Second Half | Stories Behind the Scores

Girls Basketball Rankings

 
Basketball rankings are compiled by the Associated Press panel of media voters, and are not licensed to be listed on this website. The MHSAA does not supply input to the AP rankings. However, listed below are undefeated teams based on results posted to the Score Center on MHSAA.com. Teams with one or more losses will be included in listings later in the season as the number of undefeated teams dwindles. 
CLASS A

20-0: Flushing, Marquette.

19-1: Bloomfield Hills Marian, Detroit Martin Luther King, Southfield Lathrup, Waterford Kettering.

18-1: DeWitt.

18-2: Ann Arbor Huron, Midland Dow, Southfield.

17-3: Kalamazoo Central, Plymouth, Port Huron Northern, Saginaw Heritage, Stevensville Lakeshore, Traverse City West.

13-3: Detroit Mumford.

CLASS B

20-0: Midland Bullock Creek, Plainwell, Spring Lake.

19-1: Goodrich, Kalkaska, Manistee, Marshall, Wayland, Williamston.

18-2: Center Line, Chelsea, Frankenmuth, Grand Rapids Catholic Central, Sparta.

16-2: Dearborn Heights Robichaud, Kentwood Grand River Prep.

15-2: St. Clair Shores South Lake.

17-3: Buchanan, Croswell-Lexington, Flat Rock, Hudsonville Unity Christian, Macomb Lutheran North.

16-3: Muskegon Oakridge.

CLASS C

20-0: Gobles, Laingsburg.

19-1: Blissfield, Niles Brandywine. 

18-1: Flint Hamady, Saginaw Arts & Sciences. 

18-2: Carson City-Crystal, Concord, Flint Beecher, Ithaca, Johannesburg-Lewiston, Sandusky, Traverse City St. Francis.

17-2: Calumet.

17-3: Decatur, Ishpeming, Leroy Pine River, Manchester, Pewamo-Westphalia, Ypsilanti Arbor Prep. 

16-3: Grosse Pointe Woods University Liggett.

CLASS D

20-0: Pittsford. 

19-1: Bellaire, Big Rapids Crossroads Academy, Munising.

18-1: Frankfort.

18-2: Bark River-Harris. 

16-1: St. Joseph Michigan Lutheran.

12-1: Burton St. Thomas More Academy.

17-3: Fruitport Calvary Christian, Kingston, Morrice.

16-3: Sterling Heights Parkway Christian, Wakefield-Marenisco. 

CLASS A

18-0: Flushing, Marquette, Waterford Kettering. 

17-0: Detroit Martin Luther King.

17-1: DeWitt, Southfield-Lathrup.

17-2: Southfield.

16-2: Midland Dow, Plymouth, Saginaw Heritage. 

CLASS B

19-0: Plainwell.

18-0: Midland Bullock Creek, Spring Lake.

18-1: Manistee, Williamston.

17-1: Goodrich, Kalkaska, Marshall, Wayland.

16-1: Deaborn Heights Robichaud.

14-1: Kentwood Grand River Prep.

17-2: Buchanan.

16-2: Center Line, Chelsea, Frankenmuth, Grand Rapids Catholic Central, Sparta.

15-2: Dearborn Henry Ford Academy.

12-2: St. Clair Shores South Lake.

CLASS C

18-0: Gobles, Laingsburg.

18-1: Blissfield, Niles Brandywine.

17-1: Flint Hamady, Traverse City St. Francis.

16-1: Saginaw Arts & Sciences.

17-2: Carson City-Crystal, Johannesburg-Lewiston.

16-2: Calumet, Concord, Flint Beecher, Ithaca, Sandusky.

15-2: Manchester. 

14-2: Beaverton.

13-2: Leroy Pine River.

CLASS D

18-0: Pittsford.

18-1: Bellaire.

17-1: Big Rapids Crossroads Academy.

16-1: Frankfort, Munsing.

16-2: Bark River-Harris.

15-2: Fruitport Calvary Christian.
CLASS A

17-0: Flushing, Marquette. 

16-0: Waterford Kettering.

15-0: Detroit Martin Luther King.

16-1: Bloomfield Hills Marian, DeWitt.

15-1: Southfield-Lathrup.

15-2: Southfield.

14-2: Midland Dow, Plymouth, Saginaw Heritage, Traverse City West.

12-2: Ann Arbor Huron.

CLASS B

17-0: Midland Bullock Creek, Plainwell.

16-0: Spring Lake, Wayland.

16-1: Manistee, Williamston.

15-1: Dearborn Heights Robichaud, Goodrich, Kalkaska, Marshall.

12-1: Kentwood Grand River Prep.

15-2: Center Line, Chelsea, Frankenmuth, Grand Rapids Catholic Central.

14-2: Buchanan, Sparta.

13-2: Dearborn Henry Ford, Detroit Country Day.

11-2: St. Clair Shores South Lake.

CLASS C

16-0: Gobles.

16-1: Blissfield, Laingsburg, Niles Brandywine, Saginaw Arts & Sciences.

15-1: Calumet, Sandusky, Traverse City St. Francis.

14-1: Flint Hamady.

16-2: Decatur.

15-2: Carson City-Crystal, Concord, Johannesburg-Lewiston.

14-2: Flint Beecher, Ithaca, Manchester.

13-2: Beaverton.

11-2: Leroy Pine River.

CLASS D

16-0: Pittsford.

16-1: Bellaire, Big Rapids Crossroads Academy, Munising.

15-1: Frankfort.

10-1: Burton St. Thomas More.

15-2: Morrice.

14-2: Bark River-Harris.

13-2: Fruitport Calvary Christian, Wakefield-Marenisco.

CLASS A

16-0: Flushing.

15-0: Marquette.

14-0: Detroit Martin Luther King, Waterford Kettering. 

14-1: DeWitt. 

13-1: Bloomfield Hills Marian. 

12-1: Southfield-Lathrup. 

CLASS B

15-0: Midland Bullock Creek, Plainwell. 

14-0: Wayland. 

13-0: Spring Lake. 

16-1: Manistee.

15-1: Williamston. 

14-1: Marshall. 

13-1: Dearborn Heights Robichaud, Goodrich, Kalkaska.

12-1: Dearborn Henry Ford Academy, Detroit Country Day.

11-1: Kentwood Grand River Prep. 

CLASS C

15-0: Laingsburg.

14-0: Gobles. 

13-0: Flint Hamady. 

14-1: Blissfield, Britton-Deerfield, Johannesburg-Lewiston, Niles Brandywine, Sandusky. 

13-1: Saginaw Arts & Sciences, Traverse City St. Francis.

12-1: Calumet. 

CLASS D

14-0: Pittsford. 

15-1: Big Rapids Crossroads Academy. 

14-1: Bellaire, Munising. 

13-1: Frankfort. 

8-1: St. Joseph Michigan Lutheran. 

7-1: Burton St. Thomas More Academy.
CLASS A

14-0: Flushing, Marquette. 

13-0: Detroit Martin Luther King.

12-0: Waterford Kettering. 

13-1: DeWitt.

12-1: Bloomfield Hills Marian.

11-1: Saginaw Heritage, Southfield-Lathrup. 

CLASS B


14-0: Midland Bullock Creek. 

13-0: Plainwell, Wayland. 

11-0: Detroit Country Day, Spring Lake. 

14-1: Manistee, Williamston. 

12-1: Dearborn Heights Robichaud, Dearborn Henry Ford Academy, Marshall.

11-1: Goodrich, Kalkaska.

10-1: Kentwood Grand River Prep.

CLASS C

13-0: Blissfield, Johannesburg-Lewiston, Laingsburg. 

12-0: Flint Hamady, Gobles.

11-0: Traverse City St. Francis. 

12-1: Britton-Deerfield, Ithaca, Niles Brandywine, Sandusky.  

11-1: Ishpeming, Saginaw Arts & Sciences. 

10-1: Calumet.

8-1: Leroy Pine River.


CLASS D

13-0: Pittsford. 

13-1: Big Rapids Crossroads Academy. 

12-1: Bellaire, Munising. 

11-1: Frankfort.

7-1: St. Joseph Michigan Lutheran.

6-1: Auburn Hills Christian.

CLASS A 

13-0: Detroit Martin Luther King, Marquette.

12-0: Flushing. 

11-0: Saginaw Heritage, Waterford Kettering.

10-0: Rochester Adams. 

CLASS B

12-0: Midland Bullock Creek, Plainwell. 

11-0: Wayland.

10-0: Detroit Country Day, Grosse Ile, Macomb Lutheran North, Spring Lake. 

CLASS C 

11-0: Blissfield, Ithaca, Johannesburg-Lewiston, Laingsburg, Sandusky.

10-0: Gobles, Traverse City St. Francis. 

9-0: Flint Hamady.

CLASS D 

11-0: Pittsford.

For daily scores plus links to schedules and standings, visit the MHSAA Score Center. Submit scores on the site or send scores and corrections to Geoff Kimmerly at geoff@mhsaa.com. 

CLASS A

11-0: Detroit Martin Luther King, Marquette.

10-0: Flushing.

9-0: Detroit Mumford, Kalmazoo Central, Saginaw Heritage, Waterford Kettering.

8-0: Rochester Adams. 

CLASS B

11-0: Midland Bullock Creek. 

10-0: Detroit Country Day, Plainwell.

9-0: Wayland.

8-0: Grosse Ile, Macomb Lutheran Northern,

7-0: Spring Lake. 

CLASS C

9-0: Blissfield, Calumet, Decatur, Ithaca, Johannesburg-Lewiston, Laingsburg, Sandusky.

8-0: Gobles, Traverse City St. Francis.

7-0: Flint Hamady.

CLASS D

10-0: Big Rapids Crossroads Academy.

9-0: Pittsford.

For daily scores plus links to schedules and standings, visit the MHSAA Score Center. Submit scores on the site or send scores and corrections to Geoff Kimmerly at geoff@mhsaa.com.

CLASS A

10-0: Marquette.

9-0: Detroit Martin Luther King, Detroit Mumford.

8-0: Flushing.

7-0: Waterford Kettering, Saginaw Heritage.

6-0: Rochester Adams, Kalamazoo Central, Bloomfield Hills Marian.

4-0: Grand Rapids Northview.

CLASS B

9-0: Detroit Country Day, Manistee, Midland Bullock Creek.

8-0: Birch Run, Haslett, Macomb Lutheran North, Plainwell.

7-0: Center Line, Wayland.

6-0: Grosse Ile, Spring Lake.

5-0: Detroit Communication Media Arts, Ida.

CLASS C

8-0: Sandusky.

7-0: Blissfield, Calumet, Carson City-Crystal, Decatur, Ithaca, Laingsburg, Niles Brandywine.

6-0: Beaverton, Flint Hamady, Gobles, Johannesburg-Lewiston, Traverse City St. Francis.

5-0: Lake City, Saginaw Arts & Sciences.

CLASS D

8-0: Morrice.

7-0: Big Rapids Crossroads Academy.

6-0: Bloomfield Hills Roeper, Mount Pleasant Sacred Heart, Pittsford, Wakefield-Marenisco.

5-0: Bellaire, McBain Northern Michigan Christian, Wyoming Tri-unity Christian.

4-0: Wyoming West Michigan Lutheran.

For daily scores plus links to schedules and standings, visit the MHSAA Score Center. Submit scores on the site or send scores and corrections to Geoff Kimmerly at geoff@mhsaa.com.

CLASS A

8-0: Marquette.

7-0: Detroit Martin Luther King, Detroit Mumford, DeWitt.

6-0: Flushing, Waterford Kettering.

5-0: Bloomfield Hills Marian, Farmington Hills Mercy, Kalamazoo Central, Saginaw Heritage. 

4-0: Bloomfield Hills, Grand Rapids Northview, Lake Orion, Rochester Adams.  

CLASS B

8-0: Detroit Country Day

7-0: Chelsea, Manistee.

6-0: Birch Run, Haslett, Macomb Lutheran North, Midland Bullock Creek, Plainwell, Spring Lake, Wayland. 

5-0: Grosse Ile, Kalkaska.

4-0: Center Line, Ida.

3-0: Detroit Communication Media Arts, Marine City. 

CLASS C

7-0: Sandusky, Ypsilanti Arbor Prep.

6-0: Blissfield, Britton Deerfield, Calumet, Carson City-Crystal, Decatur, Laingsburg, Niles Brandywine.

5-0: Beaverton, Flint Beecher, Gobles, Ithaca, Johannesburg-Lewiston, Lake City, Traverse City St. Francis.

4-0: Flint Hamady, Saginaw Arts & Sciences.

3-0: Detroit Plymouth Education Center. 

CLASS D

6-0: Big Rapids Crossroads Academy, Mackinaw City, Morrice. 

5-0: Bloomfield Hills Roeper, McBain Northern Michigan Christian, Mount Pleasant Sacred Heart, Munising, Pittsford, Wakefield-Marenisco.

4-0: Bellaire, Wyoming Tri-unity Christian.

3-0: Wyoming West Michigan Lutheran.

For daily scores plus links to schedules and standings, visit the MHSAA Score Center. Submit scores on the site or send scores and corrections to Geoff Kimmerly at geoff@mhsaa.com.