Another Big Week Ahead for MHSAA TV
Another Big Week Ahead for MHSAA TV
Highlights
Posted Tuesday, September 10, 2019

By John Johnson
MHSAA Director of Broadcast Properties

The number of games being broadcast keeps going up every week on MHSAA.tv and the NFHS Network.

Here’s a list of the upcoming varsity level events taking place over the coming week on MHSAA.tv and the NFHS Network: 

Tuesday - Sept. 10
Girls Volleyball - Grand Rapids Catholic Central v. Comstock Park  - 6 PM
Girls Volleyball – St. Clair Shores Lake Shore v. Marine City  - 6 PM
Girls Volleyball - Manchester v. Vandercook Lake  - 6:30 PM
Girls Volleyball - Mt Morris v. Chesaning  - 6:30 PM
Girls Volleyball - New Lothrop v. Montrose  - 6:30 PM
Boys Soccer - Petoskey v. Cadillac  - 6:45 PM
Boys Soccer – Troy Athens v. North Farmington  - 7 PM
Boys Soccer - Brighton v. Salem  - 7 PM
Boys Soccer – White Lake Lakeland v. Waterford Mott  - 7 PM
Boys Soccer - Novi v. Hartland  - 7 PM
Boys Soccer - Saline v. Ann Arbor Pioneer  - 7 PM
Boys Soccer - South Lyon v. South Lyon East  - 7 PM
Girls Volleyball - Fremont v. Reed City  - 7 PM
Girls Volleyball - Kalamazoo Christian v. Constantine  - 7 PM
Boys Soccer – Bloomfield Hills Brother Rice v. Pontiac Notre Dame Prep  - 7:30 PM
Girls Volleyball - Bad Axe v. Caro  - 7:30 PM
 
Wednesday - Sept. 11
Girls Field Hockey – Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood v. Grosse Pointe North  - 4:30 PM
Girls Volleyball - Freeland v. Essexville Garber  - 5 PM
Boys Soccer – St. Clair Shores Lake Shore v. Warren Mott  - 6 PM
Girls Volleyball - Freeland v. Ogemaw Heights  - 6 PM
Boys Soccer - Lansing Waverly v. Fowlerville  - 6:30 PM
Girls Volleyball - Williamston v. Fowlerville  - 6:30 PM
Girls Volleyball - Cadillac v. Petoskey  - 6:45 PM
Boys Soccer - Clare v. McBain  - 7 PM
Boys Soccer - Freeland v. Frankenmuth  - 7 PM
Girls Volleyball - Frankenmuth v. Ovid-Elsie  - 7 PM
Girls Volleyball - Freeland v. Mt. Pleasant Sacred Heart  - 7 PM
Girls Volleyball - Morley Stanwood v. Kent City  - 7 PM
Girls Volleyball - Potterville v. Pewamo-Westphalia  - 7 PM
Girls Volleyball - St. Charles v. Carrollton  - 7 PM
Girls Volleyball - Harrison - Harrison v. Shepherd  - 7:30 PM
 
Thursday - Sept. 12
Boys Tennis - Williamston v. Fowlerville  - 4 PM
Boys Football – Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood v. Riverview Gabriel Richard  - 6 PM
Girls Volleyball – St. Clair Shores Lake Shore v. Warren Woods-Tower  - 6 PM
Girls Volleyball - Norway v. Kingsford  - 6 PM
Girls Volleyball - Fenton v. Flint Kearsley  - 6:15 PM
Girls Volleyball - Swartz Creek v. Linden  - 6:15 PM
Girls Volleyball - Corunna v. Clio  - 6:30 PM
Girls Volleyball – White Lake Lakeland v. Walled Lake Central  - 6:30 PM
Girls Volleyball – Macomb Lutheran North v. Royal Oak Shrine  - 6:30 PM
Girls Volleyball – Highland Milford v. South Lyon  - 6:30 PM
Girls Volleyball – Pontiac Notre Dame Prep v. Ann Arbor Gabriel Richard  - 6:30 PM
Girls Volleyball - Oakland Christian v. Brighton Stockwell Prep  - 6:30 PM
Girls Volleyball – Royal Oak Shrine  v. Macomb Lutheran North  - 6:30 PM
Girls Volleyball - St. Charles v. Montrose  - 6:30 PM
Girls Volleyball - Holton v. Hart  - 6:45 PM
Girls Volleyball - Linden v. Swartz Creek  - 6:45 PM
Boys Soccer – Troy Athens v. Rochester  - 7 PM
Boys Soccer – White Lake Lakeland v. Waterford Kettering  - 7 PM
Boys Soccer – Rochester Hills Stoney Creek v. Grand Blanc  - 7 PM
Girls Volleyball – Troy Athens v. Bloomfield Hills  - 7 PM
Girls Volleyball - Bear Lake v. Mesick  - 7 PM
Girls Volleyball - St. Charles v. Chesaning  - 7 PM
Girls Volleyball - Bad Axe v. Cass City  - 7:30 PM
 
Friday - Sept. 13
Boys Soccer - South Lyon v. Birmingham Seaholm  - 6 PM
Football - Northville v. Howell  - 6:45 PM
Football – Stevensville Lakeshore v. Niles  - 6:55 PM
Football - Bad Axe v. Elkton-Pigeon-Bay Port Laker  - 7 PM
Football - Brighton v. Hartland  - 7 PM
Football – Saginaw Heritage v. Saginaw  - 7 PM
Football - Ithaca v. St. Louis  - 7 PM
Football – St. Clair Shores Lake Shore v. Fitzgerald  - 7 PM
Football – White Lake Lakeland v. South Lyon  - 7 PM
Football - Montrose v. Chesaning  - 7 PM
Football - Norway v. Ishpeming  - 7 PM
Football - Saline v. Adrian  - 7 PM
Football - Troy v. Birmingham Seaholm  - 7 PM
Football – Brownstown Woodhaven v. Lincoln Park  - 7 PM
Football - Fowlerville v. Williamston  - 7 PM
Football – Detroit Old Redford v. Warren DeLaSalle Collegiate  - 7 PM
Football - Paw Paw v. Plainwell  - 7 PM
Football – Muskegon Reeths-Puffer  v. Muskegon Mona Shores  - 7 PM
Football - Rochester Adams v. Lake Orion  - 7 PM
 
Saturday - Sept. 14
Boys Soccer - Saline v. Tecumseh  - 12 PM
Boys Soccer - Rockford v. Grand Ledge  - 12:45 PM
Football – Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood v. Riverview Gabriel Richard - 3 PM
Girls Volleyball - Novi v. Away  - 8 AM
 
Monday - Sept. 16
Boys Soccer - Ithaca v. Midland Bullock Creek  - 5:30 PM
Boys Soccer – St. Clair Shores Lake Shore v. Sterling Heights  - 6 PM
Boys Soccer - Freeland v. Saginaw Valley Lutheran  - 7 PM
Boys Soccer – Flint Powers Catholic v. Grand Blanc  - 7 PM
Girls Field Hockey - Saline v. Dexter  - 7 PM
Girls Volleyball - Frankenmuth v. Pinconning Area  - 7 PM
 
Tuesday - Sept. 17
Boys Tennis - Haslett v. Fowlerville  - 4 PM
Boys Soccer – Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood v. Macomb Lutheran North  - 4:30 PM
Girls Volleyball - Norway v. Rapid River  - 6 PM
Girls Volleyball - Canton v. Howell  - 6:15 PM
Boys Soccer - Williamston v. Fowlerville  - 6:30 PM
Girls Volleyball – Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood v. Clarkston Everest Collegiate  - 6:30 PM
Girls Volleyball - Davison v. Grand Blanc  - 6:30 PM
Girls Volleyball - Durand v. New Lothrop  - 6:30 PM
Girls Volleyball – Otisville LakeVille v. Montrose  - 6:30 PM
Girls Volleyball - Manchester v. Addison  - 6:30 PM
Girls Volleyball - Novi v. Salem  - 6:30 PM
Girls Volleyball - Ovid-Elsie v. Mt Morris  - 6:30 PM
Girls Volleyball – Flint Powers Catholic v. Midland Dow  - 6:30 PM
Girls Volleyball – Grand Rapids South Christian v. Grand Rapids Christian  - 6:30 PM
Boys Soccer - Petoskey v. Gaylord  - 6:45 PM
Girls Volleyball – Painesdale Jeffers v. Dollar Bay  - 6:50 PM
Boys Soccer – White Lake Lakeland v. Highland Milford  - 7 PM
Girls Volleyball - Troy Athens v. Troy  - 7 PM
Girls Volleyball - Big Rapids v. Fremont  - 7 PM
Girls Volleyball – Muskegon Oakridge v. Hart  - 7 PM
Boys Soccer - Fraser v. Pontiac Notre Dame Prep  - 7:30 PM
 
Now in its 11th year, the School Broadcast Program gives members an opportunity to showcase excellence in their schools by creating video programming of athletic and non-athletic events, with students gaining skills in announcing, camera operation, directing/producing and graphics. Pixellot – The NFHS Network’s automated streaming solution – is used by schools wishing to live stream games but lacking the ability to staff the events. The program also gives schools the opportunity to raise money through advertising and viewing subscriptions.

NFHS Network subscriptions begin at $9.95 a month. Subscribers will have access to all live video and streaming statistics across the country. All content becomes available for free, on-demand viewing 72 hours after being shown live. School Broadcast Program participants benefit, as a portion of every subscription sold by a school goes to benefit its program. 

A complete list of participating schools can be found on the School Broadcast Program page of the MHSAA Website.


Comments

There are currently no comments, be the first to post one.

Post Comment

Name (required)

Email (required)

Website

CAPTCHA image
Enter the code shown above:

Meijer