Girls Bowling Rankings

 
Rankings are compiled by the Michigan HIgh School Interscholastic Bowling Coaches Association. The MHSAA does not supply input to the rankings. For more information, visit MIGCA online at http://www.mhsibca.com.

February 18, 2018

DIVISION 1

1. Macomb Dakota
2. Oxford
3. Westland John Glenn
4. Farmington/Harrison
5. Brownstown Woodhaven
6. Lake Orion
7. Davison
8. St. Clair Shores Lakeview
9. Brighton
10. White Lake Lakeland

DIVISION 2

1. Flint Kearsley
2. Battle Creek Pennfield
3. Croswell-Lexington
4. Sturgis
5. Owosso
6. Charlotte
7. Coldwater
8. Tecumseh
9. Warren Woods Tower
10. New Boston Huron

DIVISION 3

1. Coloma
2. Alma
3. Birch Run
4. Gladwin
5. Caro
6. Ithaca
7. Ovid-Elsie
8. Richmond
9. Saginaw Swan Valley
10. Constantine

DIVISION 4

1. Unionville-Sebewaing
2. Brown City
3. Grass Lake
4. Dryden
5. Bad Axe
6. Reese
7. Sandusky
8. Riverview
9. Hanover-Horton
10. Vandercook Lake

January 20, 2018

DIVISION 1

1. Macomb Dakota
2. Oxford
3. Farmington/Harrison
4. Westland John Glenn
5. Davison
6. Brownstown Woodhaven
7. Lake Orion
8. St. Clair Shores Lakeview
9. Brighton
10. White Lake Lakeland

DIVISION 2

1. Flint Kearsley
2. Sturgis
3. Owosso
4. Charlotte
5. Coldwater
6. Warren Woods Tower
7. Jackson
8. Battle Creek Pennfield
9. Trenton
10. Bay City John Glenn

DIVISION 3

1. Alma
2. Saginaw Swan Valley
3. Birch Run
4. Caro
5. Gladwin
6. Ithaca
7. Midland Bullock Creek
8. Farwell
9. Hudsonville Unity Christian
10. Richmond

DIVISION 4

1. Brown City
2. Grass Lake
3. Beaverton
4. Reese
5. Hanover-Horton
6. Michigan Center
7. Unionville-Sebewaing
8. Vandercook Lake
9. Burton Bendle
10. Jonesville

February 17, 2017

DIVISION 1

1. Davison
2. Brownstown Woodhaven
3. Lake Orion
4. Macomb Dakota
5. Salem
6. Farmington Hills Harrison
7. Portage Central
8. Saginaw Heritage
9. Waterford Mott
10. Hartland

DIVISION 2

1. Flint Kearsley
2. Tecumseh
3. Warren Woods Tower
4. New Boston Huron
5. Jackson
6. Adrian
7. Armada
8. Charlotte
9. Bay City John Glenn
10. Trenton

DIVISION 3

1. Coloma
2. Battle Creek Pennfield
3. Saginaw Swan Valley
4. Richmond
5. Midland Bullock Creek
6. Alma
7. Birch Run
8. Paw Paw
9. Corunna
10. Caro

DIVISION 4

1. Vandercook Lake
2. St. Louis
3. Schoolcraft
4. Byron
5. Unionville-Sebewaing
6. East Jackson
7. Napoleon
8. Sandusky
9. Brown City
10. Dryden

January 27, 2017

DIVISION 1

1. Davison
2. Brownstown Woodhaven
3. Macomb Dakota
4. Lake Orion
5. Oxford
6. Salem
7. St. Clair Shores Lakeview
8. Waterford Mott
9. Portage Central
10. Howell

DIVISION 2

1. Flint Kearsley
2. Jackson
3. New Boston Huron
4. Tecumseh
5. Adrian
6. Coldwater
7. Bay City John Glenn
8. Charlotte
9. Trenton
10. Armada

DIVISION 3

1. Alma
2. Saginaw Swan Valley
3. Birch Run
4. Battle Creek Pennfield
5. Caro
6. Croswell-Lexington
7. Burton Bendle
8. Gladwin
9. Corunna
10. Midland Bullock Creek

DIVISION 4

1. Vandercook Lake
2. St. Louis
3. Byron
4. East Jackson
5. Schoolcraft
6. Napoleon
7. New Lothrop
8. Clinton
9. Farwell
10. Bay City All Saints

February 19, 2016

DIVISION 1

1. Macomb Dakota
2. Westland John Glenn
3. Lake Orion
4. Davison
5. St. Clair Shores Lakeview
6. White Lake Lakeland
7. Brownstown Woodhaven
8. Oxford
9. Howell
10. Caledonia

DIVISION 2

1. Jackson
2. Tecumseh
3. Flint Kearsley
4. Charlotte
5. Wayland
6. Sturgis
7. St. Clair Shores Lake Shore
8. Coldwater
9. Bay City John Glenn
10. Warren Regina

DIVISION 3


1. Croswell-Lexington
2. Birch Run
3. Alma
4. Yale
5. Wyoming Kelloggsville
6. Hudsonville Unity Christian
7. Corunna
8. Battle Creek Pennfield
9. Gladwin
10. Caro

DIVISION 4

1. Vandercook Lake
2. Ithaca
3. St. Louis
4. Napoleon
5. Unionville-Sebewaing
6. Burton Bendle
7. New Lothrop
8. Clinton
9. Bad Axe
10. Sandusky

January 29, 2016

DIVISION 1

1. Macomb Dakota
2. Westland John Glenn
3. Lake Orion
4. Davison
5. St. Clair Shores Lakeview
6. White Lake Lakeland
7. Brownstown Woodhaven
8. Oxford
9. Howell
10. Grand Haven

DIVISION 2

1. Jackson
2. Tecumseh
3. Flint Kearsley
4. Charlotte
5. Wayland
6. Sturgis
7. St. Clair Shores Lake Shore
8. Three Rivers
9. Sparta
10. Bay City John Glenn

DIVISION 3

1. Croswell-Lexington
2. Corunna
3. Alma
4. Gladwin
5. Birch Run
6. Beaverton
7. Wyoming Kelloggsville
8. Battle Creek Pennfield
9. Caro
10. Hudsonville Unity Christian

DIVISION 4

1. Vandercook Lake
2. Napoleon
3. St. Louis
4. Ithaca
5. Unionville-Sebewaing
6. New Lothrop
7. Clinton
8. Bad Axe
9. Burton Bendle
10. Burton Bentley

February 20, 2015

DIVISION 1

1. Westland John Glenn
2. Davison
3. Macomb Dakota
4. Utica Eisenhower
5. Caledonia
6. Brownstown Woodhaven
7. White Lake Lakeland
8. St. Clair Shores Lakeview
9. Howell
10. Hudsonville

DIVISION 2

1. Flint Kearsley
2. Bay City Western
3. Charlotte
4. New Boston Huron
5. Bay City John Glenn
6. Sturgis
7. Tecumseh
8. Taylor Kennedy
9. Bay City Central
10. Coldwater

DIVISION 3

1. Corunna
2. Croswell-Lexington
3. Coloma
4. Birch Run
5. Grand Rapids South Christian
6. Caro
7. Capac
8. Wyoming Lee
9. Carrollton
10. Hemlock

DIVISION 4

1. Vandercook Lake
2. Sandusky
3. Burton Bendle
4. Oscoda
5. Clinton
6. Ithaca
7. Bad Axe
8. St. Louis
9. Unionville-Sebewaing
10. Reese

January 23, 2015

DIVISION 1

1. Westland John Glenn
2. Davison
3. Macomb Dakota
4. Utica Eisenhower
5. Swartz Creek
6. St. Clair Shores Lakeview
7. Hudsonville
8. White Lake Lakeland
9. Lake Orion
10. Farmington Hills Harrison

DIVISION 2

1. Flint Kearsley
2. Bay City Western
3. St. Clair Shores Lake Shore
4. Bay City Central
5. Fruitport
6. Charlotte
7. Flushing
8. Bay City John Glenn
9. Holly
10. North Branch

DIVISION 3

1. Corunna
2. Croswell-Lexington
3. Flat Rock
4. Birch Run
5. Caro
6. Saginaw Swan Valley
7. Durand
8. Mount Morris
9. Armada
10. Standish-Sterling

DIVISION 4

1. Vandercook Lake
2. Oscoda
3. Clinton
4. Ithaca
5. Sandusky
6. Dryden
7. Burton Bendle
8. St. Louis
9. Reese
10. Bad Axe

March 7, 2014 (final after postseason)

DIVISION 1

1. Davison
2. Westland John Glenn
3. Macomb Dakota
4. Jackson
5. Farmington Hills Harrison
6. Sterling Heights Stevenson
7. Belleville
8. Wyoming
9. Walled Lake Central
10. Howell

DIVISION 2

1. Flint Kearsley
2. Bay City Western
3. Tecumseh
4. Escanaba
5. Charlotte
6. Mason
7. Bay City John Glenn
8. Ionia
9. Owosso
10. Grand Rapids Forest Hills Central

DIVISION 3

1. Croswell-Lexington
2. Ishpeming
3. Richmond
4. Flat Rock
5. Durand
6. Battle Creek Pennfield
7. Wyoming Kelloggsville
8. Coloma
9. Armada
10. Saginaw Swan Valley

DIVISION 4

1. Vandercook Lake
2. Rogers City
3. Sandusky
4. Bad Axe
5. Grass Lake
6. Oscoda
7. Clinton
8. St. Louis
9. Ishpeming Westwood
10. Burton Bendle

February 14, 2014 (final regular season)

DIVISION 1

1. Davison
2. Macomb Dakota
3. Westland John Glenn
4. Farmington Hills Harrison
5. Sterling Heights Stevenson
6. Novi
7. Walled Lake Central
8. Howell
9. Lake Orion
10. Flint Carman-Ainsworth

DIVISION 2

1. Tecumseh
2. Flint Kearsley
3. Bay City Western
4. Grand Rapids Forest Hills Central
5. Byron Center
6. Swartz Creek
7. Jackson Northwest
8. Bay City John Glenn
9. Escanaba
10. South Lyon

DIVISION 3

1. Durand
2. Richmond
3. Allen Park Cabrini
4. Saginaw Swan Valley
5. Ishpeming
6. Croswell-Lexington
7. Birch Run
8. Armada
9. Battle Creek Pennfield
10. Caro

DIVISION 4

1. Vandercook Lake
2. Burton Bendle
3. Bad Axe
4. St. Louis
5. Sandusky
6. Ithaca
7. Hanover-Horton
8. Grass Lake
9. Oscoda
10. Unionville-Sebewaing

January 31, 2014

DIVISION 1

1. Davison
2. Macomb Dakota
3. Utica Eisenhower
4. Westland John Glenn
5. Sterling Heights Stevenson
6. Farmington Hills Harrison
7. Waterford Kettering
8. St. Clair Shores Lakeview
9. Novi
10. Flint Carman-Ainsworth

DIVISION 2

1. Tecumseh
2. Flint Kearsley
3. Bay City Western
4. Grand Rapids Forest Hills Central
5. Byron Center
6. Swartz Creek
7. Jackson Northwest
8. Bay City John Glenn
9. Escanaba
10. Iron Mountain

DIVISION 3

1. Durand
2. Croswell-Lexington
3. Saginaw Swan Valley
4. Richmond
5. Ishpeming
6. Battle Creek Pennfield
7. Birch Run
8. Armada
9. Alma
10. Carrollton

DIVISION 4

1. Vandercook Lake
2. Burton Bendle
3. Bad Axe
4. Hanover-Horton
5. Grass Lake
6. Ithaca
7. Sandusky
8. Oscoda
9. St. Louis
10. Tawas

January 17, 2014

DIVISION 1

1. Davison
2. Macomb Dakota
3. Sterling Heights Stevenson
4. Flint Carman-Ainsworth
5. Utica Eisenhower
6. Novi
7. Walled Lake Central
8. Westland John Glenn
9. Farmington Hills Harrison
10. Lake Orion

DIVISION 2

1. Tecumseh
2. Flint Kearsley
3. Lapeer East
4. Bay City Western
5. Carleton Airport
6. Bay City John Glenn
7. Coldwater
8. Sturgis
9. Ferndale
10. Fruitport

DIVISION 3

1. Croswell-Lexington
2. Durand
3. Flat Rock
4. Richmond
5. Birch Run
6. Saginaw Swan Valley
7. Goodrich
8. Caro
9. Battle Creek Pennfield
10. Armada

DIVISION 4

1. Vandercook Lake
2. Sandusky
3. Burton Bendle
4. Hanover-Horton
5. Ithaca
6. Oscoda
7. New Lothrop
8. Grass Lake
9. St. Louis
10. Tawas

March 8, 2013 (final after postseason)

DIVISION 1

1. Davison
2. Walled Lake Central
3. Sterling Heights Stevenson
4. Macomb Dakota
5. Muskegon Mona Shores
6. Westland John Glenn
7. Flint Carman-Ainsworth
8. Bay City Central
9. Wyoming
10. Lake Orion

DIVISION 2

1. Jackson Northwest
2. Charlotte
3. Flint Kearsley
4. Tecumseh
5. Ionia
6. Bay City Western
7. Taylor Kennedy
8. Owosso
9. Mason
10. Parma Western

DIVISION 3

1. Battle Creek Pennfield
2. Ishpeming
3. Richmond
4. Grand Rapids South Christian
5. Flat Rock
6. Croswell-Lexington
7. Perry
8. Wyoming Kelloggsville
9. Ovid-Elsie 
10. Durand

DIVISION 4

1. Vandercook Lake
2. Sandusky
3. Portland St. Patrick
4. Ravenna
5. Grass Lake
6. Kalamazoo Hackett Catholic Central
7. Rogers City
8. Bad Axe
9. Ithaca
10. Grandville Calvin Christian

February 21, 2013 (final regular season)

DIVISION 1

1. Davison
2. Muskegon Mona Shores
3. Westland John Glenn
4. Macomb Dakota
5. Warren Cousino
6. Macomb L'Anse Cruese North
7. Flint Carman-Ainsworth
8. Lake Orion
9. Zeeland West
10. St. Clair Shores Lakeview

DIVISION 2

1. Flint Kearsley
2. Tecumseh
3. Holly
4. Bay City Western
5. South Lyon
6. Bay City John Glenn
7. Carleton Airport
8. Grand Rapids Christian
9. Byron Center
10. Warren Regina

DIVISION 3

1. Battle Creek Pennfield
2. Durand
3. Richmond
4. Ovid-Elsie
5. Corunna
6. Caro
7. West Branch Ogemaw Heights
8. Saginaw Swan Valley
9. Croswell-Lexington
10. Mount Morris

DIVISION 4

1. Vandercook Lake
2. Bad Axe
3. Ravenna
4. Unionville-Sebewaing
5. Jonesville
6. Byron
7. Grass Lake
8. Sandusky
9. Oscoda
10. Hemlock

February 8, 2013

DIVISION 1

1. Davison
2. Muskegon Mona Shores
3. Westland John Glenn
4. Macomb Dakota
5. Zeeland West
6. Warren Cousino
7. Macomb L'Anse Cruese North
8. Flint Carman-Ainsworth
9. Lake Orion
10. St. Clair Shores Lakeview

DIVISION 2

1. Flint Kearsley
2. Tecumseh
3. Holly
4. Bay City Western
5. South Lyon
6. Bay City John Glenn
7. Carleton Airport
8. Grand Rapids Christian
9. Byron Center
10. Warren Regina

DIVISION 3

1. Battle Creek Pennfield
2. Durand
3. Richmond
4. Corunna
5. Ovid-Elsie
6. Flat Rock
7. Caro
8. Mount Morris
9. Grand Rapids South Christian
10. Ishpeming

DIVISION 4

1. Vandercook Lake
2. Bad Axe
3. Ravenna
4. Unionville-Sebewaing
5. Grass Lake
6. Byron
7. Sandusky
8. Jonesville
9. Oscoda
10. St. Louis

January 25, 2013

DIVISION 1

1. Flint Carman-Ainsworth
2. Muskegon Mona Shores
3. Davison
4. Westland John Glenn
5. Zeeland East
6. Macomb L'Anse Creuse North
7. Warren Cousino
8. Macomb Dakota
9. Brighton
10. Bay City Central

DIVISION 2

1. Flint Kearsley
2. Tecumseh
3. Bay City Western
4. Warren Regina
5. Holly
6. Bay City John Glenn
7. South Lyon
8. Carleton Airport
9. Owosso
10. Ionia

DIVISION 3

1. Richmond
2. Battle Creek Pennfield
3. Durand
4. Corunna
5. Flat Rock
6. Mount Morris
7. Ovid-Elsie
8. West Branch Ogemaw Heights
9. Ishpeming
10. Marshall

DIVISION 4

1. Vandercook Lake
2. Unionville-Sebewaing
3. Bad Axe
4. Oscoda
5. Grass Lake
6. Byron
7. Jonesville
8. Sandusky
9. St. Louis
10. Burton Bendle

January 11, 2013

DIVISION 1

1. Flint Carman-Ainsworth
2. Westland John Glenn
3. Macomb L'Anse Creuse North
4. Clinton Township Chippewa Valley
5. Lake Orion
6. Macomb Dakota
7. Davison
8. Bay City Central
9. Muskegon Mona Shores
10. Farmington Hills Harrison

DIVISION 2

1. Tecumseh
2. Flint Kearsley
3. Charlotte
4. Holly
5. Carleton Airport
6. Bay City Western
7. Ortonville Brandon
8. Warren Regina
9. Bay City John Glenn
10. South Lyon

DIVISION 3

1. Richmond
2. Battle Creek Pennfield
3. Alma
4. Durand
5. Flat Rock
6. Gladwin
7. Mount Morris
8. Ovid-Elsie
9. Marshall
10. Saginaw Swan Valley

DIVISION 4

1. Vandercook Lake
2. Unionville-Sebewaing
3. Bad Axe
4. Oscoda
5. Grass Lake
6. Byron
7. Jonesville
8. Sandusky
9. St. Louis
10. Burton Bendle

March 6, 2012 (final after postseason)

DIVISION 1

1. Davison
2. New Baltimore Anchor Bay
3. Southgate Anderson
4. Walled Lake Central
5. Macomb Dakota
6. Lake Orion
7. Northville
8. Monroe
9. Oxford
10. Eastpointe East Detroit

DIVISION 2

1. Flint Kearsley
2. Tecumseh
3. Charlotte
4. Jackson Northwest
5. Taylor Kennedy
6. Bay City John Glenn
7. Wyoming Rogers
8. Bay City Western
9. Owosso
10. Ionia

DIVISION 3

1. Flat Rock
2. Richmond
3. Ovid-Elsie
4. Wyoming Kelloggsville
5. Alma
6. Paw Paw
7. Marshall
8. Corunna
9. Jackson Lumen Christi
10. Saginaw Swan Valley

DIVISION 4

1. Sandusky
2. Vandercook Lake
3. Grand Rapids Calvin Christian
4. Ithaca
5. Bad Axe
6. Rogers City
7. Portland St. Patrick
8. Kalamazoo Hackett Catholic Central
9. Jonesville
10. Ravenna

February 24, 2012 (final regular season)

DIVISION 1

1. Davison
2. Sterling Heights Stevenson
3. Muskegon Mona Shores
4. Hudsonville
5. Brighton
6. Lake Orion
7. Macomb L'Anse Creuse North
8. White Lake Lakeland
9. Clinton Township Chippewa Valley
10. Macomb Dakota

DIVISION 2

1. Tecumseh
2. Flint Kearsley
3. Bay City Western
4. Taylor Kennedy
5. Bay City John Glenn
6. Coldwater
7. Livonia Ladywood
8. Swartz Creek
9. Escanaba
10. Holly

DIVISION 3

1. Wyoming Kelloggsville
2. Saginaw Swan Valley
3. Battle Creek Pennfield
4. Richmond
5. Essexville Garber
6. Paw Paw
7. Mt. Morris EA Johnson
8. Alma
9. Grand Rapids South Christian
10. Armada

DIVISION 4

1. Vandercook Lake
2. Sandusky
3. Rogers City
4. Pewamo-Westphalia
5. Burton Bendle
6. Kalamazoo Hackett Catholic Central
7. Grand Rapids Calvin Christian
8. Bay City All Saints
9. Ravenna
10. Jonesville

February 10, 2012

DIVISION 1

1. Davison
2. Sterling Heights Stevenson
3. Muskegon Mona Shores
4. Hudsonville
5. Lake Orion
6. Macomb L'Anse Creuse North
7. Howell
8. White Lake Lakeland
9. Macomb Dakota
10. Walled Lake Central

DIVISION 2

1. Tecumseh
2. Flint Kearsley
3. Bay City Western
4. Taylor Kennedy
5. Bay City John Glenn
6. Coldwater
7. Swartz Creek
8. Livonia Ladywood
9. Escanaba
10. Holly

DIVISION 3

1. Wyoming Kelloggsville
2. Saginaw Swan Valley
3. Battle Creek Pennfield
4. Richmond
5. Essexville Garber
6. Mt. Morris EA Johnson
7. Paw Paw
8. Alma
9. Hemlock
10. Croswell-Lexington

DIVISION 4

1. Vandercook Lake
2. Sandusky
3. Rogers City
4. Pewamo-Westphalia
5. Kalamazoo Hackett Catholic Central
6. Burton Bendle
7. Grand Rapids Calvin Christian
8. Ithaca
9. Jonesville
10. Bay City All Saints

January 27, 2012

DIVISION 1

1. Davison
2. Macomb L'Anse Creuse North
3. Sterling Heights Stevenson
4. Muskegon Mona Shores
5. Hudsonville
6. Lake Orion
7. Howell
8. Clinton Township Chippewa Valley
9. Macomb Dakota
10. Brighton

DIVISION 2

1. Tecumseh
2. Flint Kearsley
3. Bay City Western
4. Taylor Kennedy
5. Bay City John Glenn
6. Swartz Creek
7. Coldwater
8. Lapeer West
9. Livonia Ladywood
10. Holly

DIVISION 3

1. Richmond
2. Battle Creek Pennfield
3. Grand Rapids Christian
4. Alma
5. Essexville Garber
6. Mt. Morris EA Johnson
7. Paw Paw
8. Corunna
9. Ovid-Elsie
10. Ishpeming

DIVISION 4

1. Sandusky
2. Ithaca
3. Rogers City
4. Burton Bendle
5. Kalamazoo Hackett Catholic Central
6. Unionville-Sebewaing
7. Reese
8. Bad Axe
9. Byron
10. Bay City All Saints

January 13, 2012

DIVISION 1

1. Davison
2. Wayne Memorial
3. Muskegon Mona Shores
4. Canton Salem
5. Brighton
6. Canton
7. Howell
8. Fair Haven Anchor Bay
9. Westland John Glenn
10. Clinton Township Chippewa Valley

DIVISION 2

1. Charlotte
2. Tecumseh
3. Flint Kearsley
4. Bay City Western
5. Holly
6. Trenton
7. Coldwater
8. Bay City John Glenn
9. Marysville
10. Mattawan

DIVISION 3

1. Battle Creek Pennfield
2. Wyoming Kelloggsville
3. Mt. Morris EA Johnson
4. Ovid-Elsie
5. Alma
6. Essexville Garber
7. Caro
8. Flat Rock
9. Coloma
10. Richmond

DIVISION 4

1. Vandercook Lake
2. Sandusky
3. Unionville-Sebewaing
4. Byron
5. Reese
6. Ubly
7. Portland St. Patrick
8. Hanover Horton
9. Kalamazoo Hackett Catholic Central
10. Burton Bendle