MHSAA TV Sets OAA Red Volleyball Race
MHSAA TV Sets OAA Red Volleyball Race
Highlights
Posted Tuesday, October 15, 2019

By John Johnson
MHSAA Director of Broadcast Properties

The chase for the Oakland Activities Association Red volleyball title will get a lot of attention on MHSAA.tv and the NFHS Network this week, with matches on Tuesday (Oct. 15) and Thursday (Oct. 17) that will determine the champion.

Clarkston enters the week on top of the Red at 5-0 in division play with Lake Orion and Rochester Hills Stoney Creek chasing the Wolves at 4-1. Lake Orion is at Stoney Creek on Tuesday, while Clarkston can clinch at least a share of the title hosting Rochester Adams (3-2) – both games will be streamed live on MHSAA.tv.  On Thursday, Clarkston at Troy (1-4) and Adams at Lake Orion will both be streamed live, while West Bloomfield (2-3) is at Stoney Creek.

Clarkston was the highest-ranked OAA team in last week’s statewide coaches poll, and Lake Orion was an honorable mention.

Among School Broadcast Program-produced football streams Friday (Oct. 18) is Grand Rapids Christian at East Grand Rapids for the lead in the Ottawa-Kent Conference Gold. Saline can clinch the Southeastern Conference Red title with a win over visiting Ann Arbor Pioneer, but a Pioneer win would put both teams tied at the top and possibly be joined by Temperance Bedford. Fowler is at Pewamo-Westphalia to determine the Central Michigan Athletic Conference crown.

Plus, Boys District Semifinal and Final games from a number of sites around the state will be streamed. Here’s the complete list of varsity-level events to be broadcast live during the coming week:

Monday - Oct. 14
2019 MHSAA Boys Soccer District Playoffs – Warren Wood Tower v. Hazel Park  - 5:30 PM
Girls  Volleyball - Norway v. Escanaba  - 6 PM
Girls  Volleyball - Byron v. Fowlerville  - 6:30 PM
Girls  Volleyball - Ann Arbor Greenhills v. Belleville  - 6:30 PM
Girls  Volleyball - Otisville LakeVille v. Flint Kearsley  - 6:30 PM
2019 MHSA Boys Soccer District Playoffs -Warren Fitzgerald v. Madison Heights Lamphere  - 7 PM
Girls  Volleyball - Morley Stanwood v. Big Rapids  - 7 PM
 
Tuesday - Oct. 15
2019 MHSAA Boys Soccer District Playoffs - Greenville v. Grand Rapids Forest Hills Northern  - 3:30 PM
2019 MHSAA Boys Soccer District - Thornapple Kellogg v. Plainwell  - 4:30 PM
2019 MHSAA Boys Soccer District Playoffs - Flushing v. Grand Blanc  - 5 PM
2019 MHSAA Boys Soccer District Playoffs- Edwardsburg v. St. Joseph  - 5 PM
2019 MHSAA Boys Soccer District Playoffs - Eastern v. Cedar Springs  - 5:15 PM
Girls  Volleyball - Ishpeming v. West Iron County  - 5:30 PM
Girls  Volleyball - Sparta v. Comstock Park  - 6 PM
Girls  Volleyball - Brighton v. Howell  - 6:15 PM
Girls  Volleyball – Mt. Morris v. Montrose  - 6:30 PM
Girls  Volleyball - Plymouth Christian v. Southfield Christian   - 6:30 PM
Girls  Volleyball – Flint Powers Catholic v. Grand Blanc  - 6:30 PM
Girls  Volleyball – Grand Rapids South Christian v. East Grand Rapids  - 6:30 PM
Girls  Volleyball - South Lyon East v. Waterford Kettering  - 6:30 PM
Girls  Volleyball - South Lyon v. Walled Lake Western  - 6:30 PM
Girls  Volleyball - Calumet v. Negaunee  - 6:45 PM
2019 MHSAA Boys Soccer District Playoffs - Swartz Creek v. Oxford  - 7 PM
Girls  Volleyball - Big Rapids v. Remus Chippewa Hills  - 7 PM
Girls  Volleyball - Freeland v. Essexville Garber  - 7 PM
Girls  Volleyball - Fremont v. Howard City Tri County  - 7 PM
Girls  Volleyball - Lake Orion v. Rochester Hills Stoney Creek  - 7 PM
Girls  Volleyball - Pellston v. Mancelona  - 7 PM
Girls  Volleyball - Troy v. Birmingham Groves  - 7 PM
Girls  Volleyball - West Bloomfield v. Oxford  - 7 PM
Girls  Volleyball - Bad Axe v. Reese  - 7:30 PM
 
Wednesday - Oct. 16
2019 MHSAA Boys Soccer District Playoffs - Stevensville Lakeshore v. Mattawan  - 5 PM
2019 MHSAA Boys Soccer Districts - Final at Madison Heights Lamphere  - 6 PM
Girls  Volleyball – Riverview Gabriel Richard v. Macomb Lutheran North  - 6:30 PM
Girls  Volleyball - Flint Kearsley v. Fenton  - 6:30 PM
Girls  Volleyball - Stevensville Lakeshore v. Edwardsburg  - 6:30 PM
Girls  Volleyball - Petoskey v. TBA  - 6:30 PM
Girls  Volleyball - Cadillac v. Alpena  - 6:45 PM
Girls  Volleyball - Frankenmuth v. Alma  - 7 PM
 
Thursday - Oct. 17
2019 MHSAA Boys Soccer District Playoffs - District Final at Cedar Springs  - 5 PM
Girls  Volleyball – Mt. Pleasant Sacred Heart v. New Lothrop  - 5 PM
2019 MHSAA Boys Soccer District Playoffs - District Final at Grand Blanc  - 6 PM
Girls  Volleyball - East Grand Rapids v. Grand Rapids Christian  - 6:30 PM
Girls  Volleyball - Kalamazoo Christian v. Gobles  - 6:30 PM
Girls  Volleyball - South Lyon v. Waterford Mott  - 6:30 PM
2019 MHSAA Boys Soccer District Playoffs - District Final at East Lansing  - 7 PM
Girls  Volleyball – Troy Athens v. Rochester  - 7 PM
Girls  Volleyball - Grand Rapids NorthPointe Christian v. Hopkins  - 7 PM
Girls  Volleyball - Rochester Adams v. Lake Orion  - 7 PM
Girls  Volleyball - Troy v. Clarkston  - 7 PM
Girls  Volleyball - Walled Lake Northern v. White Lake Lakeland  - 7 PM
 
Friday - Oct. 18
Football - Sparta v. Comstock Park  - 5 PM
Football - Byron v. Montrose  - 5:45 PM
Football – Grand Rapids Christian v. East Grand Rapids  - 6:30 PM
Football - Howell v. Brighton  - 6:45 PM
Football - Bad Axe v. Caro  - 7 PM
Football - Brighton v. Howell  - 7 PM
Football - Calumet v. Hancock  - 7 PM
Football - Cedar Springs v. Grand Rapids Ottawa Hills  - 7 PM
Football – Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood v. Ann Arbor Gabriel Richard  - 7 PM
Football - Freeland v. Bridgeport  - 7 PM
Football – Saginaw Heritage v. Bay City Western  - 7 PM
Football – St. Clair Shores Lake Shore v. Warren Woods-Tower  - 7 PM
Football - Stevensville Lakeshore v. Kalamazoo Central  - 7 PM
Football - Munising v. Ishpeming  - 7 PM
Football - Novi v. Northville  - 7 PM
Football - Petoskey v. Alpena  - 7 PM
Football - Portage Central v. Mattawan  - 7 PM
Football - Saline v. Ann Arbor Pioneer  - 7 PM
Football – Birmingham Seaholm v. Birmingham Groves  - 7 PM
Football - Walled Lake Central v. White Lake Lakeland  - 7 PM
Football - Walled Lake Northern v. Walled Lake Western  - 7 PM
Football - Fowler v. Pewamo Westphalia  - 7 PM
Football - Fowlerville v. Lansing Catholic  - 7 PM
Football – Lake Orion at Clarkston – Friday – 7 PM
Football - Otsego v. Sturgis - 7 PM
Football – Benzie Central v. Boyne City – 7 PM
Football – Detroit Country Day v. Haslett – 7 PM
Football – Beal City v. McBain – 7 PM
Football – Muskegon v. Muskegon Mona Shores – 7 PM
Football – St. Clair Shores Lakeview v. Port Huron – 7 PM
Football – Chesaning v. Mt. Morris – 7 PM
Football – Pontiac Notre Dame Prep v. Detroit Public Safety Academy – 7 PM
Football - Flint Powers Catholic v. Grand Blanc ​- 7 PM

 
Saturday - Oct. 19
2019 MHSAA Boys Soccer District Playoffs - District Final at Plainwell  - 11 AM
Girls  Volleyball - New Lothrop v. TBA  - 12 PM
Girls  Volleyball - Fenton v. TBA  - 8 AM
Girls  Volleyball - Saline v. Vandercook Lake  - 8 AM
Girls  Volleyball - Mt Morris v. TBA  - 9 AM
Girls  Volleyball - New Lothrop v. TBA  - 9 AM
 
Monday - Oct. 21
Girls  Volleyball - Multi-team Event at Ishpeming  - 5 PM
Girls  Volleyball - Norway v. West Iron County  - 6 PM
Girls  Volleyball – Riverview Gabriel Richard v. Macomb Lutheran North  - 6:30 PM
Girls  Volleyball – Macomb Lutheran North v. New Haven  - 6:30 PM
Girls  Volleyball - Clare v. Sanford Meridian  - 7:30 PM
Girls  Volleyball - Holly v. Flint Kearsley  - 7:30 PM
 
Tuesday - Oct. 22
Girls  Volleyball - Capac v. Harbor Beach  - 6 PM
Girls  Volleyball - Coopersville v. Comstock Park  - 6 PM
Girls  Volleyball – St. Clair Shores Lake Shore v. Roseville  - 6 PM
Girls  Volleyball - Fenton v. Linden  - 6:15 PM
Girls  Volleyball - Holly v. Flint Kearsley  - 6:15 PM
Girls  Volleyball - Wyoming v. Grand Rapids Christian  - 6:30 PM
Girls  Volleyball - Big Rapids v. Grant  - 7 PM
Girls  Volleyball - Gladstone v. Marquette - 7 PM
Girls  Volleyball - Novi v. Canton  - 7 PM
Girls  Volleyball - Saline v. Ann Arbor Skyline  - 7 PM
2019 MHSAA Boys Soccer Playoffs – Regional Semifinals at Troy – 5 & 7 PM
2019 MHSAA Boys Soccer Playoffs – Regional Semifinals at West Bloomfield – 5 & 7 PM
2019 MHSAA Boys Soccer Playoffs – Regional Semifinals at Chesaning – 5 & 7 PM

All of the games are produced by participants in the School Broadcast Program – with East Lansing, Lake Orion, Pewamo-Westphalia, Saline, Marquette, Fowlerville, Montrose and Comstock Park deploying traditional, hands-on, student crew crews to capture the action. The other games are produced by schools using Pixellot – the NFHS Network’s automated streaming solution.

Now in its 11th year, the School Broadcast Program gives members an opportunity to showcase excellence in their schools by creating video programming of athletic and non-athletic events, with students gaining skills in announcing, camera operation, directing/producing and graphics. Pixellot – The NFHS Network’s automated streaming solution – is used by schools wishing to live stream games but lacking the ability to staff the events. The program also gives schools the opportunity to raise money through advertising and viewing subscriptions.

NFHS Network subscriptions begin at $9.95 a month. Subscribers will have access to all live video and streaming statistics across the country. All content becomes available for free, on-demand viewing 72 hours after being shown live. School Broadcast Program participants benefit, as a portion of every subscription sold by a school goes to benefit its program. 

A complete list of participating schools can be found on the School Broadcast Program page of the MHSAA Website.


Comments

There are currently no comments, be the first to post one.

Post Comment

Name (required)

Email (required)

Website

CAPTCHA image
Enter the code shown above: