Watch 550+ Events on MHSAA TV
Watch 550+ Events on MHSAA TV
Highlights
Posted Tuesday, October 27, 2020

By John Johnson
MHSAA Director of Broadcast Properties

The last week of the girls volleyball regular season, and playoff action in football and boys soccer will provide plenty of viewing this week on the NFHS NetworkMHSAA.tv and FOX Sports Detroit. 

Here’s the schedule: 

Football Playoffs

Thursday - Oct. 29
Bay City Central  vs. Pontiac   - 7 PM
Midland Dow  vs. Flushing   - 7 PM
Suttons Bay  vs. Manistee Catholic Central  - 7 PM
 
Friday - Oct. 30
Traverse City West  vs. Grand Rapids Union   - 6 PM
Whitehall  vs. Fruitport   - 6 PM
Pewamo-Westphalia  vs. Hesperia    - 6:45 PM
Mt Morris  vs. Pinconning    - 6:55 PM
Birmingham Seaholm  vs. Sterling Heights   - 7 PM
Bloomfield Hills  vs. Troy   - 7 PM
Brandon  vs. St. Clair   - 7 PM
Brighton  vs. Novi   - 7 PM
Burton Bendle  vs. Byron    - 7 PM
Calumet  vs. Houghton   - 7 PM
Caro  vs. Chesaning   - 7 PM
Cass City  vs. Reese   - 7 PM
Cedar Springs  vs. Petoskey   - 7 PM
Charlevoix  vs. Roscommon   - 7 PM
Clare  vs. Kent City   - 7 PM
Corunna  vs. Birch Run   - 7 PM
Dearborn Heights Robichaud  vs. Whitmore Lake   - 7 PM
Detroit Catholic Central  vs. Walled Lake Northern   - 7 PM
DeWitt  vs. Jackson Northwest   - 7 PM
Durand vs. Detroit Collegiate Prep   - 7 PM
East Grand Rapids  vs. Grand Rapids Northview   - 7 PM
Elkton-Pigeon-Bay Port Laker  vs. Bad Axe   - 7 PM
Erie-Mason  vs. Ecorse   - 7 PM
Fenton  vs. Walled Lake Central   - 7 PM
Flint Powers Catholic  vs. Marshall   - 7 PM
Fowlerville  vs. Haslett   - 7 PM
Frankenmuth  vs. Bridgeport   - 7 PM
Freeland  vs. Saginaw Valley Lutheran   - 7 PM
Gladstone  vs. Negaunee   - 7 PM
Grand Blanc  vs. Lake Orion   - 7 PM
Grand Blanc  vs. Lake Orion   - 7 PM – FOX PREP ZONE
Grass Lake  vs. Manchester   - 7 PM
Grosse Pointe North  vs. Detroit U Of D Jesuit   - 7 PM
Harbor Beach   vs. Saginaw Michigan Lutheran Seminary  - 7 PM
Hartland  vs. Howell   - 7 PM
Hemlock  vs. Vassar   - 7 PM
Hillsdale vs Olivet  - 7 PM – NFHS Network Bonus Coverage
Holt  vs. Ann Arbor Skyline   - 7 PM
Hopkins  vs. Belding    - 7 PM
Kalamazoo Central  vs. Ann Arbor  Huron  - 7 PM
Livonia Clarenceville  vs. Tecumseh   - 7 PM
Macomb Dakota  vs. Macomb L'Anse Creuse North   - 7 PM
Madison Heights Lamphere  vs. Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood   - 7 PM
Manistee  vs. Kalkaska   - 7 PM
Maple City Glen Lake  vs. Elk Rapids   - 7 PM
Mason  vs. Ionia   - 7 PM
Midland  vs. Alpena   - 7 PM
Midland Bullock Creek  vs. Carrollton   - 7 PM
Millington  vs. Otisville LakeVille  - 7 PM
Mount Pleasant  vs. Gaylord   - 7 PM
Northville  vs. Salem   - 7 PM
Notre Dame Preparatory  vs. Hazel Park   - 7 PM
Pinckney  vs. Orchard Lake St. Mary's  - 7 PM – FOX PREP ZONE
Portage Northern  vs. Battle Creek Central   - 7 PM
Portland  vs. Lakewood Lake Odessa   - 7 PM
Ravenna  vs. Morley Stanwood   - 7 PM
Reed City  vs. Cheboygan    - 7 PM
Riverview Gabriel Richard Catholic vs. Springport   - 7 PM
Romulus Summit Academy North  vs. Flat Rock   - 7 PM
Saginaw Swan Valley  vs. Shepherd   - 7 PM
Saline  vs. Ann Arbor Pioneer   - 7 PM
South Lyon  vs. Milford   - 7 PM
South Lyon East  vs. Garden City   - 7 PM
St. Joseph  vs. Richland Gull Lake   - 7 PM
Stevensville Lakeshore  vs. Niles   - 7 PM
Unionville Sebewaing  vs. Marlette   - 7 PM
Vicksburg  vs. Plainwell   - 7 PM
Walled Lake Western  vs. Waterford Mott   - 7 PM
West Bloomfield  vs. Utica Ford   - 7 PM
Zeeland West  vs. Grand Rapids Ottawa Hills   - 7 PM
Grosse Pointe South  vs. Oak Park   - 7:30 PM – FOX GAME OF THE WEEK
 
Saturday  - Oct. 31
Brownstown Woodhaven  vs. Taylor Preparatory   - 12 PM
Rockford  vs. Holland West Ottawa   - 12 PM
Peck   vs. Ashley   - 12:45 PM
Adrian Lenawee Christian  vs. International Academy of Flint  - 12:50 PM
Kingsford  vs. Ogemaw Heights   - 1 PM
Kingsley   vs. Standish-Sterling Central   - 1 PM
Portage Central  vs. Jackson   - 1 PM
Redford Union  vs. Dearborn Heights Annapolis   - 1 PM
Marquette vs. Muskegon Reeths-Puffer   - 2 PM
Royal Oak Shrine vs. Waterford Our Lady - 2 PM
Kinde North Huron  vs. Au Gres-Sims   - 5 PM
Traverse City St. Francis  vs. L'Anse   - 6 PM
Zeeland East  vs. Holland   - 7 PM  
Brethren  vs. Bear Lake   - 7 PM

Boys Soccer Regional Semifinals

 
Tuesday - Oct. 27    
Alma vs. Macomb Lutheran North - 5 PM
Clawson vs. Clinton - 5 PM
Dearborn Divine Child vs. DeWitt - 5 PM
Hillsdale vs. Dowagiac - 5 PM
Petoskey vs. East Grand Rapids - 5 PM
Salem vs. Mattawan - 5 PM
Walled Lake Central vs. New Baltimore Anchor Bay - 6 PM
Dearborn Edsel Ford vs. Saline - 7 PM
Grand Rapids Catholic vs. Grand Rapids South Christian - 7 PM
Grosse Ile vs. Ann Arbor Gabriel Richard - 7 PM
Riverview vs. Chelsea - 7 PM
Spring Lake vs. Ada Forest Hills Eastern - 7 PM
Williamston vs. Frankenmuth - 7 PM
Troy Athens vs. Utica Eisenhower - 8 PM
 
Wednesday - Oct. 28
Marshall vs. St. Joseph - 5 PM
Elk Rapids vs. Ogemaw Heights - 6 PM
Richland Gull Lake vs. Holland - 7 PM
Shelby vs. Muskegon Oakridge - 8 PM
 

Girls Volleyball

 
Tuesday - Oct. 27
Grand Rapids NorthPointe Christian vs. Montague  - TBA
Dearborn Heights Robichaud  vs. Hamtramck  - 4 PM
Vicksburg  vs. TBA- 4 PM
Burton Bendle  vs. Genesee  - 5 PM
Fremont  vs. Ludington  - 5 PM
Grand Rapids NorthPointe Christian vs. TBA - 5 PM
Hart  vs. Fruitport Calvary Christian  - 5 PM
Multi-team Event @ New Lothrop - 5 PM
Multi-team Event @ Plainwell - 5 PM
Pontiac Notre Dame Prep vs. Holly  - 5 PM
Troy  vs. Detroit Country Day  - 5 PM
Multi-team Event @ Onekama - 5:30 PM
Cass City  vs. Elkton-Pigeon-Bay Port Laker  - 6 PM
East Grand Rapids  vs. Grand Rapids Forest Hills Northern  - 6 PM
Fowlerville  vs. Charlotte  - 6 PM
Multi-team Event @ Grand Rapids Christian - 6 PM
Vermontville Maple Valley vs. TBA - 6 PM
Wayland Union  vs. South Christian  - 6 PM
Williamston  vs. Lansing Catholic - 6 PM
Holland  vs. Wyoming  - 6:15 PM
Montrose  vs. Ovid-Elsie  - 6:15 PM
Mt Morris  vs. New Lothrop  - 6:15 PM
Stockbridge vs. Grass Lake  - 6:15 PM
Warren Woods-Tower  vs. Clint Twp.  Chippewa Valley  - 6:15 PM
St Johns  vs. Portland  - 6:20 PM
Bloomfield Hills Roeper  vs. Novi Christian Academy - 6:30 PM
Erie-Mason  vs. Sand Creek  - 6:30 PM
Grosse Pointe North  vs. Fraser  - 6:30 PM
Livonia Clarenceville  vs. Southfield Christian  - 6:30 PM
Oakland Christian  vs. Lutheran  Westland - 6:30 PM
Romulus Summit Academy North  vs.  Ypsilanti Arbor Prep - 6:30 PM
Sterling Heights Parkway Christian vs. Westland Huron Valley Lutheran  - 6:30 PM
Gladstone  vs. Negaunee  - 6:45 PM
Harbor Beach  vs. Marlette  - 6:45 PM
Brown City  vs. Capac  - 7 PM
Chesaning  vs. Durand - 7 PM
Fulton  vs. Ithaca  - 7 PM
Garden City  vs. Dearborn Heights Crestwood  - 7 PM
Hopkins  vs. Allegan  - 7 PM
Marquette vs. Escanaba  - 7 PM
St Charles  vs. Blanchard Montabella  - 7 PM
Bad Axe  vs. Caro  - 7:30 PM
 
Wednesday - Oct. 28
Macomb L'Anse Creuse North  vs. Romeo  - 4 PM
Waterford Our Lady vs. TBA - 4:30 PM
Grandville  vs. Holland West Ottawa  - 5 PM
Pontiac Notre Dame Prep School vs. Bloomfield Hills  - 5 PM
Mackinaw City  vs. Harbor Springs  - 5:30 PM
New Lothrop  vs. Clio  - 5:30 PM
Riverview Gabriel Richard Catholic  vs. Dearborn Edsel Ford  - 5:30 PM
Suttons Bay  vs. Fife Lake Forest Area  - 5:30 PM
Madison Heights Lamphere  vs. Ferndale  - 6 PM
Williamston  vs. East Lansing  - 6 PM
Blanchard Montabella  vs. Fulton  - 6:30 PM
Fennville  vs. Bloomingdale  - 6:30 PM
Petoskey  vs. Traverse City West  - 6:30 PM
Traverse City Central  vs. Alpena  - 6:45 PM
East Kentwood  vs. Rockford  - 7 PM
Freeland  vs. Bay City John Glenn - 7 PM
Grandville  vs. Rockford  - 7 PM
Morley Stanwood  vs. Lakeview  - 7 PM
Saginaw Swan Valley  vs. Alma  - 7 PM
Brethren  vs. Evart  - 7:30 PM
Pellston  vs. Cheboygan - 7:30 PM
 
Thursday - Oct. 29
Dearborn Heights Robichaud  vs. Ypsilanti Community  - 4 PM
Fenton  vs. Flushing  - 5:15 PM
Ortonville Brandon  vs. Lake Fenton  - 5:15 PM
Allen Park Cabrini  vs. Garden City  - 5:30 PM
Galesburg-Augusta  vs. Battle Creek Central  - 6 PM
Kinde North Huron  vs. Owendale-Gagetown  - 6 PM
Mason  vs. St Johns  - 6 PM
Munising  vs. Eben Junction Superior Central  - 6 PM
Vermontville Maple Valley  vs. Parchment  - 6 PM
Frankfort  vs. Lake City - 6:30 PM
Southfield Christian  vs. Sterling Heights Parkway Christian - 6:30 PM
Harbor Beach vs. Brown City  - 6:45 PM
Maple City Glen Lake  vs. Mesick  - 7 PM
Marquette vs. Calumet  - 7 PM
Saline  vs. Ann Arbor Huron - 7 PM
Kingsford  vs. Houghton  - 7:15 PM
Wixom St. Catherine vs. Novi Christian - 7:15 PM
Cass City  vs. Bad Axe  - 7:30 PM
Elkton-Pigeon-Bay Port Laker  vs. Caro  - 7:30 PM
 
Friday - Oct. 30
Peck  vs. Mayville  - 6 PM
Dollar Bay  vs. Baraga  - 6:20 PM
St Charles  vs. Carson City-Crystal  - 7:35 PM
 
Saturday - Oct. 31
New Lothrop  vs. Chesaning  - 8 AM
Saline  vs. TBA - 8:30 AM
Mt Morris  vs. TBA - 9 AM
St Charles  vs. TBA - 9 AM
Plymouth Christian Academy vs. TBA - 12 PM
 
In the coming week, more than 550 events at all levels in a variety of sports will be available on the NFHS Network/MHSAA.tv. Monthly subscriptions are $10.99. Click for a complete list of upcoming games, and for a complete list of on-demand games

Fans also can type their school name into the search field on the MHSAA.tv page to search for events. Varsity games being streamed also have links from the MHSAA Website’s Score Center, and from the schedules on individual school pages. Clicking on the green TV set icon listed next to an event will take you directly to a game. You can also watch on Roku enabled devices.

Now in its 12th year, the School Broadcast Program gives members an opportunity to showcase excellence in their schools by creating video programming of athletic and non-athletic events with students gaining skills in announcing, camera operation, directing/producing and graphics. Pixellot – The NFHS Network’s automated streaming solution – is used by schools wishing to live stream games, but lacking the ability to staff the events. The program also gives schools the opportunity to raise money through advertising and viewing subscriptions.

NFHS Network subscriptions begin at $10.99 a month. Subscribers will have access to all live video and streaming statistics across the country. All content becomes available for free, on-demand viewing 72 hours after being shown live. A portion of every subscription sold by an SBP school goes to benefit its program. 

A complete list of participating schools can be found on the School Broadcast Program page of the MHSAA Website.


Comments

There are currently no comments, be the first to post one.

Post Comment

Name (required)

Email (required)

Website

CAPTCHA image
Enter the code shown above: