D3 Hoop Powers Clash On MHSAA TV
D3 Hoop Powers Clash On MHSAA TV
Highlights
Posted Tuesday, January 15, 2019

By John Johnson
MHSAA Director of Broadcast Properties

A battle of two of the top-ranked girls basketball teams in in the state and rivalry games to the South and North on the hardwood head this week’s MHSAA.tv schedule, which again is offering more than 250 events produced by School Broadcast Program participants.
 
The top-ranked girls basketball team in Division 2 and two-time reigning Class C champion Detroit Edison (9-1) will travel to play the second-ranked team in Division 3, Pewamo-Westphalia (6-0), at 6 p.m. Monday (Jan. 21). The two teams faced each other in the 2017 Class C Final, with Edison registering a 46-44 victory, and they also met in the Semifinals in 2018 with Edison again prevailing, 50-39.
 
It’s the first of two big nonconference home games in two weeks for Pewamo-Westphalia, which will host reigning Class B champion Detroit Country Day on Feb. 1.
 
A Detroit Catholic League Central girls showdown of once-beaten Farmington Hills Mercy (6-1) and unbeaten Bloomfield Hills Marian (7-0) takes place at 7 p.m. Friday (Jan. 18) at Marian.  Both teams are 2-0 in league play, and Marian is ranked among the top 10 in this week’s Division 1 media polls.
 
About 260 miles to the north, Pellston’s boys team (9-1) will host Gaylord St. Mary (5-2) at 7 p.m. Wednesday (Jan. 16) for the lead spot in the Ski Valley Conference. Pellston is ranked among the top 10 in Division 4.
 
In its 10th year, the School Broadcast Program gives members an opportunity to showcase excellence in their schools by creating video programming of athletic and non-athletic events, with students gaining skills in announcing, camera operation, directing/producing and graphics. Pixellot – the NFHS Network’s automated streaming solution – is used by schools wishing to live stream games but lacking the ability to staff events. The SBP also gives schools the opportunity to raise money through advertising and viewing subscriptions.

Here’s the upcoming MHSAA.tv schedule of video streams being produced by School Broadcast Program members and the NFHS Network: 

Tuesday, Jan. 15
Freshman Girls Basketball - Canton at Howell  - 3:50 PM
Freshman Boys Basketball - Flushing at Fenton  - 4 PM
Freshman Boys Basketball - Holland at Grandville  - 4 PM
Freshman Girls Basketball – Bay City Western at Grand Blanc  - 4 PM
Freshman Boys Basketball - Montrose at Ovid-Elsie  - 4 PM
Freshman Boys Basketball - Dearborn Divine Child at Warren DeLaSalle  - 4 PM
Freshman Girls Basketball – Morley-Stanwood at Fremont  - 4 PM
Freshman Girls Basketball - Walled Lake Northern at White Lake Lakeland  - 4 PM
Freshman Girls Basketball - Bay City John Glenn at Saginaw Heritage  - 4 PM
Freshman Boys Basketball - Spring Lake at Comstock Park  - 4 PM
Freshman Girls Basketball - Eaton Rapids at Fowlerville  - 4 PM
Freshman Boys Basketball - Berrien Springs at Plainwell  - 4:15 PM
Freshman Boys Basketball - Galesburg-Augusta at Kalamazoo Christian  - 4:15 PM
Freshman Boys Basketball - Sanford Meridian at Hemlock  - 4:30 PM
Freshman Boys Basketball - Essexville Garber at Frankenmuth  - 4:30 PM
JV Girls Basketball - Lansing Catholic at Flint Powers Catholic  - 5 PM
JV Girls Basketball - Canton at Howell  - 5:20 PM
JV Girls Basketball - New Lothrop at Otisville Lakeville  - 5:25 PM
JV Boys Basketball - Novi at Southfield Christian  - 5:30 PM
JV Boys Basketball - Spring Lake at Comstock Park  - 5:30 PM
Girls Basketball – Gaylord St. Mary at Pellston  - 5:30 PM
JV Girls Basketball - Eaton Rapids at Fowlerville  - 5:30 PM
JV Girls Basketball - Saginaw Arthur Hill at Saginaw Heritage  - 5:30 PM
JV Boys Basketball - Flushing at Fenton  - 5:30 PM
JV Girls Basketball – Bay City Western at Grand Blanc  - 5:30 PM
JV Girls Basketball - Ortonville-Brandon at Flint Kearsley  - 5:30 PM
Girls Basketball – Riverview Gabriel Richard at Ann Arbor Greenhills  - 5:30 PM
Freshman Boys Basketball - Ann Arbor Pioneer at Saline  - 5:30 PM
JV Girls Basketball - Walled Lake Northern at White Lake Lakeland  - 5:30 PM
JV Boys Basketball - Holland at Grandville  - 5:30 PM
JV Boys Basketball - Dearborn Divine Child at Warren DeLaSalle  - 5:30 PM
JV Girls Basketball - Plymouth at Novi  - 5:30 PM
JV Girls Basketball - Chesaning at Mt Morris  - 5:30 PM
JV Boys Basketball - Galesburg-Augusta at Kalamazoo Christian  - 5:30 PM
JV Boys Basketball - Montrose at Ovid-Elsie  - 5:30 PM
JV Boys Basketball - Ann Arbor Pioneer at Saline  - 5:30 PM
JV Boys Basketball - Bay City John Glenn at Corunna  - 5:30 PM
JV Boys Basketball - Berrien Springs at Plainwell  - 5:45 PM
Competitive Cheer – Birch Run & Freeland @ Frankenmuth  - 6 PM
Boys Basketball - Croswell-Lexington at Harbor Beach  - 6 PM
JV Boys Basketball - North Muskegon at Hart  - 6 PM
JV Boys Basketball - Essexville Garber at Frankenmuth  - 6 PM
Girls Basketball - Howard City Tri County at Fremont  - 6 PM
Girls Basketball - Evart at Harrison  - 6 PM
JV Boys Basketball - Sanford Meridian at Hemlock  - 6 PM
Girls Basketball - Lansing Catholic at Flint Powers Catholic  - 6:30 PM
Girls Basketball - New Lothrop at Otisville Lakeville  - 6:44 PM
Girls Basketball - Canton at Howell  - 6:50 PM
Boys Basketball - Montrose at Ovid-Elsie  - 7 PM
Girls Basketball - Saginaw Arthur Hill at Saginaw Heritage  - 7 PM
Girls Basketball - Walled Lake Northern at White Lake Lakeland  - 7 PM
Girls Basketball - Ortonville-Brandon at Flint Kearsley  - 7 PM
Boys Basketball - Galesburg-Augusta at Kalamazoo Christian  - 7 PM
Boys Basketball - Ann Arbor Pioneer at Saline  - 7 PM
Boys Basketball - Holland at Grandville  - 7 PM
Girls Basketball - Eaton Rapids at Fowlerville  - 7 PM
Boys Basketball - Flushing at Fenton  - 7 PM
Girls Basketball - Plymouth at Novi  - 7 PM
Boys Basketball - Spring Lake at Comstock Park  - 7 PM
Boys Basketball - Berrien Springs at Plainwell  - 7 PM
Girls Basketball – Bay City Western at Grand Blanc  - 7 PM
Boys Basketball - Novi Franklin Road Christian at Southfield Christian  - 7 PM
Boys Basketball - Madison Heights Bishop Foley at Ann Arbor Greenhills  - 7 PM
Girls Basketball - Chesaning at Mt. Morris  - 7 PM
Boys Basketball - Bay City John Glenn at Corunna  - 7 PM
Boys Basketball - Oxford at Lake Orion  - 7 PM
Boys Basketball – Ontonagon at Calumet – 7:15 PM
Girls Basketball – Gladstone at Marquette – 7:15 PM
Boys Basketball - Howard City Tri County at Fremont  - 7:30 PM
Boys Basketball - North Muskegon at Hart  - 7:30 PM
Boys Basketball - Essexville Garber at Frankenmuth  - 7:30 PM
Boys Basketball - Sanford Meridian at Hemlock  - 7:30 PM
 
Wednesday - Jan. 16
Middle School Boys Basketball - Ann Arbor Greenhills  - 4 PM
Wrestling - Saginaw Michigan Lutheran Seminary at St. Charles  - 5 PM
Middle School Boys Basketball - Ann Arbor Greenhills  - 5 PM
Wrestling - Whitehall at Hart  - 5 PM
Wrestling – Linden & Ortonville Brandon @ Flint Kearsley - 5 PM
JV Boys Basketball – Gaylord St. Mary at Pellston  - 5:30 PM
JV Boys Basketball - Vandercook Lake at Manchester  - 5:30 PM
Wrestling – Chelsea & Ann Arbor Huron @ Saline – 5:30 PM
Middle School Boys Basketball – Unionville-Sebewaing at Harbor Beach  - 5:45 PM
Competitive Cheer – Plainwell Jamboree - 6 PM
Wrestling – Birch Run at Freeland  - 6 PM
Middle School Boys Basketball - Ann Arbor Greenhills  - 6 PM
Cheerleading – OK Jamboree at Grand Rapids NorthPointe Christian  - 6 PM
JV Wrestling - Hudsonville at Grandville  - 6 PM
Wrestling – Ithaca & Pinconning at Hemlock  - 6 PM
Wrestling - Mason at Fowlerville  - 6 PM
Boys Basketball - Gaylord St. Mary at Pellston  - 7 PM
Boys Basketball - Vandercook Lake at Manchester  - 7 PM
Wrestling - Hudsonville at Grandville  - 7 PM
 
Thursday - Jan. 17
Freshman Boys Basketball - Lapeer at Flint Powers Catholic  - 4 PM
Freshman Girls Basketball - Highland Milford at White Lake Lakeland  - 4 PM
Freshman Boys Basketball – St. Johns at Fowlerville  - 4 PM
Freshman Boys Basketball - Kalamazoo Hackett Catholic at Kalamazoo Christian  - 4:15 PM
Freshman Boys Basketball - Anchor Bay at St. Clair Shores Lake Shore  - 4:30 PM
Freshman Boys Basketball - Beal City at Hemlock  - 4:30 PM
Middle School Boys Basketball - Oakland Christian at Southfield Christian  - 4:30 PM
Freshman Girls Basketball - Fenton at Grand Blanc  - 5 PM
Freshman Girls Basketball - Delton Kellogg at Plainwell  - 5 PM
JV Girls Basketball - Allendale at Comstock Park  - 5:30 PM
JV Girls Basketball - Highland Milford at White Lake Lakeland  - 5:30 PM
Freshman Boys Basketball - Linden at Fenton  - 5:30 PM
JV Boys Basketball - Lapeer at Flint Powers Catholic  - 5:30 PM
JV Girls Basketball – Mt. Morris at Ovid-Elsie  - 5:30 PM
JV Girls Basketball - Kalamazoo Hackett Catholic at Kalamazoo Christian  - 5:30 PM
JV Boys Basketball - Anchor Bay at St. Clair Shores Lake Shore  - 6 PM
JV Girls Basketball - Pinconning at St. Charles  - 6 PM
JV Girls Basketball - Saginaw Michigan Lutheran Seminary at Hemlock  - 6 PM
JV Girls Basketball - Sturgis at Plainwell  - 6:15 PM
Girls Basketball – Mt. Morris at Ovid-Elsie  - 7 PM
JV Boys Basketball - Kalamazoo Hackett Catholic at Kalamazoo Christian  - 7 PM
JV Boys Basketball – St. Johns at Fowlerville  - 7 PM
JV Boys Basketball - Linden at Fenton  - 7 PM
JV Boys Basketball - Pinconning at St. Charles  - 7:30 PM
JV Boys Basketball -  Saginaw Michigan Lutheran Seminary at Hemlock  - 7:30 PM
Boys Basketball - Anchor Bay at St. Clair Shores Lake Shore  - 7:30 PM
Boys Basketball - Breckenridge at Vestaburg  - 7:30 PM
 
Friday - Jan. 18
Freshman Girls Basketball - Northville at Howell  - 3:50 PM
Freshman Boys Basketball - Lake Fenton at Otisville Lakeville  - 3:55 PM
Freshman Boys Basketball - Ann Arbor Skyline at Saline  - 4 PM
Freshman Girls Basketball - Farmington Hills Mercy at Bloomfield Hills Marian  - 4 PM
Freshman Boys Basketball - Ovid-Elsie at Mt. Morris  - 4 PM
JV Girls Basketball - Ann Arbor Skyline at Saline  - 4 PM
JV Boys Basketball - Grosse Pointe Woods University Liggett at Ann Arbor Greenhills  - 4 PM
Freshman Boys Basketball – Flint Southwestern at Grand Blanc  - 4 PM
Freshman Boys Basketball – Bay City Central at Saginaw Heritage  - 4 PM
JV Girls Basketball - Clio at Flint Kearsley  - 4:15 PM
JV Boys Basketball - Oakland Christian at Southfield Christian  - 4:30 PM
Freshman Girls Basketball - Saginaw Heritage at Freeland  - 4:30 PM
JV Boys Ice Hockey - Warren DeLaSalle at Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood  - 5 PM
JV Boys Basketball - Byron at Otisville Lakeville  - 5:20 PM
JV Girls Basketball - Northville at Howell  - 5:20 PM
Boys Basketball - Onaway at Pellston  - 5:30 PM
JV Girls Basketball - Farmington Hills Mercy at Bloomfield Hills Marian  - 5:30 PM
JV Girls Basketball – Bay City Central at Saginaw Heritage  - 5:30 PM
JV Boys Basketball - Ovid-Elsie at Mt Morris  - 5:30 PM
JV Boys Basketball - Ann Arbor Skyline at Saline  - 5:30 PM
Girls Basketball - Ann Arbor Skyline at Saline  - 5:30 PM
JV Boys Basketball - Hartland at Novi  - 5:30 PM
JV Boys Basketball - Grosse Pointe Woods University Liggett at Ann Arbor Greenhills  - 5:30 PM
JV Boys Basketball – Flint Southwestern at Grand Blanc  - 5:30 PM
Girls Basketball - Flint Beecher at Corunna  - 5:30 PM
Boys Basketball - Grand Haven at Grandville  - 6 PM
Girls Basketball - Sturgis at Plainwell  - 6 PM
Girls Basketball - Midland Bullock Creek at Freeland  - 6 PM
Boys Basketball - Allendale at Comstock Park  - 6 PM
Girls Basketball - Oakland Christian at Southfield Christian  - 6 PM
Girls Basketball - Clio at Flint Kearsley  - 6 PM
JV Girls Basketball - Marine City at St. Clair Shores Lake Shore  - 6 PM
Girls Basketball – Remus Chippewa Hills at Fremont  - 6 PM
Girls Basketball - Marine City at St. Clair Shores Lake Shore  - 6 PM
Girls Basketball - Beaverton at Harrison  - 6 PM
Girls Basketball - Birch Run at Frankenmuth  - 6 PM
Boys Basketball - Byron at Otisville Lakeville  - 6:50 PM
Girls Basketball - Northville at Howell  - 6:50 PM
Boys Basketball – Flint Carman-Ainsworth at Lake Orion  - 7 PM
Boys Basketball – Flint Southwestern at Grand Blanc  - 7 PM
Boys Basketball - Hartland at Novi  - 7 PM
Boys Basketball - Ovid-Elsie at Mt Morris  - 7 PM
Freshman Girls Basketball - Dearborn at Saline  - 7 PM
Boys Ice Hockey - Detroit U-D Jesuit at Calumet  - 7 PM
Boys Basketball – Mt. Pleasant at Bay City John Glenn  - 7 PM
Girls Basketball - Farmington Hills Mercy at Bloomfield Hills Marian  - 7 PM
Boys Basketball – Bay City Central at Saginaw Heritage  - 7 PM
Boys Basketball - Grosse Pointe Woods University Liggett at Ann Arbor Greenhills  - 7 PM
Boys Basketball - Ann Arbor Skyline at Saline  - 7 PM
Boys Basketball - Flint Beecher at Corunna  - 7 PM
Girls Basketball – Dansville at Pewamo-Westphalia – 7 PM
Boys Basketball - Sturgis at Plainwell  - 7:15 PM
Boys Ice Hockey - Warren DeLaSalle at Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood  - 7:15 PM
Boys Basketball – Remus Chippewa Hills at Fremont  - 7:30 PM
Boys Basketball - Clio at Flint Kearsley  - 7:30 PM
Boys Basketball - Oakland Christian at Southfield Christian  - 7:30 PM
Girls Basketball - Grand Haven at Grandville  - 7:30 PM
Girls Basketball - Allendale at Comstock Park  - 7:30 PM
Boys Basketball - Midland Bullock Creek at Freeland  - 7:30 PM
Boys Basketball - Birch Run at Frankenmuth  - 7:30 PM
 
Saturday - Jan. 19
Wrestling - White Lake Lakeland Invitational  - 8 AM
Competitive Cheer – Shorian Invitational at St. Clair Shores Lake Shore  - 9 AM
Middle School Coed Basketball – At Otisville Lakeville  - 10 AM
Middle School Coed Basketball – At Otisville Lakeville  - 11 AM
Middle School Boys Basketball - Holy Family at Waterford Our Lady  - 11 AM
Middle School Coed Basketball – At Otisville Lakeville  - 12 PM
Middle School Boys Basketball – St. Hugo at Waterford Our Lady  - 12:15 PM
Competitive Cheer – Shorian Invitational @ St. Clair Shores Lake Shore  - 1 PM
Competitive Cheer – Freeland Invitational  - 1 PM
Middle School Coed Basketball - At Otisville Lakeville  - 1 PM
Middle School Coed Basketball - At Otisville Lakeville  - 5 PM
Middle School Coed Basketball - At Otisville Lakeville  - 6 PM
Boys Ice Hockey - Detroit U-D Jesuit at Calumet  - 7 PM
Boys Ice Hockey – Grosse Pointe South at Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood  - 7:15 PM
 
Monday - Jan. 21
Freshman Girls Basketball - Muskegon Reeths-Puffer at Fremont  - 4 PM
Freshman Boys Basketball – Standish Sterling at Freeland  - 4:30 PM
JV Girls Basketball - Chassell at Calumet  - 5:45 PM
JV Boys Basketball – Standish Sterling at Freeland  - 6 PM
Girls Basketball - Coleman at Harrison  - 6 PM
JV Girls Basketball - St. Louis at Hemlock  - 6 PM
JV Girls Basketball - Saginaw Valley Lutheran at St. Charles  - 6 PM
Girls Basketball – Detroit Edison at Pewamo-Westphalia – 6 PM
Girls Basketball - Portland St. Patrick at Vestaburg  - 7 PM
Girls Basketball - Chassell at Calumet  - 7:15 PM
JV Boys Basketball - St. Louis at Hemlock  - 7:30 PM
JV Boys Basketball - Saginaw Valley Lutheran at St. Charles  - 7:30 PM
JV Girls Basketball – Standish Sterling at Freeland  - 7:30 PM
 
Tuesday - Jan. 22
Freshman Boys Basketball - Novi at Howell  - 3:50 PM
Freshman Boys Basketball - Coopersville at Comstock Park  - 4 PM
Freshman Boys Basketball - Waterford Mott at White Lake Lakeland  - 4 PM
Freshman Boys Basketball - Whitehall at Fremont  - 4 PM
Freshman Girls Basketball - Dearborn Divine Child at Bloomfield Hills Marian  - 4 PM
Freshman Girls Basketball - Freeland at Fenton  - 4 PM
Freshman Boys Basketball - East Kentwood at Grandville  - 4 PM
Middle School Girls Basketball - Ann Arbor Greenhills  - 4:15 PM
Freshman Boys Basketball - Carrollton at Frankenmuth  - 4:30 PM
Middle School Girls Basketball - Ann Arbor Greenhills  - 5:15 PM
JV Boys Basketball - Novi at Howell  - 5:20 PM
JV Girls Basketball - South Haven at Plainwell  - 5:30 PM
JV Boys Basketball - East Kentwood at Grandville  - 5:30 PM
JV Boys Basketball - Whitehall at Fremont  - 5:30 PM
JV Girls Basketball - Hopkins at Grand Rapids NorthPointe Christian  - 5:30 PM
JV Boys Basketball - Coopersville at Comstock Park  - 5:30 PM
JV Girls Basketball - Howell at Novi  - 5:30 PM
JV Girls Basketball - Dearborn Divine Child at Bloomfield Hills Marian  - 5:30 PM
JV Girls Basketball - Ortonville-Brandon at Fenton  - 5:30 PM
JV Boys Basketball - Waterford Mott at White Lake Lakeland  - 5:30 PM
JV Girls Basketball - Watervliet at Kalamazoo Christian  - 5:30 PM
JV Boys Basketball - Flushing at Flint Kearsley  - 5:30 PM
JV Girls Basketball - Lake Fenton at Ovid-Elsie  - 5:30 PM
JV Girls Basketball - Chesaning at Corunna  - 5:30 PM
JV Girls Basketball - Bessemer at Dollar Bay  - 5:45 PM
JV Boys Basketball - Carrollton at Frankenmuth  - 6 PM
Girls Basketball - St. Louis at Hemlock  - 6 PM
JV Girls Basketball - Mason County Central at Hart  - 6 PM
Girls Basketball - Memphis at Harbor Beach  - 6 PM
Boys Basketball - McBain at Harrison  - 6 PM
JV Girls Basketball - West Iron County at Norway  - 6:30 PM
Boys Basketball - Novi at Howell  - 6:50 PM
Boys Basketball - Coopersville at Comstock Park  - 7 PM
Girls Basketball - Hopkins at Grand Rapids NorthPointe Christian  - 7 PM
Girls Basketball - Ortonville-Brandon at Fenton  - 7 PM
Girls Basketball - Lake Fenton at Ovid-Elsie  - 7 PM
Boys Basketball - Flushing at Flint Kearsley  - 7 PM
Boys Basketball - Waterford Mott at White Lake Lakeland  - 7 PM
Boys Basketball - Whitehall at Fremont  - 7 PM
Girls Basketball - Dearborn Divine Child at Bloomfield Hills Marian  - 7 PM
Boys Basketball - East Kentwood at Grandville  - 7 PM
Girls Basketball – Clarkston Everest Collegiate at Waterford Our Lady  - 7 PM
Girls Basketball - Howell at Novi  - 7 PM
Girls Basketball - Watervliet at Kalamazoo Christian  - 7 PM
Boys Basketball - Oak Park at Lake Orion  - 7 PM
Girls Basketball - Chesaning at Corunna  - 7 PM
Girls Basketball - South Haven at Plainwell  - 7:15 PM
Competitive Cheer - Bessemer at Dollar Bay  - 7:15 PM
Girls Basketball - Mason County Central at Hart  - 7:30 PM
Boys Basketball - Carrollton at Frankenmuth  - 7:30 PM
Boys Basketball - St. Louis at Hemlock  - 7:30 PM
Girls Basketball - West Iron County at Norway  - 8 PM
​ 
Check the online schedule throughout the week for late changes.

All sporting events – live or delayed  are available on a subscription basis only for their first 72 hours online. They become available for free, on-demand viewing approximately 72 hours following their completion.

NFHS Network subscriptions begin at $9.95 a month. Subscribers have access to all live video and streaming statistics across the country. School Broadcast Program participants are selling Season and Annual Passes at a discounted rate.  A portion of every subscription sold by a school goes to benefit its program. 


Comments

There are currently no comments, be the first to post one.

Post Comment

Name (required)

Email (required)

Website

CAPTCHA image
Enter the code shown above: