League Leaders Meet on MHSAA TV
League Leaders Meet on MHSAA TV
Highlights
Posted Tuesday, January 22, 2019

By John Johnson
MHSAA Director of Broadcast Properties

A number of basketball match-ups with conference leads on the line highlight this week’s MHSAA.tv schedule, which again is offering more than 250 events produced by School Broadcast Program participants.
 
In Boys Basketball: On Wednesday (Jan. 23), Bad Axe is hosting Unionville-Sebewaing at 6 p.m., and both teams are 5-0 in the Greater Thumb Conference West. Ovid-Elsie welcomes New Lothrop in a Thursday contest at 7 p.m., with the two teams tied for the top of the Mid-Michigan Activities Conference with 5-1 league records. On Friday (Jan. 25) at 7:30 p.m., Reed City is at Fremont, where both teams are 5-1 in the Central State Activities Association Gold.
 
In Girls Basketball: An early Saginaw Valley League Red showdown Friday has Saginaw Heritage (9-0 overall, 2-0 league) at Bay City John Glenn (8-1, 1-0) at 7 p.m.
 
In its 10th year, the School Broadcast Program gives members an opportunity to showcase excellence in their schools by creating video programming of athletic and non-athletic events, with students gaining skills in announcing, camera operation, directing/producing and graphics. Pixellot – the NFHS Network’s automated streaming solution – is used by schools wishing to live stream games but lacking the ability to staff events. The SBP also gives schools the opportunity to raise money through advertising and viewing subscriptions.

Here’s the upcoming MHSAA.tv schedule of video streams being produced by School Broadcast Program members and the NFHS Network: 

Tuesday - Jan. 22
Freshman Boys Basketball - Novi at Howell - 3:50 PM
Freshman Boys Basketball - Coopersville at Comstock Park - 4 PM
Freshman Boys Basketball - Whitehall at Fremont - 4 PM
Freshman Girls Basketball - Freeland at Fenton - 4 PM
Freshman Boys Basketball - Waterford Mott at White Lake Lakeland - 4 PM
Freshman Boys Basketball - East Kentwood at Grandville - 4 PM
Freshman Girls Basketball - Dearborn Divine Child at Bloomfield Hills Marian - 4 PM
Middle School Girls Basketball - Ann Arbor Greenhills - 4:15 PM
Freshman Boys Basketball - Carrollton at Frankenmuth - 4:30 PM
Middle School Girls Basketball - Ann Arbor Greenhills - 5:15 PM
JV Boys Basketball - Novi at Howell - 5:20 PM
JV Boys Basketball - Genesee Christian at Montrose - 5:25 PM
JV Boys Basketball - Whitehall at Fremont - 5:30 PM
JV Girls Basketball - Watervliet at Kalamazoo Christian - 5:30 PM
JV Girls Basketball - Hopkins at Grand Rapids NorthPointe Christian - 5:30 PM
JV Boys Basketball - Flushing at Flint Kearsley - 5:30 PM
JV Girls Basketball - Howell at Novi - 5:30 PM
JV Girls Basketball - Dearborn Divine Child at Bloomfield Hills Marian - 5:30 PM
JV Boys Basketball - Waterford Mott at White Lake Lakeland - 5:30 PM
JV Girls Basketball - South Haven at Plainwell - 5:30 PM
JV Girls Basketball - Ortonville-Brandon at Fenton - 5:30 PM
JV Boys Basketball - East Kentwood at Grandville - 5:30 PM
JV Boys Basketball - Coopersville at Comstock Park - 5:30 PM
JV Girls Basketball - Lake Fenton at Ovid-Elsie - 5:30 PM
JV Girls Basketball - Chesaning at Corunna - 5:30 PM
JV Girls Basketball - Bessemer at Dollar Bay - 5:45 PM
JV Girls Basketball - Mason County Central at Hart - 6 PM
Boys Basketball - McBain at Harrison - 6 PM
JV Boys Basketball - Carrollton at Frankenmuth - 6 PM
Girls Basketball - St. Louis at Hemlock - 6 PM
Girls Basketball - Unionville-Sebewaing at Bad Axe - 6 PM
JV Girls Basketball - West Iron County at Norway - 6:30 PM
Boys Basketball - Novi at Howell - 6:50 PM
Boys Basketball - Whitehall at Fremont - 7 PM
Boys Basketball - Waterford Mott at White Lake Lakeland - 7 PM
Girls Basketball - Hopkins at Grand Rapids NorthPointe Christian - 7 PM
Boys Basketball - Flushing at Flint Kearsley - 7 PM
Girls Basketball - Ortonville-Brandon at Fenton - 7 PM
Girls Basketball - Lake Fenton at Ovid-Elsie - 7 PM
Girls Basketball - Chesaning at Corunna - 7 PM
Boys Basketball - Oak Park at Lake Orion - 7 PM
Girls Basketball - Watervliet at Kalamazoo Christian - 7 PM
Boys Basketball - East Kentwood at Grandville - 7 PM
Girls Basketball - Clarkston Everest Collegiate at Waterford Our Lady - 7 PM
Girls Basketball - Howell at Novi - 7 PM
Boys Basketball - Coopersville at Comstock Park - 7 PM
Girls Basketball - Dearborn Divine Child at Bloomfield Hills Marian - 7 PM
Boys Basketball - Genesee Christian at Montrose - 7 PM
Boys Basketball - Walled Lake Northern at Milford - 7 PM
Girls Basketball - South Haven at Plainwell - 7:15 PM
Girls Competitive Cheer - Bessemer at Dollar Bay - 7:15 PM
Girls Basketball - Mason County Central at Hart - 7:30 PM
Boys Basketball - Carrollton at Frankenmuth - 7:30 PM
Boys Basketball - St. Louis at Hemlock - 7:30 PM
Girls Basketball - West Iron County at Norway - 8 PM
 
Wednesday - Jan. 23
Wrestling – Burton Bendle, Flint Hamady & Webberville at Corunna - 5 PM
JV Boys Basketball - Clarkston Everest Collegiate at Ann Arbor Greenhills - 5:30 PM
JV Girls Basketball - East Jackson at Manchester - 5:30 PM
Wrestling – Plainwell Quad - 5:30 PM
Wrestling - Wyoming Lee at Grand Rapids NorthPointe Christian - 5:30 PM
Wrestling – St. Johns at Fowlerville - 5:30 PM
Girls Competitive Cheer - Lake Fenton at Montrose - 6 PM
Girls Competitive Cheer – West Michigan Conference Jamboree at Hart - 6 PM (Mason County Central, Montague, Ravenna, Shelby, Whitehall)
Boys Basketball - Memphis at Harbor Beach - 6 PM
Boys Basketball - Unionville-Sebewaing at Bad Axe - 6 PM 
JV Boys Basketball - Clarkston Everest Collegiate at Ann Arbor Greenhills - 7 PM
Girls Basketball - East Jackson at Manchester - 7 PM
Girls Basketball - Bath at Pewamo-Westphalia - 7 PM
Boys Basketball – Portland St. Patrick at Vestaburg - 7:30 PM
 
Thursday - Jan. 24
Freshman Girls Basketball – Walled Lake Western at White Lake Lakeland - 4 PM
Freshman Boys Basketball - Grand Rapids West Catholic at Comstock Park - 4 PM
Freshman Boys Basketball – Flint Carman-Ainsworth at Grand Blanc - 4 PM
Freshman Girls Basketball - Flint Southwestern at Flint Powers Catholic - 4 PM
Freshman Boys Basketball - Byron at Mt. Morris - 4 PM
JV Girls Basketball - Lansing Eastern at Fowlerville - 4 PM
Freshman Boys Basketball - Lawton at Kalamazoo Christian - 4:15 PM
Middle School Girls Basketball - Vandercook Lake at Manchester - 4:30 PM
Freshman Boys Basketball - Shepherd at Freeland - 4:30 PM
Freshman Boys Basketball - St. Charles at Hemlock - 4:30 PM
Freshman Boys Basketball - Millington at Frankenmuth - 4:30 PM
Middle School Boys Basketball – Sterling Heights Parkway Christian at Southfield Christian - 4:30 PM
Wrestling – Macomb Area Conference Gold Quad at St. Clair Shores Lakeshore- 5 PM
Freshman Boys Basketball - Paw Paw at Plainwell - 5 PM
Freshman Girls Basketball - Caledonia at Grandville - 5:30 PM
JV Boys Basketball - New Lothrop at Ovid-Elsie - 5:30 PM
JV Boys Basketball - Byron at Mt. Morris - 5:30 PM
JV Boys Basketball - Caledonia at Grandville - 5:30 PM
JV Boys Basketball - Grand Rapids West Catholic at Comstock Park - 5:30 PM
Freshman Girls Basketball - Chesaning at Fenton - 5:30 PM
Freshman Boys Basketball - Lansing Eastern at Fowlerville - 5:30 PM
JV Boys Basketball – Flint Carman-Ainsworth at Grand Blanc - 5:30 PM
Boys Basketball – Indian River Inland Lakes at Pellston - 5:30 PM
JV Girls Basketball - Lawton at Kalamazoo Christian - 5:30 PM
JV Girls Basketball – Walled Lake Western at White Lake Lakeland - 5:30 PM
JV Boys Basketball - Houghton at Calumet - 5:45 PM
JV Girls Basketball - St. Charles at Hemlock - 6 PM
Girls Basketball - Flint Southwestern at Flint Powers Catholic - 6 PM
JV Boys Basketball - Millington at Frankenmuth - 6 PM
Girls Basketball - Marlette at Harbor Beach - 6 PM
JV Boys Basketball - Shepherd at Freeland - 6 PM
JV Boys Basketball - Paw Paw at Plainwell - 6:15 PM
Boys Basketball - New Lothrop at Ovid-Elsie - 7 PM
JV Girls Basketball – Flint Carman-Ainsworth at Grand Blanc - 7 PM
Girls Basketball – Walled Lake Western at White Lake Lakeland - 7 PM
Boys Basketball - Byron at Mt. Morris - 7 PM
JV Girls Basketball - Swartz Creek at Fenton - 7 PM
JV Boys Basketball - Lansing Eastern at Fowlerville - 7 PM
JV Boys Basketball - Lawton at Kalamazoo Christian - 7 PM
JV Girls Basketball - Caledonia at Grandville - 7 PM
Girls Basketball - Farmington at Lake Orion - 7 PM
Girls Basketball – Burton St. Thomas More at Waterford Our Lady - 7 PM
Freshman Boys Basketball - Caledonia at Grandville - 7 PM
Boys Basketball - Houghton at Calumet - 7:15 PM
JV Girls Basketball - Shepherd at Freeland - 7:30 PM
JV Boys Basketball - St. Charles at Hemlock - 7:30 PM
Boys Basketball - Potterville at Pewamo-Westphalia - 7:30 PM
JV Girls Basketball - Millington at Frankenmuth - 7:30 PM
Boys Ice Hockey - Rochester at Lake Orion - 7:45 PM
 
Friday - Jan. 25
Freshman Boys Basketball - Birmingham Brother Rice at Warren DeLaSalle - 4 PM
Freshman Girls Basketball - Ludington at Fremont - 4:30 PM
Freshman Boys Basketball - Madison Heights Bishop Foley at Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood - 4:30 PM
Freshman Girls Basketball - Grand Blanc - 5 PM
JV Girls Basketball - Montrose at Otisville-Lakeville - 5:25 PM
JV Girls Basketball - Monroe at Saline - 5:30 PM
JV Boys Basketball - Plymouth at Howell - 5:30 PM
JV Girls Basketball - Michigan Center at Manchester - 5:30 PM
JV Girls Basketball - Bay City John Glenn at Saginaw Heritage - 5:30 PM
Girls Basketball - Onaway at Pellston - 5:30 PM
JV Boys Basketball - Birmingham Brother Rice at Warren DeLaSalle - 5:30 PM
Girls Basketball - Goodrich at Corunna - 5:30 PM
Girls Basketball - Northville at Novi - 5:30 PM
Girls Basketball - Goodrich at Corunna - 5:30 PM
Girls Basketball - Reed City at Fremont - 6 PM
JV Girls Basketball - Ravenna at Hart - 6 PM
JV Boys Basketball - Madison Heights Bishop Foley at Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood - 6 PM
Boys Basketball - Marlette at Harbor Beach - 6 PM
Girls Basketball - Hemlock at St. Charles - 6 PM
Girls Basketball - Swartz Creek at Fenton - 6 PM
Boys Basketball - Plymouth at Howell - 6:50 PM
Girls Basketball - Howell at Plymouth - 6:50 PM
Girls Basketball - Montrose at Otisville-Lakeville - 6:50 PM
Boys Basketball - Birmingham Brother Rice at Warren DeLaSalle - 7 PM
Boys Basketball - Bay City John Glenn at Saginaw Heritage - 7 PM
Girls Basketball - Saginaw Heritage at Bay City John Glenn - 7 PM
Girls Basketball - Monroe at Saline - 7 PM
Boys Ice Hockey - Escanaba at Calumet - 7 PM
Boys Basketball - Clarkston at Lake Orion - 7 PM
Girls Basketball - Michigan Center at Manchester - 7 PM
Boys Basketball - Northville at Novi - 7 PM
Boys Basketball - Goodrich at Corunna - 7 PM
Boys Basketball - Goodrich at Corunna - 7 PM
Boys Basketball - Madison Heights Bishop Foley at Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood - 7:30 PM
Boys Basketball - Reed City at Fremont - 7:30 PM
Girls Basketball - Ravenna at Hart - 7:30 PM
Boys Basketball - Hemlock at St. Charles - 7:30 PM
Boys Basketball - Swartz Creek at Fenton - 7:30 PM
 
Saturday - Jan. 26
Middle School Coed Basketball - Otisville-Lakeville - 11 AM
Middle School Girls Basketball - Guardian Angels at Waterford Our Lady - 11 AM
Middle School Coed Basketball - Otisville-Lakeville - 12 PM
Middle School Coed Basketball - Otisville-Lakeville - 12 PM
Middle School Coed Basketball - Otisville-Lakeville - 5 PM
Middle School Coed Basketball - Otisville-Lakeville - 6 PM
JV Boys Ice Hockey - Hartland at Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood - 7:15 PM
 
Monday - Jan. 28
Middle School Girls Basketball - Hanover-Horton at Manchester - 4:30 PM
Freshman Girls Basketball – Warren Woods-Tower at St. Clair Shores Lake Shore - 4:30 PM
Middle School Boys Basketball - Ann Arbor Greenhills - 5 PM
Freshman Boys Basketball - New Standard at Flint Powers Catholic - 5 PM
Middle School Girls Basketball - Hopkins at Grand Rapids NorthPointe Christian - 5:30 PM
JV Girls Basketball – Painesdale Jeffers at Dollar Bay - 5:45 PM
Middle School Boys Basketball - Sandusky at Harbor Beach - 5:45 PM
JV Girls Basketball - Center Line at St. Clair Shores Lake Shore - 6 PM
JV Girls Basketball – Muskegon Orchard View at Hart - 6 PM
Middle School Girls Basketball - Ann Arbor Greenhills - 6 PM
JV Boys Basketball - Kingsford at Norway - 6:30 PM
Boys Basketball – Grosse Pointe Woods University Liggett at Waterford Our Lady - 7 PM
Girls Basketball – Painesdale Jeffers at Dollar Bay - 7:15 PM
Girls Basketball - Center Line at St. Clair Shores Lake Shore - 7:30 PM
Boys Basketball - Kingsford at Norway - 7:30 PM
Girls Basketball - Muskegon Orchard View at Hart - 7:30 PM
 
Tuesday - Jan. 29
Freshman Boys Basketball - Saginaw at Saginaw Heritage - 4 PM
Freshman Girls Basketball - Sparta at Fremont - 4 PM
Freshman Boys Basketball - Walled Lake Northern at Milford - 4 PM
Freshman Girls Basketball - Grand Blanc at Fenton - 4 PM
Freshman Girls Basketball – Riverview Gabriel Richard at Bloomfield Hills Marian - 4 PM
Freshman Boys Basketball – Detroit Catholic Central at Warren DeLaSalle - 4 PM
Freshman Boys Basketball - Stockbridge at Fowlerville - 4 PM
Freshman Boys Basketball - Saugatuck at Kalamazoo Christian - 4:15 PM
Freshman Boys Basketball - Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood at Ann Arbor Greenhills - 4:30 PM
Freshman Boys Basketball - Millington at Freeland - 4:30 PM
Freshman Boys Basketball - Utica at St. Clair Shores Lake Shore - 4:30 PM
JV Girls Basketball - Hartland at Howell - 5:20 PM
JV Girls Basketball - Durand at Otisville-Lakeville - 5:25 PM
JV Girls Basketball - Holly at Flint Kearsley - 5:30 PM
JV Girls Basketball - Chesaning at Ovid-Elsie - 5:30 PM
JV Girls Basketball - New Lothrop at Mt. Morris - 5:30 PM
JV Girls Basketball - Clio at Fenton - 5:30 PM
JV Girls Basketball - Saginaw at Saginaw Heritage - 5:30 PM
JV Boys Basketball - Saugatuck at Kalamazoo Christian - 5:30 PM
JV Girls Basketball – Riverview Gabriel Richard at Bloomfield Hills Marian - 5:30 PM
JV Boys Basketball - Flint Beecher at Grand Blanc - 5:30 PM
JV Boys Basketball - Detroit Catholic Central at Warren DeLaSalle - 5:30 PM
JV Girls Basketball - Salem at Novi - 5:30 PM
JV Boys Basketball - Walled Lake Northern at Milford - 5:30 PM
JV Boys Basketball - Walled Lake Central at White Lake Lakeland - 5:30 PM
JV Boys Basketball - West Bloomfield at Southfield Christian - 5:30 PM
JV Boys Basketball - Stockbridge at Fowlerville - 5:30 PM
JV Boys Basketball - Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood at Ann Arbor Greenhills - 6 PM
JV Boys Basketball - Millington at Freeland - 6 PM
JV Girls Basketball - Morrice at St. Charles - 6 PM
JV Girls Basketball - Shepherd at Frankenmuth - 6 PM
Girls Basketball – Elkton-Pigeon-Bay Port Laker at Harbor Beach - 6 PM
JV Boys Basketball - Utica at St. Clair Shores Lake Shore - 6 PM
JV Girls Basketball - Morrice at St. Charles - 6 PM
JV Boys Basketball - Mason County Central at Hart - 6 PM
JV Girls Basketball - Kingsford at Norway - 6:30 PM
Girls Basketball - Hartland at Howell - 6:50 PM
Girls Basketball - Durand at Otisville-Lakeville - 6:50 PM
Girls Basketball - Holly at Flint Kearsley - 7 PM
Girls Basketball – Riverview Gabriel Richard at Bloomfield Hills Marian - 7 PM
Boys Basketball – Detroit Catholic Central at Warren DeLaSalle - 7 PM
Girls Basketball - Clio at Fenton - 7 PM
Girls Basketball - Rochester Adams at Lake Orion - 7 PM
Boys Basketball - Saugatuck at Kalamazoo Christian - 7 PM
Girls Basketball - New Lothrop at Mt. Morris - 7 PM
Boys Basketball - Flint Beecher at Grand Blanc - 7 PM
Girls Basketball - Chesaning at Ovid-Elsie - 7 PM
Girls Basketball - Whitehall at Fremont - 7 PM
Boys Basketball - Saginaw at Saginaw Heritage - 7 PM
Boys Basketball - West Bloomfield at Southfield Christian - 7 PM
Boys Basketball - Stockbridge at Fowlerville - 7 PM
Girls Basketball - Salem at Novi - 7 PM
Boys Basketball - Walled Lake Central at White Lake Lakeland - 7 PM
Girls Basketball - Hopkins at Plainwell - 7:15 PM
Boys Basketball - Millington at Freeland - 7:30 PM
Boys Basketball - Utica at St. Clair Shores Lake Shore - 7:30 PM
Girls Basketball - Morrice at St. Charles - 7:30 PM
Boys Basketball - Mason County Central at Hart - 7:30 PM
Girls Basketball - Shepherd at Frankenmuth - 7:30 PM
Boys Basketball - Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood at Ann Arbor Greenhills - 7:30 PM
Girls Basketball - Kingsford at Norway - 8 PM
​ ​ 
Check the online schedule throughout the week for late changes.

All sporting events – live or delayed  are available on a subscription basis only for their first 72 hours online. They become available for free, on-demand viewing approximately 72 hours following their completion.

NFHS Network subscriptions begin at $9.95 a month. Subscribers have access to all live video and streaming statistics across the country. School Broadcast Program participants are selling Season and Annual Passes at a discounted rate.  A portion of every subscription sold by a school goes to benefit its program.


Comments

There are currently no comments, be the first to post one.

Post Comment

Name (required)

Email (required)

Website

CAPTCHA image
Enter the code shown above: