hills Stoney Creek, Southfield-Lathrup, St. Clair Shores Lakeview. 

7-2: Battle Creek Lakeview, Byron Center, Muskegon. 

6-2: Brownstown Woodhaven, Wyandotte Roosevelt.

CLASS B

11-0: Bay City John Glenn, Grand Rapids Catholic Central. 

10-0: Grand Rapids South Christian, Kalkaska. 

9-0: Stevensville Lakeshore. 

11-1: Jonesville.

10-1: Detroit Country Day, Frankenmuth, Marshall. 

9-1: Birch Run, Buchanan, Grosse Ile, Pontiac Notre Dame Prep.

8-1: Detroit Consortium, Fruitport, Marine City, Perry. 

11-2: Williamston. 

10-2: Gladwin, Spring Lake. 

9-2: Durand, Freeland, Grant, Hamilton, Manistee, Muskegon Oakridge. 

8-2: Ann Arbor Gabriel Richard, Goodrich, Houghton, Marysville.

7-2: Brooklyn Columbia Central, Sault Ste. Marie.

6-2: Detroit Denby. 

CLASS C

12-0: Napoleon. 

11-0: Gobles, Ithaca. 

10-0: Calumet, Flint Hamady, Kalamazoo Hackett. 

10-1: Adrian Madison, Carson City-Crystal, Johannesburg-Lewiston, Laingsburg, Marlette, St. Ignace, Ypsilanti Arbor Prep.

9-1: Bath, Detroit Cristo Rey, Lake City, Maple City Glen Lake, Morley Stanwood, Sanduskey. 

8-1: Blissfield, Lutheran Westland, New Lothrop, Saginaw Arts & Sciences, Traverse City St. Francis. 

7-1: Schoolcraft. 

10-2: Beaverton, Kent City, Manchester, Niles Brandywine.

9-2: Brown City, Hancock, Hemlock, Saugatuck. 

8-2: Ann Arbor Greenhills, Flint Beecher, Homer, Negaunee, Sand Creek, Tawas. 

7-2: Madison Heights Madison, Norway, Rochester Hills Lutheran Northwest, Wixom St. Catherine. 

CLASS D

11-0: Bark River-Harris, Pittsford. 

10-0: Posen, Stephenson. 

9-0: Mount Pleasant Sacred Heart, Wilson Nah Tah Wahsh. 

11-1: Big Rapids Crossroads Academy, Climax-Scotts. 

10-1: Ann Arbor Rudolf Steiner, Bay City All Saints, Newberry. 

9-1: Bellevue, Leland, Mendon, Waterford Our Lady. 

8-1: Bellaire, Waldron. 

9-2: Crystal Falls Forest Park, Gaylord St. Mary, Mackinaw City, St. Joseph Michigan Lutheran. 

8-2: Frankfort, Fruitport Calvary Christian, Munising, Onekama, Wyoming West Michigan Lutheran. 

7-2: Athens.

6-2: Alanson, Burton St. Thomas More Academy.

January 19, 2016

(Minimum five games played with one or fewer losses.)

CLASS A

10-0: Saginaw Heritage, Utica Eisenhower.

9-0: Southfield.

11-1: Marquette.

9-1: Clarkston, Detroit Martin Luther King, DeWitt, Dexter, Haslett, Warren Cousino. 

8-1: Caledonia, Hartland, Howell, Northville, St. Joseph.

7-1: Grandville, Grosse Pointe North, Novi, St. Clair Shores Lakeview. 

6-1: Jackson Northwest.

CLASS B

10-0: Grand Rapids Catholic Central.

9-0: Bay City John Glenn. 

8-0: Grand Rapids South Christian, Kalkaska.

7-0: Perry, Stevensville Lakeshore. 

10-1: Detroit Country Day, Jonesville. 

9-1: Frankenmuth, Gladwin, Pontiac Notre Dame Prep. 

8-1: Birch Run, Grant, Grosse Ile, Marshall. 

7-1: Ann Arbor Gabriel Richard, Detroit Consortium, Fruitport. 

6-1: Buchanan, Marine City. 

CLASS C

10-0: Gobles, Kent City, Napoleon. 

9-0: Calumet, Flint Hamady, Ithaca, Kalamazoo Hackett, Lake City.

8-0: Morley Stanwood.

6-0: Schoolcraft. 

9-1: Adrian Madison, Manchester, Ypsilanti Arbor Prep. 

8-1: Bath, Blissfield, Carson City-Crystal, Detroit Cristo Rey, Johannesburg-Lewiston, Laingsburg, Maple City Glen Lake, Marlette, St. Ignace. 

7-1: Sandusky, Tawas, Traverse City St. Francis. 

6-1: Ann Arbor Greenhills, New Lothrop, Saginaw Arts & Sciences. 

CLASS D

10-0: Bark River-Harris, Pittsford. 

9-0: Mount Pleasant Sacred Heart, Stephenson.

8-0: Leland, Posen, Wilson Nah Tah Wahsh. 

9-1: Ann Arbor Rudolf Steiner, Bay City All Saints, Big Rapids Crossroads Academy, Newberry. 

8-1: Waterford Our Lady.

7-1: Athens, Bellaire, Bellevue, Climax-Scotts, Mendon, Waldron. 

January 11, 2016

(Minimum five games played with one or fewer losses.)

CLASS A

8-0: Clarkston, DeWitt, Saginaw Heritage, Utica Eisenhower.

7-0: Southfield. 

6-0: Grosse Pointe North, Jackson Northwest, Novi.

10-1: Marquette.

8-1: Detroit Renaissance, Rochester Hills Stoney Creek. 

7-1: Birmingham Seaholm, Bloomfield Hills, Caledonia, Dexter, Farmington Hills Harrison, Grand Rapids Northview, Haslett, Temperance Bedford, Warren Cousino.

6-1: Detroit Martin Luther King, Grandville, Hartland, Howell, Northville, Pinckney, St. Joseph. 

5-1: Muskegon, Ortonville-Brandon, Port Huron Northern, Roseville, St. Clair Shores Lakeview.

CLASS B

8-0: Bay City John Glenn, Grand Rapids Catholic Central. 

7-0: Birch Run, Grand Rapids South Christian, Kalkaska. 

6-0: Ann Arbor Gabriel Richard, Grosse Ile, Stevensville Lakeshore. 

5-0: Perry.

8-1: Detroit Country Day, Williamston. 

7-1: Detroit Henry Ford, Frankenmuth, Gladwin, Grant, Jonesville, Marshall. 

6-1: Buchanan, Center Line, Fruitport, Goodrich, Pontiac Notre Dame Prep. 

5-1: Holland Christian, Marine City. 

4-1: Ida. 

CLASS C

9-0: Calumet. 

8-0: Beaverton, Gobles, Kalamazoo Hackett, Kent City, Napoleon. 

7-0: Adrian Madison, Ithaca, Johannesburg-Lewiston, Morley Stanwood. 

6-0: Flint Hamady, Lake City. 

5-0: Schoolcraft. 

8-1: Ypsilanti Arbor Prep. 

7-1: Bath, Blissfield, Carson City-Crystal, Laingsburg, Manchester, Millington, Saugatuck, St. Ignace. 

6-1: Brown City, Detroit Cristo Rey, Maple City Glen Lake, Marlette, Sand Creek, Sandusky, Tawas, Traverse City St. Francis. 

5-1: Saginaw Arts & Sciences Academy, St. Louis. 

4-1: New Lothrop. 

CLASS D

8-0: Bark River-Harris, Mount Pleasant Sacred Heart, Pittsford.

7-0: Ann Arbor Rudolf Steiner, Newberry, Stephenson, Waldron. 

6-0: Leland, Mendon, Posen.

5-0: Wilson Nah Tah Wahsh.

4-0: Holland Calvary, Wyoming West Michigan Lutheran. 

7-1: Bay City All Saints, Bellevue, Big Rapids Crossroads Academy, Mackinaw City. 

6-1: Alanson, Athens, Bellaire, Cedarville, Climax-Scotts, Ontonagon, Waterford Our Lady. 

5-1: Detroit Public Safety Academy, Marcellus, St. Joseph Michigan Lutheran.

January 5, 2016

(Minimum four games played.)

CLASS A

9-0: Bloomfield Hills.

7-0: Clarkston, DeWitt, Rochester Hills Stoney Creek.

6-0: Grandville, Haslett, Saginaw Heritage, Southfield, Temperance Bedford, Utica Eisenhower.

5-0: Jackson Northwest, Pinckney, Port Huron Northern.

4-0: Grand Rapids Northview, Grosse Pointe North, Novi.

3-0: Wyandotte Roosevelt.  

8-1: Birmingham Seaholm.

7-1: Marquette.

6-1: Detroit Renaissance, Lapeer, West Bloomfield.

5-1: Caledonia, Detroit East English, Dexter, East Grand Rapids, Howell, Jackson, Lansing Waverly, Muskeogn Mona Shores, Northville, Warren Cousino, Wyoming. 

4-1: Battle Creek Lakeview, Detroit Martin Luther King, Greenville, Hartland, Macomb Dakota, Richland Gull Lake, Roseville, Salem, St. Clair Shores Lakeview, St. Joseph, Trenton. 

3-1: Brownstown Woodhaven, Hudsonville, Muskegon, Ortonville-Brandon, Warren Mott.

CLASS B

8-0: Bay City John Glenn.

6-0: Grand Rapids Catholic Central, Grand Rapids South Christian, Jonesville, Kalkaska.

5-0: Brich Run, Goodrich, Grosse Ile, Stevensville Lakeshore. 

4-0: Ann Arbor Gabriel Richard, Marine City, Perry. 

7-1: Detroit Country Day.

6-1: Fowlerville, Kingsford, Williamston.

5-1: Detroit Henry Ford, Durand, Frankenmuth, Gladwin, Grant, Marshall, Pontiac Notre Dame Prep, Spring Lake. 

4-1: Ada Forest Hills Eastern, Center Line, Detroit Consortium, Essexville Garber, Fruitport, Hastings, Holland Christian, Houghton, New Boston Huron, Zeeland West. 

3-1: Buchanan, Detroit Denby, Monroe Jefferson, Sault Ste. Marie.

CLASS C

7-0: Calumet, Napoleon. 

6-0: Adrian Madison, Bath, Beaverton, Blissfield, Brown City, Carson City-Crystal, Gobles, Johannesburg-Lewiston, Kalamazoo Hackett, Kent City. 

5-0: Flint Hamady, Ithaca, Lake City, Morley Stanwood, Schoolcraft. 

4-0: Elk Rapids. 

7-1: Ypsilanti Arbor Prep.

6-1: Harbor Beach. 

5-1: Hanover-Horton, Hemlock, Laingsburg, Lakeview, Manchester, Marlette, Millington, Muskegon Western Michigan Christian, Sandusky, Saugatuck, St. Ignace, Tawas. 

4-1: Auburn Hills Oakland Christian, Burton Bendle, Detroit Cristo Rey, Flint Beecher, Hancock, Maple City Glen Lake, Custer Mason County Central, Rochester Hills Lutheran Northwest, Saginaw Arts & Sciences, Sand Creek, Springport, Traverse City St. Francis.

3-1: Byron, East Jordan, Ironwood, Madison Heights Madison, New Lothrop, Niles Brandywine, St. Louis. 

CLASS D

6-0: Alanson, Ann Arbor Rudolf Steiner, Bark River-Harris, Lake Linden-Hubbell, Mount Pleasant Sacred Heart, Pittsford.

5-0: Bellaire, Climax-Scotts, Mendon, Newberry, Posen, Waldron. 

4-0: Leland, Pickford, St. Joseph Michigan Lutheran, Stephenson, Wilson Nah Tah Wahsh.

6-1: Bay City All Saints, Big Rapids Crossroads Academy, Morenci.

5-1: Bellevue, Bloomfield Hills Roeper, Gaylord St. Mary, Mackinaw City, Manistee Catholic Central.

4-1: Athens, Cedarville, Detroit Public Safety Academy, Marcellus, Munising, Ontonagon, Waterford Our Lady. 

3-1: Byron Center Zion Christian, Flint International Academy, Wyoming Tri-unity Christian. 

March 2, 2015 (final regular season)

CLASS A

20-0: Flushing, Marquette.

19-1: Bloomfield Hills Marian, Detroit Martin Luther King, Southfield Lathrup, Waterford Kettering.

18-1: DeWitt.

18-2: Ann Arbor Huron, Midland Dow, Southfield.

17-3: Kalamazoo Central, Plymouth, Port Huron Northern, Saginaw Heritage, Stevensville Lakeshore, Traverse City West.

13-3: Detroit Mumford.

CLASS B

20-0: Midland Bullock Creek, Plainwell, Spring Lake.

19-1: Goodrich, Kalkaska, Manistee, Marshall, Wayland, Williamston.

18-2: Center Line, Chelsea, Frankenmuth, Grand Rapids Catholic Central, Sparta.

16-2: Dearborn Heights Robichaud, Kentwood Grand River Prep.

15-2: St. Clair Shores South Lake.

17-3: Buchanan, Croswell-Lexington, Flat Rock, Hudsonville Unity Christian, Macomb Lutheran North.

16-3: Muskegon Oakridge.

CLASS C

20-0: Gobles, Laingsburg.

19-1: Blissfield, Niles Brandywine. 

18-1: Flint Hamady, Saginaw Arts & Sciences. 

18-2: Carson City-Crystal, Concord, Flint Beecher, Ithaca, Johannesburg-Lewiston, Sandusky, Traverse City St. Francis.

17-2: Calumet.

17-3: Decatur, Ishpeming, Leroy Pine River, Manchester, Pewamo-Westphalia, Ypsilanti Arbor Prep. 

16-3: Grosse Pointe Woods University Liggett.

CLASS D

20-0: Pittsford. 

19-1: Bellaire, Big Rapids Crossroads Academy, Munising.

18-1: Frankfort.

18-2: Bark River-Harris. 

16-1: St. Joseph Michigan Lutheran.

12-1: Burton St. Thomas More Academy.

17-3: Fruitport Calvary Christian, Kingston, Morrice.

16-3: Sterling Heights Parkway Christian, Wakefield-Marenisco. 

February 23, 2015

CLASS A

18-0: Flushing, Marquette, Waterford Kettering. 

17-0: Detroit Martin Luther King.

17-1: DeWitt, Southfield-Lathrup.

17-2: Southfield.

16-2: Midland Dow, Plymouth, Saginaw Heritage. 

CLASS B

19-0: Plainwell.

18-0: Midland Bullock Creek, Spring Lake.

18-1: Manistee, Williamston.

17-1: Goodrich, Kalkaska, Marshall, Wayland.

16-1: Deaborn Heights Robichaud.

14-1: Kentwood Grand River Prep.

17-2: Buchanan.

16-2: Center Line, Chelsea, Frankenmuth, Grand Rapids Catholic Central, Sparta.

15-2: Dearborn Henry Ford Academy.

12-2: St. Clair Shores South Lake.

CLASS C

18-0: Gobles, Laingsburg.

18-1: Blissfield, Niles Brandywine.

17-1: Flint Hamady, Traverse City St. Francis.

16-1: Saginaw Arts & Sciences.

17-2: Carson City-Crystal, Johannesburg-Lewiston.

16-2: Calumet, Concord, Flint Beecher, Ithaca, Sandusky.

15-2: Manchester. 

14-2: Beaverton.

13-2: Leroy Pine River.

CLASS D

18-0: Pittsford.

18-1: Bellaire.

17-1: Big Rapids Crossroads Academy.

16-1: Frankfort, Munsing.

16-2: Bark River-Harris.

15-2: Fruitport Calvary Christian.

February 16, 2015

CLASS A

17-0: Flushing, Marquette. 

16-0: Waterford Kettering.

15-0: Detroit Martin Luther King.

16-1: Bloomfield Hills Marian, DeWitt.

15-1: Southfield-Lathrup.

15-2: Southfield.

14-2: Midland Dow, Plymouth, Saginaw Heritage, Traverse City West.

12-2: Ann Arbor Huron.

CLASS B

17-0: Midland Bullock Creek, Plainwell.

16-0: Spring Lake, Wayland.

16-1: Manistee, Williamston.

15-1: Dearborn Heights Robichaud, Goodrich, Kalkaska, Marshall.

12-1: Kentwood Grand River Prep.

15-2: Center Line, Chelsea, Frankenmuth, Grand Rapids Catholic Central.

14-2: Buchanan, Sparta.

13-2: Dearborn Henry Ford, Detroit Country Day.

11-2: St. Clair Shores South Lake.

CLASS C

16-0: Gobles.

16-1: Blissfield, Laingsburg, Niles Brandywine, Saginaw Arts & Sciences.

15-1: Calumet, Sandusky, Traverse City St. Francis.

14-1: Flint Hamady.

16-2: Decatur.

15-2: Carson City-Crystal, Concord, Johannesburg-Lewiston.

14-2: Flint Beecher, Ithaca, Manchester.

13-2: Beaverton.

11-2: Leroy Pine River.

CLASS D

16-0: Pittsford.

16-1: Bellaire, Big Rapids Crossroads Academy, Munising.

15-1: Frankfort.

10-1: Burton St. Thomas More.

15-2: Morrice.

14-2: Bark River-Harris.

13-2: Fruitport Calvary Christian, Wakefield-Marenisco.

February 9, 2015

CLASS A

16-0: Flushing.

15-0: Marquette.

14-0: Detroit Martin Luther King, Waterford Kettering. 

14-1: DeWitt. 

13-1: Bloomfield Hills Marian. 

12-1: Southfield-Lathrup. 

CLASS B

15-0: Midland Bullock Creek, Plainwell. 

14-0: Wayland. 

13-0: Spring Lake. 

16-1: Manistee.

15-1: Williamston. 

14-1: Marshall. 

13-1: Dearborn Heights Robichaud, Goodrich, Kalkaska.

12-1: Dearborn Henry Ford Academy, Detroit Country Day.

11-1: Kentwood Grand River Prep. 

CLASS C

15-0: Laingsburg.

14-0: Gobles. 

13-0: Flint Hamady. 

14-1: Blissfield, Britton-Deerfield, Johannesburg-Lewiston, Niles Brandywine, Sandusky. 

13-1: Saginaw Arts & Sciences, Traverse City St. Francis.

12-1: Calumet. 

CLASS D

14-0: Pittsford. 

15-1: Big Rapids Crossroads Academy. 

14-1: Bellaire, Munising. 

13-1: Frankfort. 

8-1: St. Joseph Michigan Lutheran. 

7-1: Burton St. Thomas More Academy.

February 2, 2015

CLASS A

14-0: Flushing, Marquette. 

13-0: Detroit Martin Luther King.

12-0: Waterford Kettering. 

13-1: DeWitt.

12-1: Bloomfield Hills Marian.

11-1: Saginaw Heritage, Southfield-Lathrup. 

CLASS B


14-0: Midland Bullock Creek. 

13-0: Plainwell, Wayland. 

11-0: Detroit Country Day, Spring Lake. 

14-1: Manistee, Williamston. 

12-1: Dearborn Heights Robichaud, Dearborn Henry Ford Academy, Marshall.

11-1: Goodrich, Kalkaska.

10-1: Kentwood Grand River Prep.

CLASS C

13-0: Blissfield, Johannesburg-Lewiston, Laingsburg. 

12-0: Flint Hamady, Gobles.

11-0: Traverse City St. Francis. 

12-1: Britton-Deerfield, Ithaca, Niles Brandywine, Sandusky.  

11-1: Ishpeming, Saginaw Arts & Sciences. 

10-1: Calumet.

8-1: Leroy Pine River.


CLASS D

13-0: Pittsford. 

13-1: Big Rapids Crossroads Academy. 

12-1: Bellaire, Munising. 

11-1: Frankfort.

7-1: St. Joseph Michigan Lutheran.

6-1: Auburn Hills Christian.

January 26, 2015

CLASS A 

13-0: Detroit Martin Luther King, Marquette.

12-0: Flushing. 

11-0: Saginaw Heritage, Waterford Kettering.

10-0: Rochester Adams. 

CLASS B

12-0: Midland Bullock Creek, Plainwell. 

11-0: Wayland.

10-0: Detroit Country Day, Grosse Ile, Macomb Lutheran North, Spring Lake. 

CLASS C 

11-0: Blissfield, Ithaca, Johannesburg-Lewiston, Laingsburg, Sandusky.

10-0: Gobles, Traverse City St. Francis. 

9-0: Flint Hamady.

CLASS D 

11-0: Pittsford.

For daily scores plus links to schedules and standings, visit the MHSAA Score Center. Submit scores on the site or send scores and corrections to Geoff Kimmerly at geoff@mhsaa.com. 

January 20, 2015

CLASS A

11-0: Detroit Martin Luther King, Marquette.

10-0: Flushing.

9-0: Detroit Mumford, Kalmazoo Central, Saginaw Heritage, Waterford Kettering.

8-0: Rochester Adams. 

CLASS B

11-0: Midland Bullock Creek. 

10-0: Detroit Country Day, Plainwell.

9-0: Wayland.

8-0: Grosse Ile, Macomb Lutheran Northern,

7-0: Spring Lake. 

CLASS C

9-0: Blissfield, Calumet, Decatur, Ithaca, Johannesburg-Lewiston, Laingsburg, Sandusky.

8-0: Gobles, Traverse City St. Francis.

7-0: Flint Hamady.

CLASS D

10-0: Big Rapids Crossroads Academy.

9-0: Pittsford.

For daily scores plus links to schedules and standings, visit the MHSAA Score Center. Submit scores on the site or send scores and corrections to Geoff Kimmerly at geoff@mhsaa.com.

January 12, 2015

CLASS A

10-0: Marquette.

9-0: Detroit Martin Luther King, Detroit Mumford.

8-0: Flushing.

7-0: Waterford Kettering, Saginaw Heritage.

6-0: Rochester Adams, Kalamazoo Central, Bloomfield Hills Marian.

4-0: Grand Rapids Northview.

CLASS B

9-0: Detroit Country Day, Manistee, Midland Bullock Creek.

8-0: Birch Run, Haslett, Macomb Lutheran North, Plainwell.

7-0: Center Line, Wayland.

6-0: Grosse Ile, Spring Lake.

5-0: Detroit Communication Media Arts, Ida.

CLASS C

8-0: Sandusky.

7-0: Blissfield, Calumet, Carson City-Crystal, Decatur, Ithaca, Laingsburg, Niles Brandywine.

6-0: Beaverton, Flint Hamady, Gobles, Johannesburg-Lewiston, Traverse City St. Francis.

5-0: Lake City, Saginaw Arts & Sciences.

CLASS D

8-0: Morrice.

7-0: Big Rapids Crossroads Academy.

6-0: Bloomfield Hills Roeper, Mount Pleasant Sacred Heart, Pittsford, Wakefield-Marenisco.

5-0: Bellaire, McBain Northern Michigan Christian, Wyoming Tri-unity Christian.

4-0: Wyoming West Michigan Lutheran.

For daily scores plus links to schedules and standings, visit the MHSAA Score Center. Submit scores on the site or send scores and corrections to Geoff Kimmerly at geoff@mhsaa.com.

January 5, 2015

CLASS A

8-0: Marquette.

7-0: Detroit Martin Luther King, Detroit Mumford, DeWitt.

6-0: Flushing, Waterford Kettering.

5-0: Bloomfield Hills Marian, Farmington Hills Mercy, Kalamazoo Central, Saginaw Heritage. 

4-0: Bloomfield Hills, Grand Rapids Northview, Lake Orion, Rochester Adams.  

CLASS B

8-0: Detroit Country Day

7-0: Chelsea, Manistee.

6-0: Birch Run, Haslett, Macomb Lutheran North, Midland Bullock Creek, Plainwell, Spring Lake, Wayland. 

5-0: Grosse Ile, Kalkaska.

4-0: Center Line, Ida.

3-0: Detroit Communication Media Arts, Marine City. 

CLASS C

7-0: Sandusky, Ypsilanti Arbor Prep.

6-0: Blissfield, Britton Deerfield, Calumet, Carson City-Crystal, Decatur, Laingsburg, Niles Brandywine.

5-0: Beaverton, Flint Beecher, Gobles, Ithaca, Johannesburg-Lewiston, Lake City, Traverse City St. Francis.

4-0: Flint Hamady, Saginaw Arts & Sciences.

3-0: Detroit Plymouth Education Center. 

CLASS D

6-0: Big Rapids Crossroads Academy, Mackinaw City, Morrice. 

5-0: Bloomfield Hills Roeper, McBain Northern Michigan Christian, Mount Pleasant Sacred Heart, Munising, Pittsford, Wakefield-Marenisco.

4-0: Bellaire, Wyoming Tri-unity Christian.

3-0: Wyoming West Michigan Lutheran.

For daily scores plus links to schedules and standings, visit the MHSAA Score Center. Submit scores on the site or send scores and corrections to Geoff Kimmerly at geoff@mhsaa.com.

Meijer