Boys Bowling Rankings

 
Rankings are compiled by the Michigan HIgh School Interscholastic Bowling Coaches Association. The MHSAA does not supply input to the rankings. For more information, visit MHSIBCA online at http://www.mhsibca.com.

February 18, 2018

DIVISION 1

1. Wyandotte Roosevelt
2. Oxford
3. Macomb L'Anse Creuse North
4. Westland John Glenn
5. Farmington/Harrison
6. Waterford Kettering
7. Walled Lake Central
8. Clarkston
9. Hudsonville
10. Midland

DIVISION 2

1. Lowell
2. Byron Center
3. Tecumseh
4. Battle Creek Pennfield
5. New Boston Huron
6. Jackson
7. Sturgis
8. Flint Kearsley
9. Three Rivers
10. Owosso

DIVISION 3

1. Ithaca
2. Gladwin
3. Constantine
4. Birch Run
5. Caro
6. Saginaw Swan Valley
7. Richmond
8. Flat Rock
9. Algonac
10. Michigan Center

DIVISION 4

1. Bronson
2. St. Charles
3. Vandercook Lake
4. Riverview
5. Napoleon
6. Sandusky
7. Unionville-Sebewaing
8. Bad Axe
9. New Lothrop
10. Capac

January 20, 2018

DIVISION 1

1. Wyandotte Roosevelt
2. Macomb L'Anse Creuse North
3. Farmington/Harrison
4. Westland John Glenn
5. Walled Lake Central
6. Oxford
7. Plymouth
8. Swartz Creek
9. Saline
10. Bay City Western

DIVISION 2

1. Lowell
2. Flint Kearsley
3. Sturgis
4. Three Rivers
5. Tecumseh
6. New Boston Huron
7. Byron Center
8. Owosso
9. Jackson
10. Charlotte

DIVISION 3

1. Saginaw Swan Valley
2. Ithaca
3. Caro
4. Essexville Garber
5. Standish-Sterling
6. Ovid-Elsie
7. Flat Rock
8. Richmond
9. Pinconning
10. Corunna

DIVISION 4

1. St. Charles
2. Vandercook Lake
3. Napoleon
4. Sandusky
5. Grass Lake
6. Houghton Lake
7. Michigan Center
8. Bad Axe
9. Jonesville
10. Unionville-Sebewaing

February 17, 2017

DIVISION 1

1. Wyandotte Roosevelt
2. Belleville
3. Davison
4. Walled Lake Central
5. Bay City Western
6. Salem
7. Kalamazoo Loy Norrix
8. Grand Haven
9. Farmington Hills Harrison
10. Troy

DIVISION 2


1. New Boston Huron
2. Eaton Rapids
3. Flint Kearsley
4. Coldwater
5. Tecumseh
6. Sturgis
7. Riverview
8. Jackson
9. Armada
10. Three Rivers

DIVISION 3

1. Saginaw Swan Valley
2. Corunna
3. Wyoming Kelloggsville
4. Ithaca
5. Croswell-Lexington
6. Benzonia Benzie Central
7. Battle Creek Pennfield
8. Caro
9. Birch Run
T-10. Coloma
T-10. Richmond

DIVISION 4

1. St. Charles
2. Vandercook Lake
3. Bronson
4. Unionville-Sebewaing
5. Sandusky
6. St. Louis
7. Grass Lake
8. Oscoda
9. Bad Axe
10. Bay City All Saints

January 27, 2017

DIVISION 1

1. Wyandotte Roosevelt
2. Bay City Western
3. Kalamazoo Loy Norrix
4. Davison
5. Oxford
6. Walled Lake Central
7. Salem
8. Grand Haven
9. Portage Northern
10. Clinton Township Chippewa Valley

DIVISION 2

1. New Boston Huron
2. Flint Kearsley
3. Coldwater
4. Sturgis
5. Tecumseh
6. Center Line
7. South Lyon East
8. Monroe Jefferson
9. Riverview
10. Three Rivers

DIVISION 3

1. Corunna
2. Caro
3. Ithaca
4. Saginaw Swan Valley
5. Battle Creek Pennfield
6. Wyoming Kelloggsville
7. Flat Rock
8. Birch Run
9. Durand
10. Croswell-Lexington

DIVISION 4

1. St. Charles
2. Vandercook Lake
3. Burton Bentley
4. Oscoda
5. St. Louis
6. Grass Lake
7. Bay City All Saints
8. Hanover-Horton
9. Farwell
10. New Lothrop

February 19, 2016

DIVISION 1

1. Macomb L’Anse Creuse North
2. Swartz Creek
3. Davison
4. Macomb Dakota
5. Oxford
6. Howell
7. Clarkston
8. Canton
9. Detroit U-D Jesuit
10. Bay City Western

DIVISION 2

1. St. Clair Shores Lake Shore
2. Tecumseh
3. Coldwater
4. Flint Kearsley
5. Sturgis
6. Warren Fitzgerald
7. Byron Center
8. Jackson
9. Owosso
10. Adrian

DIVISION 3

1. Corunna
2. Jonesville
3. Essexville Garber
4. Richmond
5. Mount Morris
6. Wyoming Kelloggsville
7. Birch Run
8. Saginaw Swan Valley
9. Beaverton
10. Otisville-LakeVille

DIVISION 4

1. Ithaca
2. Vandercook Lake
3. St. Charles
4. St. Louis
5. Bad Axe
6. Sandusky
7. Bay City All Saints
8. Unionville-Sebewaing
9. Whittemore-Prescott
10. Burton Bendle

January 29, 2016

DIVISION 1

1. Davison
2. Macomb L’Anse Creuse North
3. Swartz Creek
4. Macomb Dakota
5. Oxford
6. Howell
7. Canton
8. Salem
9. Clarkston
10. Detroit U-D Jesuit

DIVISION 2


1. St. Clair Shores Lake Shore
2. Sturgis
3. Tecumseh
4. Coldwater
5. Owosso
6. Lansing Waverly
7. Flint Kearsley
8. Three Rivers
9. Bay City Central
10. South Lyon East

DIVISION 3

1. Corunna
2. Jonesville
3. Essexville Garber
4. Richmond
5. Battle Creek Pennfield
6. Croswell-Lexington
7. Wyoming Kelloggsville
8. Almont
9. Algonac
10. Mount Morris

DIVISION 4

1. St. Louis
2. Vandercook Lake
3. Sandusky
4. Ithaca
5. Napoleon
6. Bad Axe
7. Hanover-Horton
8. Burton Bendle
9. Bay City All Saints
10. Capac

February 20, 2015

DIVISION 1

1. Macomb Dakota
2. Oxford
3. Davison
4. New Baltimore Anchor Bay
5. Waterford Kettering
6. Clarkston
7. Salem
8. Wyandotte Roosevelt
9. Howell
10. Farmington Hills Harrison

DIVISION 2

1. Carleton Airport
2. Flint Kearsley
3. South Lyon
4. Ortonville Brandon
5. Bay City Western
6. New Boston Huron
7. Taylor Kennedy
8. Sturgis
9. Bay City John Glenn
10. Flushing

DIVISION 3

1. Birch Run
2. Essexville-Garber
3. Mount Morris
4. Corunna
5. Armada
6. Wyoming Kelloggsville
7. Croswell-Lexington
8. Fremont
9. Durand
10. Wyoming Godwin Heights

DIVISION 4

1. St. Louis
2. Sandusky
3. St. Charles
4. Whittemore-Prescott
5. Cass City
6. Dryden
7. Ithaca
8. Hanover-Horton
9. Burton Bendle
10. Ubly

January 23, 2015

DIVISION 1

1. Detroit U-D Jesuit
2. Grand Haven
3. Oxford
4. Davison
5. Macomb Dakota
6. Farmington Hills Harrison
7. Detroit Catholic Central
8. Warren DeLaSalle
9. Salem
10. Swartz Creek

DIVISION 2

1. Marysville
2. St. Clair Shores Lake Shore
3. Bay City Central
4. South Lyon
5. Center Line
6. Flint Kearsley
7. Bay City Western
8. Flushing
9. Holly
10. Bay City John Glenn

DIVISION 3

1. Capac
2. Birch Run
3. Corunna
4. Fremont
5. Richmond
6. Durand
7. Essexville-Garber
8. Hudsonville Unity Christian
9. Wyoming Godwin Heights
10. Flat Rock

DIVISION 4

1. Oscoda
2. Burton Bendle
3. Hanover-Horton
4. Sandusky
5. Cass City
6. St. Charles
7. Whittemore-Prescott
8. St. Louis
9. Breckenridge
10. Bad Axe


March 7, 2014 (final after postseason)

DIVISION 1

1. Detroit U-D Jesuit
2. Grand Haven
3. Oxford
4. Howell
5. Salem
6. Detroit Catholic Central
7. Clarkston
8. Zeeland
9. Troy
10. Flint Carman-Ainsworth

DIVISION 2

1. Flint Kearsley
2. Marysville
3. Taylor Kennedy
4. Mount Pleasant
5. Ortonville Brandon
6. Bay City John Glenn
7. New Boston Huron
8. Owosso
9. Sturgis
10. St. Clair Shores Lake Shore

DIVISION 3

1. Fremont
2. Pinconning
3. Armada
4. Grand Rapids South Christian
5. Jackson Lumen Christi
6. Allendale
7. Corunna
8. Goodrich
9. Birch Run
10. Durand

DIVISION 4

1. Jonesville
2. Ithaca
3. Burton Bendle
4. Sandusky
5. Riverview Gabriel Richard
6. St. Louis
7. Rogers City
8. Grass Lake
9. Bad Axe 
10. St. Charles

February 14, 2014 (final regular season)

DIVISION 1

1. Salem
2. Flint Carman-Ainsworth
3. St. Clair Shores Lakeview
4. Sterling Heights Stevenson
5. Romeo
6. Detroit Catholic Central
7. Farmington Hills Harrison
8. Oxford
9. Howell
10. Grand Haven

DIVISION 2

1. Marysville
2. St. Clair Shores Lake Shore
3. Ortonville-Brandon
4. Flint Kearsley
5. Swartz Creek
6. Jackson Northwest
7. Bay City Western
8. Sturgis
9. Linden
10. Lowell

DIVISION 3

1. Armada
2. Durand
3. Birch Run
4. Pinconning
5. Richmond
6. Mount Morris
7. Capac
8. Croswell-Lexington
9. Caro
10. Freeland

DIVISION 4

1. Burton Bendle
2. Sandusky
3. St. Louis
4. St. Charles
5. Bad Axe
6. Ithaca
7. Whittemore-Prescott
8. L'Anse
9. Hanover-Horton
10. Riverview Gabriel Richard

January 31, 2014

DIVISION 1

1. Salem
2. Macomb Dakota
3. Flint Carman-Ainsworth
4. Wayne Memorial
5. Oxford
6. Clarkston
7. Farmington Hills Harrison
8. Jackson
9. Romeo
10. Grand Haven

DIVISION 2

1. Flint Kearsley
2. St. Clair Shores Lake Shore
3. Ortonville-Brandon
4. Swartz Creek
5. Marysville
6. Jackson Northwest
7. Bay City Western
8. Sturgis
9. Linden
10. Lowell

DIVISION 3

1. Armada
2. Durand
3. Birch Run
4. Richmond
5. Pinconning
6. Mount Morris
7. Capac
8. Croswell-Lexington
9. Caro
10. Freeland

DIVISION 4

1. Burton Bendle
2. Sandusky
3. Hanover-Horton
4. St. Louis
5. Bad Axe
6. Jonesville
7. Whittemore-Prescott
8. St. Charles
9. L'Anse
10. Ithaca

January 17, 2014

DIVISION 1

1. Salem
2. Macomb Dakota
3. Flint Carman-Ainsworth
4. Wayne Memorial
5. Oxford
6. Clarkston
7. Farmington Hills Harrison
8. New Baltimore Anchor Bay
9. Detroit Catholic Central
10. Romeo

DIVISION 2

1. Flint Kearsley
2. St. Clair Shores Lake Shore
3. Swartz Creek
4. West Branch Ogemaw Heights
5. Bay City Western
6. Coldwater
7. Sturgis
8. Ortonville-Brandon
9. Milan
10. Richland Gull Lake

DIVISION 3

1. Flat Rock
2. Armada
3. Durand
4. Caro
5. Freeland
6. Birch Run
7. Richmond
8. Goodrich
9. Pinconning
10. Mount Morris

DIVISION 4

1. Riverview Gabriel Richard
2. Hanover-Horton
3. Sandusky
4. Burton Bendle
5. St. Louis
6. Bad Axe
7. Whittemore-Prescott
8. Ithaca
9. Vandercook Lake
10. St. Charles

March 8, 2013 (final after postseason)

DIVISION 1

1. Salem
2. Muskegon Mona Shores
3. Saginaw Heritage
4. Jackson
5. Flint Carman-Ainsworth
6. Detroit Catholic Central
7. Roseville
8. Canton
9. Clarkston
10. Utica

DIVISION 2

1. Sturgis
2. Lapeer West
3. Bay City John Glenn
4. Swartz Creek
5. Bay City Western
6. South Lyon East
7. Charlotte
8. Flint Kearsley
9. Sparta
10. Taylor Kennedy

DIVISION 3

1. Livonia Clarenceville
2. Ishpeming
3. Pinconning
4. Freeland
5. Fremont
6. Grand Rapids South Christian
7. Croswell-Lexington
8. Hudsonville Unity Christian
9. Bridgeport
10. Durand

DIVISION 4

1. Riverview Gabriel Richard
2. East Jackson
3. St. Louis
4. Rogers City
5. Sandusky
6. Saginaw Valley Lutheran
7. Niles Brandywine
8. Clinton
9. Ravenna
10. Muskegon Western Michigan Christian

February 21, 2013 (final regular season)

DIVISION 1

1. Muskegon Mona Shores
2. Jackson
3. Caledonia
4. Romeo
5. Davison
6. Clarkston
7. Westland John Glenn
8. Clinton Township Chippewa Valley
9. North Farmington
10. Salem

DIVISION 2

1. Swartz Creek
2. Bay City Western
3. Flint Kearsley
4. Bay City John Glenn
5. Owosso
6. Sturgis
7. New Boston Huron
8. Coldwater
9. Lapeer East
10. Lapeer West

DIVISION 3

1. Fremont
2. Durand
3. Croswell-Lexington
4. Corunna
5. Freeland
6. Ishpeming
7. Hanover-Horton
8. Pinconning
9. Gladwin
10. Clare

DIVISION 4

1. Sandusky
2. St. Louis
3. Ithaca
4. Burton Bendle
5. Bad Axe
6. Rogers City
7. Ubly
8. Hemlock
9. Oscoda
10. Traverse City St. Francis

February 8, 2013

DIVISION 1

1. Muskegon Mona Shores
2. Jackson
3. Caledonia
4. Romeo
5. Westland John Glenn
6. Clarkston
7. Clinton Township Chippewa Valley
8. Novi Detroit Catholic Central
9. North Farmington
10. Brighton

DIVISION 2

1. Swartz Creek
2. Auburn Bay City Western
3. Bay City John Glenn
4. Flint Kearsley 
5. Sturgis
6. Owosso
7. New Boston Huron
8. Coldwater
9. Lapeer East
10. Lapeer West

DIVISION 3

1. Fremont
2. Durand
3. Ishpeming
4. Corunna
5. Freeland
6. Mount Morris
7. Croswell Lexington
8. Hanover-Horton
9. Birch Run
10. Pinconning

DIVISION 4

1. Sandusky
2. St. Louis
3. Ithaca
4. Burton Bendle
5. Bad Axe
6. Unionville-Sebewaing
7. Hamady
8. Ubly
9. Hemlock
10. Oscoda

January 25, 2013

DIVISION 1

1. Muskegon Mona Shores
2. Grand Blanc
3. Clinton Township Chippewa Valley
4. Romeo
5. Saginaw Heritage
6. Howell
7. Davison
8. Clarkston
9. North Farmington
10. Brighton

DIVISION 2

1. Mason
2. Lapeer East
3. Bay City Western
4. Coldwater
5. Flint Kearsley
6. Swartz Creek
7. Bay City John Glenn
8. Owosso
9. Lapeer West
10. New Boston Huron

DIVISION 3

1. Fremont
2. Durand
3. Caledonia
4. Corunna
5. Ishpeming
6. Birch Run
7. Gladwin
8. Richmond
9. West Branch Ogemaw Heights
10. Hanover-Horton

DIVISION 4

1. St. Louis
2. Burton Bendle
3. Ithaca
4. Bad Axe
5. Sandusky
6. Ubly
7. Dryden
8. Oscoda
9. Flint Hamady
10. Jonesville

January 11, 2013

DIVISION 1

1. Clinton Township Chippewa Valley
2. Macomb Dakota
3. Saginaw Heritage
4. Muskegon Mona Shores
5. Howell
6. Westland John Glenn
7. Brighton
8. Clarkston
9. North Farmington
10. Bay City Central

DIVISION 2

1. Mason
2. Lapeer East
3. Swartz Creek
4. Bay City Western
5. Flint Kearsley
6. New Boston Huron
7. Ortonville Brandon
8. Bay City John Glenn
9. Lapeer West
10. Coldwater

DIVISION 3

1. Fremont
2. Durand
3. Birch Run
4. Gladwin
5. Richmond
6. West Branch Ogemaw Heights
7. Mount Morris
8. Farwell
9. Battle Creek Pennfield
10. Ovid-Elsie

DIVISION 4

1. Hanover-Horton
2. Burton Bendle
3. Rogers City
4. Napoleon
5. Bad Axe
6. Sandusky
7. Ubly
8. Jonesville
9. Oscoda
10. Flint Hamady

March 6, 2012 (final after postseason)

DIVISION 1

1. Macomb Dakota
2. Davison
3. Canton
4. Utica
5. Farmington
6. Detroit Catholic Central
7. Wayne Memorial
8. Sterling Heights Stevenson
9. Howell
10. Muskegon Mona Shores

DIVISION 2

1. Mason
2. Bay City John Glenn
3. Muskegon Reeths-Puffer
4. Ferndale
5. Richland Gull Lake
6. New Boston Huron
7. Flint Kearsley
8. Coldwater
9. Sturgis
10. Owosso

DIVISION 3

1. Fremont
2. Corunna
3. Ishpeming
4. South Haven
5. Muskegon Orchard View
6. Battle Creek Pennfield
7. Flat Rock
8. Livonia Clarenceville
9. Muskegon Oakridge
10. Durand

DIVISION 4

1. Rogers City
2. Jonesville
3. Sandusky
4. Ithaca
5. Ubly
6. Traverse City Christian
7. Vandercook Lake
8. St. Louis
9. Dryden
10. Pewamo-Westphalia

February 24, 2012 (final regular season)

DIVISION 1

1. Davison
2. Sterling Heights Stevenson
3. Westland John Glenn
4. Muskegon Mona Shores
5. Howell
6. Macomb Dakota
7. Detroit Catholic Central
8. Clinton Township Chippewa Valley
9. Belleville
10. Warren DeLaSalle

DIVISION 2

1. Richland Gull Lake
2. Owosso
3. Taylor Truman
4. Bay City Western
5. Swartz Creek
6. Coldwater
7. Lapeer East
8. Bay City John Glenn
9. South Lyon East
10. South Lyon

DIVISION 3

1. Muskegon Orchard View
2. Durand
3. Richmond
4. Mt. Morris EA Johnson
5. Caro
6. Pinconning
7. Ovid-Elsie
8. Wyoming Kelloggsville
9. Croswell-Lexington
10. Hemlock

DIVISION 4

1. Sandusky
2. Pewamo-Westphalia
3. Hanover-Horton
4. Jonesville
5. Ravenna
6. St. Louis
7. Rogers City
8. New Lothrop
9. Kinde North Huron
10. Bad Axe

February 10, 2012

DIVISION 1

1. Westland John Glenn
2. Davison
3. Sterling Heights Stevenson
4. Muskegon Mona Shores
5. Clinton Township Chippewa Valley
6. Howell
7. Macomb Dakota
8. Detroit Catholic Central
9. Waterford Mott
10. Belleville

DIVISION 2

1. Richland Gull Lake
2. Owosso
3. Taylor Truman
4. Bay City John Glenn
5. Bay City Western
6. Warren Woods Tower
7. Swartz Creek
8. Wyandotte Roosevelt
9. Lapeer East
10. Lapeer West

DIVISION 3

1. Durand
2. Armada
3. Richmond
4. Mt. Morris EA Johnson
5. Hemlock
6. Ovid-Elsie
7. Pinconning
8. Ishpeming
9. Caro
10. Grand Rapids South Christian

DIVISION 4

1. Sandusky
2. Pewamo-Westphalia
3. Kalamazoo Hackett Catholic Central
4. St. Louis
5. Hanover-Horton
6. Jonesville
7. Rogers City
8. New Lothrop
9. Ubly
10. Ravenna

January 27, 2012

DIVISION 1

1. Westland John Glenn
2. Davison
3. Sterling Heights Stevenson
4. Howell
5. Muskegon Mona Shores
6. Clinton Township Chippewa Valley
7. Belleville
8. Detroit Catholic Central
9. Macomb Eisenhower
10. Clarkston

DIVISION 2

1. Bay City John Glenn
2. Richland Gull Lake
3. Owosso
4. Taylor Truman
5. Bay City Western
6. Warren Woods Tower
7. South Lyon
8. Lapeer West
9. Wyandotte Roosevelt
10. Swartz Creek

DIVISION 3

1. Durand
2. Richmond
3. Armada
4. Ishpeming
5. Grand Rapids Christian
6. Caro
7. Clare
8. Pinconning
9. Capac
10. Birch Run

DIVISION 4

1. Sandusky
2. New Lothrop
3. Rogers City
4. St. Louis
5. Goodrich
6. Ubly
7. Kalamazoo Hackett Catholic Central
8. Bad Axe
9. Kinde-North Huron
10. Oscoda

January 13, 2012

DIVISION 1

1. Sterling Heights Stevenson
2. Westland John Glenn
3. Davison
4. Lake Orion
5. Utica
6. Macomb L'Anse Creuse North
7. Utica Eisenhower
8. Clinton Township Chippewa Valley
9. Saginaw Heritage
10. Macomb Dakota

DIVISION 2

1. South Lyon
2. Bay City John Glenn
3. Owosso
4. Richland Gull Lake
5. Romulus
6. Flint Kearsley
7. Lapeer West
8. Taylor Kennedy
9. Lapeer East
10. Wyandotte Roosevelt

DIVISION 3

1. Durand
2. Flat Rock
3. Birch Run
4. Mt. Morris EA Johnson
5. Richmond
6. West Branch Ogemaw Heights
7. Pinconning
8. Cheboygan
9. Croswell-Lexington
10. Caro

DIVISION 4

1. Sandusky
2. Jonesville
3. New Lothrop
4. Bad Axe
5. Rogers City
6. Vandercook Lake
7. Hanover Horton
8. Kalamazoo Hackett Catholic Central
9. Traverse City St. Francis
10. Galesburg-Augusta

MHSAA.TV has joined the NFHS Network