Live Wrestling Video Ramping Up
Live Wrestling Video Ramping Up
Highlights
Posted Tuesday, February 5, 2019

By John Johnson
MHSAA Director of Broadcast Properties

The first Winter tournament action on MHSAA.tv comes this week, with plenty of wrestling events being produced by School Broadcast Program participants.
 
The District phase of the Team Wrestling Tournament takes place Wednesday and Thursday (Feb. 6-7), and then the District round of the Individual Wrestling Tournament is scheduled for Saturday (Feb. 9).
 
Here’s the schedule for Team Wrestling District action to be covered:
 
Division 1
 
Saginaw Heritage – Feb. 7
6 p.m. – Flushing v. Saginaw Heritage
7:15 p.m. – Final - Saginaw Arthur Hill v. winner of 6 p.m.
 
Grandville – Feb. 7
5:30 p.m. – Grand Rapids Union v. Jenison; Grandville v. Wyoming
6:45 p.m. – Final
 
Howell – Feb. 7
6 p.m. – Walled Lake Western v. Howell; Brighton v. South Lyon
7:15 p.m. – Final
 
Saline – Feb. 7
5 p.m. – Ann Arbor Huron v. Ann Arbor Pioneer
6:15 p.m. – Saline v. winner of 5 p.m.
 
Division 2 
 
Marquette – Feb. 6
6 p.m. – Escanaba v. Marquette
7:15 p.m. – Sault Ste. Marie v. winner of 6 p.m.
 
Flint Kearsley – Feb. 6
5 p.m. – Flint Kearsley v. Flint Powers Catholic
6:15 – North Branch v. winner of 5 p.m.
 
Fenton – Feb. 6
5 p.m. – Linden v. Goodrich; Fenton v. Holly
6:15 p.m.  – Final
 
Stevensville Lakeshore – Feb. 6
6 p.m. – Stevensville Lakeshore v. Benton Harbor; St. Joseph v. Niles
7:15 p.m. – Final
 
Fowlerville – Feb. 6
5:30 p.m. – Fowlerville v. Haslett; Mason v. East Lansing
6:45 p.m. – Final
 
Division 3
 
Freeland – Feb. 6
6 p.m. – Carrollton v. Freeland
7:15 p.m. – Saginaw Valley Lutheran v. winner of 6 p.m.  
 
Otisville-LakeVille
6 p.m. – Almont v. Yale; Otisville-LakeVille v. Imlay City
7:15 p.m. – Final
 
Here’s the schedule for Individual Wrestling District action to be covered:
 
Division 2
 
10 a.m. – Fremont
10 a.m. – Stevensville Lakeshore
 
Division 3
 
10 a.m. – Comstock Park
10 a.m. – Montrose
 
Division 4
 
10 a.m. - Manchester
 
Here’s the remainder of this week’s MHSAA.tv schedule of video streams being produced by SBP members. Check the online schedule throughout the week for late changes.
 
Tuesday - Feb. 5
Freshman Girls Basketball - Salem at Howell - 3:50 PM
Freshman Boys Basketball - Byron at Ovid-Elsie - 4 PM
Freshman Boys Basketball - Owosso at Fenton - 4 PM
Freshman Boys Basketball - Otisville-Lakeville at Mt. Morris - 4 PM
Freshman Boys Basketball - Sparta at Comstock Park - 4 PM
Freshman Girls Basketball - Warren Regina at Bloomfield Hills Marian - 4 PM
Project Unified Basketball - Howell at Novi - 4 PM
Freshman Boys Basketball - Rockford at Grandville - 4 PM
Freshman Girls Basketball - Midland at Saginaw Heritage - 4 PM
Freshman Boys Basketball - Detroit Catholic Central at Warren DeLaSalle - 4 PM
Middle School Boys Basketball - Plymouth Christian at Southfield Christian - 4:30 PM
Varsity Girls Ice Hockey - Ann Arbor Pioneer at Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood - 5 PM
Junior Varsity Girls Basketball - Salem at Howell - 5:20 PM
Junior Varsity Girls Basketball - Mt. Morris  at Otisville-Lakeville - 5:25 PM
Junior Varsity Boys Basketball - Byron at Ovid-Elsie - 5:30 PM
Varsity Girls Basketball - Eaton Rapids at Corunna - 5:30 PM
Junior Varsity Girls Basketball - Midland at Saginaw Heritage - 5:30 PM
Junior Varsity Girls Basketball - Warren Regina at Bloomfield Hills Marian - 5:30 PM
Junior Varsity Boys Basketball - Detroit at Warren DeLaSalle - 5:30 PM
Junior Varsity Boys Basketball - Sparta at Comstock Park - 5:30 PM
Junior Varsity Boys Basketball - Owosso at Fenton - 5:30 PM
Junior Varsity Boys Basketball - Otisville-Lakeville at Mt. Morris - 5:30 PM
Junior Varsity Girls Basketball - Linden at Flint Kearsley - 5:30 PM
Junior Varsity Boys Basketball - Brighton at Novi - 5:30 PM
Junior Varsity Girls Basketball - Calvin Christian at Grand Rapids NorthPointe Christian - 5:30 PM
Junior Varsity Boys Basketball - Rockford at Grandville - 5:30 PM
Junior Varsity Girls Basketball - Delton Kellogg at Kalamazoo Christian - 5:30 PM
Junior Varsity Boys Basketball - Michigan Center at Manchester - 5:30 PM
Junior Varsity Boys Basketball – Ewen-Trout Creek at Dollar Bay - 5:45 PM
Junior Varsity Girls Basketball - Calumet at Negaunee - 5:45 PM
Junior Varsity Boys Basketball - Chassell at Calumet - 5:45 PM
Competitive Cheer – at St. Clair Shores Lake Shore - 6 PM
Varsity Boys Basketball - Coleman at Harrison - 6 PM
Junior Varsity Girls Basketball - Essexville Garber at Frankenmuth - 6 PM
Varsity Girls Basketball - Ithaca at St. Charles - 6 PM
Varsity Girls Basketball – Saginaw Swan Valley at Freeland - 6 PM
Junior Varsity Boys Basketball - Carney-Nadeau at Norway - 6:30 PM
Varsity Girls Basketball - Mt. Morris  at Otisville-Lakeville - 6:50 PM
Varsity Girls Basketball - Salem at Howell - 6:50 PM
Varsity Boys Basketball – Burton Madison Academy at Corunna - 7 PM
Varsity Girls Basketball - Midland at Saginaw Heritage - 7 PM
Varsity Boys Basketball - Sparta at Comstock Park - 7 PM
Varsity Boys Basketball - Detroit at Warren DeLaSalle - 7 PM
Varsity Girls Basketball - Warren Regina at Bloomfield Hills Marian - 7 PM
Varsity Boys Basketball - Byron at Ovid-Elsie - 7 PM
Varsity Boys Basketball - Michigan Center at Manchester - 7 PM
Varsity Girls Basketball – Westland Huron Valley Lutheran at Southfield Christian - 7 PM
Varsity Girls Basketball – Grandville Calvin Christian at Grand Rapids NorthPointe Christian - 7 PM
Varsity Boys Basketball - Rockford at Grandville - 7 PM
Varsity Boys Basketball - Otisville-Lakeville at Mt. Morris - 7 PM
Varsity Girls Basketball - Delton Kellogg at Kalamazoo Christian - 7 PM
Varsity Boys Basketball - Brighton at Novi - 7 PM
Varsity Boys Basketball - Owosso at Fenton - 7 PM
Varsity Girls Basketball - Linden at Flint Kearsley - 7 PM
Varsity Boys Basketball - Chassell at Calumet - 7:15 PM
Varsity Boys Basketball – Ewen-Trout Creek at Dollar Bay - 7:15 PM
Varsity Girls Basketball - Edwardsburg at Plainwell - 7:15 PM
Varsity Girls Basketball - Beal City at Vestaburg - 7:30 PM
Varsity Boys Basketball - Ithaca at St. Charles - 7:30 PM
Varsity Girls Basketball - Essexville Garber at Frankenmuth - 7:30 PM
Varsity Boys Basketball – Saginaw Swan Valley at Freeland - 7:30 PM
Varsity Boys Ice Hockey - Port Huron Northern at Detroit Catholic Central - 7:50 PM
Varsity Boys Basketball - Carney-Nadeau at Norway - 8 PM
 
Wednesday - Feb. 6
Freshman Girls Basketball - Waterford Mott at White Lake Lakeland - 4 PM
Middle School Girls Basketball - Michigan Center at Manchester - 4:30 PM
Junior Varsity Girls Basketball - Ann Arbor Pioneer at Saline - 5:30 PM
Junior Varsity Girls Basketball - Waterford Mott at White Lake Lakeland - 5:30 PM
Junior Varsity Girls Basketball - Addison at Manchester - 5:30 PM
Varsity Girls Basketball - Waterford Mott at White Lake Lakeland - 7 PM
Varsity Girls Basketball - Bath at Pewamo-Westphalia - 7 PM
Varsity Girls Basketball - Ann Arbor Pioneer at Saline - 7 PM
Varsity Girls Basketball - Addison at Manchester - 7 PM
 
Thursday - Feb. 7
Freshman Boys Basketball - Montrose at Mt. Morris - 4 PM
Freshman Boys Basketball - Greenville at Comstock Park - 4 PM
Freshman Boys Basketball - Highland Milford at White Lake Lakeland - 4 PM
Freshman Boys Basketball - Ludington at Fremont - 4 PM
Freshman Boys Basketball - Schoolcraft at Kalamazoo Christian - 4:15 PM
Middle School Girls Basketball - Wyoming Kelloggsville at Grand Rapids NorthPointe Christian - 4:15 PM
Junior Varsity Girls Basketball - Wyoming Kelloggsville at Grand Rapids NorthPointe Christian - 4:15 PM
Freshman Boys Basketball - Midland Bullock Creek at Freeland - 4:30 PM
Freshman Boys Basketball - St. Clair Shores Lake Shore - 4:30 PM
Freshman Boys Basketball - Otsego at Plainwell - 5 PM
Junior Varsity Boys Basketball - Greenville at Comstock Park - 5:30 PM
Junior Varsity Boys Basketball - Highland Milford at White Lake Lakeland - 5:30 PM
Freshman Boys Basketball - Holly at Fenton - 5:30 PM
Middle School Girls Basketball - Wyoming Kelloggsville at Grand Rapids NorthPointe Christian - 5:30 PM
Junior Varsity Boys Basketball - Durand at Ovid-Elsie - 5:30 PM
Varsity Boys Basketball - Central Lake at Pellston - 5:30 PM
Junior Varsity Girls Basketball - Burton Bendle at Corunna - 5:30 PM
Junior Varsity Boys Basketball - Montrose at Mt. Morris - 5:30 PM
Junior Varsity Girls Basketball - Schoolcraft at Kalamazoo Christian - 5:30 PM
Junior Varsity Girls Basketball - Swartz Creek at Flint Kearsley - 5:30 PM
Junior Varsity Girls Basketball - Escanaba at Calumet - 5:45 PM
Junior Varsity Girls Basketball - Chassell at Dollar Bay - 5:45 PM
Freshman Boys Basketball - Wyoming Kelloggsville at Grand Rapids NorthPointe Christian - 5:45 PM
Varsity Girls Basketball - Clare at Harrison - 6 PM
Junior Varsity Boys Basketball - Midland Bullock Creek at Freeland - 6 PM
Junior Varsity Boys Basketball - Shelby at Hart - 6 PM
Junior Varsity Boys Basketball - Essexville Garber at Frankenmuth - 6 PM
Junior Varsity Boys Basketball - St. Clair Shores Lake Shore - 6 PM
Varsity Girls Basketball - Sandusky at Harbor Beach - 6 PM
Competitive Cheer – MIAA at Southfield Christian  - 6 PM (Lutheran Westland, Sterling Heights Parkway Christian, Plymouth Christian)
Junior Varsity Girls Basketball - Haslett at Fowlerville - 6 PM
Varsity Wrestling - Saginaw Heritage - 6 PM
Junior Varsity Boys Basketball - Otsego at Plainwell - 6:15 PM
Junior Varsity Girls Basketball – Rock Mid Peninsula at Norway - 6:30 PM
Varsity Boys Ice Hockey - Negaunee at Calumet - 7 PM
Junior Varsity Boys Basketball - Schoolcraft at Kalamazoo Christian - 7 PM
Junior Varsity Boys Basketball - Burton Bendle at Corunna - 7 PM
Junior Varsity Boys Basketball – Stanton Central Montcalm at Fremont - 7 PM
Varsity Boys Basketball - Greenville at Comstock Park - 7 PM
Varsity Boys Basketball - Montrose at Mt. Morris - 7 PM
Junior Varsity Boys Basketball - Swartz Creek at Flint Kearsley - 7 PM
Varsity Boys Basketball - Durand at Ovid-Elsie - 7 PM
Junior Varsity Boys Basketball - Holly at Fenton - 7 PM
Junior Varsity Boys Basketball - Burton Bendle at Corunna - 7 PM
Junior Varsity Boys Basketball - Wyoming Kelloggsville at Grand Rapids NorthPointe Christian - 7:15 PM
Varsity Girls Basketball - Escanaba at Calumet - 7:15 PM
Varsity Girls Basketball - Chassell at Dollar Bay - 7:15 PM
Junior Varsity Girls Basketball - Essexville Garber at Frankenmuth - 7:30 PM
Varsity Boys Basketball - Fulton at Pewamo-Westphalia - 7:30 PM
Varsity Boys Basketball - St. Clair Shores Lake Shore - 7:30 PM
Junior Varsity Girls Basketball - Midland Bullock Creek at Freeland - 7:30 PM
Varsity Boys Basketball - Shelby at Hart - 7:30 PM
Varsity Boys Ice Hockey - Rochester at Lake Orion - 7:45 PM
Varsity Girls Basketball – Rock Mid Peninsula at Norway - 8 PM
 
Friday - Feb. 8
Junior Varsity Boys Basketball - Mason County Central at Hart - 3:30 PM
Freshman Boys Basketball - Canton at Howell - 3:50 PM
Freshman Girls Basketball - Flint Powers Catholic at Grand Blanc - 4 PM
Freshman Girls Basketball - Freeland at Saginaw Heritage - 4 PM
Freshman Boys Basketball - Grand Blanc at Flint Powers Catholic - 4 PM
Middle School Boys Basketball – Bloomfield Hills Roeper at Southfield Christian - 4:30 PM
Junior Varsity Boys Ice Hockey - Brighton at Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood - 5 PM
Junior Varsity Boys Basketball - Canton at Howell - 5:20 PM
Junior Varsity Girls Basketball - Chesaning at Otisville-Lakeville - 5:25 PM
Junior Varsity Girls Basketball - Flint Powers Catholic at Grand Blanc - 5:30 PM
Junior Varsity Boys Basketball - Grand Blanc at Flint Powers Catholic - 5:30 PM
Junior Varsity Girls Basketball - Allen Park Cabrini at Ann Arbor Greenhills - 5:30 PM
Junior Varsity Boys Basketball - Plymouth at Novi - 5:30 PM
Varsity Girls Basketball - Highland Milford at White Lake Lakeland - 5:30 PM
Junior Varsity Girls Basketball - Mt. Pleasant at Saginaw Heritage - 5:30 PM
Junior Varsity Girls Basketball - Marine City Cardinal Mooney at Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood - 6 PM
Varsity Boys Basketball - Wyoming Kelloggsville at Grand Rapids NorthPointe Christian - 6 PM
Varsity Girls Basketball - Pinconning at Hemlock - 6 PM
Varsity Boys Basketball - Sandusky at Harbor Beach - 6 PM
Varsity Boys Basketball - Haslett at Fowlerville - 6 PM
Varsity Girls Basketball - St. Louis at St. Charles - 6 PM
Varsity Boys Basketball - Clare at Harrison - 6 PM
Varsity Girls Basketball - Swartz Creek at Flint Kearsley - 6 PM
Varsity Boys Basketball - Canton at Howell - 6:50 PM
Varsity Girls Basketball - Chesaning at Otisville-Lakeville - 6:50 PM
Varsity Boys Basketball - Highland Milford at White Lake Lakeland - 7 PM
Varsity Girls Basketball - Flint Powers Catholic at Grand Blanc - 7 PM
Varsity Boys Basketball - Mason County Central at Hart - 7 PM
Varsity Boys Basketball - Plymouth at Novi - 7 PM
Varsity Boys Basketball - Grand Blanc at Flint Powers Catholic - 7 PM
Varsity Girls Basketball - Midland at Bay City John Glenn - 7 PM
Varsity Boys Basketball - Bloomfield Hills at Lake Orion - 7 PM
Varsity Girls Basketball - Allen Park Cabrini at Ann Arbor Greenhills - 7 PM
Varsity Boys Ice Hockey - Port Huron Northern at Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood - 7:15 PM
Varsity Boys Basketball - St. Louis at St. Charles - 7:30 PM
Varsity Girls Basketball - Marine City Cardinal Mooney at Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood - 7:30 PM
Varsity Girls Basketball - Haslett at Fowlerville - 7:30 PM
Varsity Boys Basketball - Swartz Creek at Flint Kearsley - 7:30 PM
Varsity Boys Basketball - Pinconning at Hemlock - 7:30 PM
Varsity Girls Basketball - Wyoming Kelloggsville at Grand Rapids NorthPointe Christian - 7:30 PM
 
Saturday - Feb. 9
Competitive Cheer – Linden, Flint Kearsley at Fenton - 10 AM
Middle School Coed Basketball - Otisville-Lakeville - 10 AM
Middle School Boys Basketball – Clarkston Everest Academy at Waterford Our Lady - 11 AM
Middle School Coed Basketball - Otisville-Lakeville - 11 AM
Middle School Coed Basketball - Otisville-Lakeville - 12 PM
Middle School Coed Basketball - Otisville-Lakeville - 1 PM
Freshman Boys Basketball - Ferndale at Grand Blanc - 2 PM
Junior Varsity Boys Basketball - Ferndale at Grand Blanc - 3:30 PM
Middle School Girls Basketball – Clarkston Everest Academy at Waterford Our Lady - 4:30 PM
Middle School Coed Basketball - Otisville-Lakeville - 5 PM
Varsity Boys Basketball - Ferndale at Grand Blanc - 5 PM
Middle School Boys Basketball - St. Joseph Catholic at Waterford Our Lady - 5:45 PM
Middle School Coed Basketball - Otisville-Lakeville at Otisville-Lakeville - 6 PM
Varsity Boys Basketball - Detroit Country Day at Grandville - 7 PM
 
Monday - Feb. 11
Freshman Girls Basketball – Warren Woods-Tower at St. Clair Shores Lake Shore - 4:30 PM
Middle School Girls Basketball – Wyoming Godwin Heights at Grand Rapids NorthPointe Christian - 5:30 PM
Junior Varsity Girls Basketball - Newaygo at Fremont - 5:30 PM
Middle School Boys Basketball - Cass City at Harbor Beach - 5:30 PM
Junior Varsity Girls Basketball - Fowlerville at Corunna - 5:30 PM
Junior Varsity Girls Basketball - Fowlerville at Corunna - 5:30 PM
Junior Varsity Girls Basketball - Houghton at Calumet - 5:45 PM
Varsity Girls Basketball – Detroit Cristo Ray at Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood - 6 PM
Junior Varsity Girls Basketball - Center Line at St. Clair Shores Lake Shore - 6 PM
Varsity Girls Basketball - Pinconning at Harrison - 6 PM
Competitive Cheer – Saline Invitational - 6 PM (Temperance Bedford, Monroe, Ypsilanti)
Junior Varsity Boys Basketball - Fowlerville at Corunna - 7 PM
Junior Varsity Boys Basketball - Fowlerville at Corunna - 7 PM
Junior Varsity Boys Basketball - Newaygo at Fremont - 7 PM
Varsity Girls Basketball - Houghton at Calumet - 7:15 PM
Varsity Girls Basketball - Center Line at St. Clair Shores Lake Shore - 7:30 PM
 
Tuesday - Feb. 12
Freshman Boys Basketball - White Lake Lakeland - 4 PM
Freshman Girls Basketball - Holland at Grandville - 4 PM
Freshman Boys Basketball – Bay City Western at Saginaw Heritage - 4 PM
Freshman Boys Basketball - Plainwell at Kalamazoo Christian - 4:15 PM
Freshman Boys Basketball - St. Clair Shores Lake Shore - 4:30 PM
Varsity Girls Ice Hockey – Grosse Pointe Woods University Liggett at Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood - 5 PM
Junior Varsity Boys Basketball - New Lothrop at Otisville-Lakeville - 5:20 PM
Junior Varsity Boys Basketball – Brooklyn Columbia Central at Manchester - 5:30 PM
Junior Varsity Girls Basketball - Flushing at Fenton - 5:30 PM
Freshman Boys Basketball - Monroe at Saline - 5:30 PM
Junior Varsity Girls Basketball – Bay City Western at Saginaw Heritage - 5:30 PM
Junior Varsity Girls Basketball - Montrose at Ovid-Elsie - 5:30 PM
Junior Varsity Boys Basketball - Plainwell at Kalamazoo Christian - 5:30 PM
Junior Varsity Girls Basketball - Hartland at Novi - 5:30 PM
Junior Varsity Boys Basketball - Monroe at Saline - 5:30 PM
Junior Varsity Girls Basketball - Kalamazoo Christian at Plainwell - 5:30 PM
Junior Varsity Boys Basketball - Northville at Howell - 5:30 PM
Junior Varsity Boys Basketball - Ortonville-Brandon at Flint Kearsley - 5:30 PM
Junior Varsity Boys Basketball - Chesaning at Mt. Morris - 5:30 PM
Junior Varsity Boys Basketball – Sterling Heights Parkway Christian at Southfield Christian - 5:30 PM
Junior Varsity Boys Basketball - White Lake Lakeland - 5:30 PM
Junior Varsity Girls Basketball - Holland at Grandville - 5:30 PM
Junior Varsity Girls Basketball - Caledonia at Grand Rapids NorthPointe Christian - 5:30 PM
Junior Varsity Girls Basketball - Spring Lake at Comstock Park - 5:30 PM
Junior Varsity Boys Basketball - L'Anse at Calumet - 5:45 PM
Junior Varsity Boys Basketball - Whitehall at Hart - 6 PM
Junior Varsity Boys Basketball - St. Clair Shores Lake Shore - 6 PM
Junior Varsity Girls Basketball - Goodrich at Freeland - 6 PM
Varsity Boys Basketball - Corunna at Fowlerville - 6 PM
Junior Varsity Girls Basketball - Carrollton at Frankenmuth - 6 PM
Varsity Boys Basketball - Croswell-Lexington at Bad Axe - 6 PM
Junior Varsity Girls Basketball - Midland Bullock Creek at Hemlock - 6 PM
Junior Varsity Boys Basketball – Crystal Falls Forest Park at Norway - 6:30 PM
Varsity Boys Basketball - New Lothrop at Otisville-Lakeville - 6:50 PM
Varsity Boys Basketball - Northville at Howell - 6:50 PM
Varsity Boys Basketball - Plainwell at Kalamazoo Christian - 7 PM
Varsity Girls Basketball - Montrose at Ovid-Elsie - 7 PM
Varsity Girls Basketball - Spring Lake at Comstock Park - 7 PM
Varsity Girls Basketball - Hartland at Novi - 7 PM
Varsity Boys Basketball – Brooklyn Columbia Central at Manchester - 7 PM
Varsity Girls Basketball – Mt. Pleasant Sacred Heart at Vestaburg - 7 PM
Varsity Boys Basketball - Ortonville-Brandon at Flint Kearsley - 7 PM
Varsity Boys Basketball – Sterling Heights Parkway Christian at Southfield Christian - 7 PM
Varsity Boys Basketball - Monroe at Saline - 7 PM
Varsity Boys Basketball - Chesaning at Mt. Morris - 7 PM
Varsity Girls Basketball - Holland at Grandville - 7 PM
Varsity Girls Basketball - Flushing at Fenton - 7 PM
Varsity Boys Ice Hockey - Houghton at Calumet - 7 PM
Varsity Girls Basketball - Caledonia at Grand Rapids NorthPointe Christian - 7 PM
Varsity Boys Basketball – Bay City Western at Saginaw Heritage - 7 PM
Varsity Girls Basketball - Kalamazoo Christian at Plainwell - 7 PM
Varsity Boys Basketball - White Lake Lakeland - 7 PM
Varsity Boys Basketball – Pontiac Notre Dame Prep at Lake Orion - 7 PM
Varsity Boys Basketball - L'Anse at Calumet - 7:15 PM
Varsity Boys Basketball - Whitehall at Hart - 7:30 PM
Varsity Girls Basketball - Carrollton at Frankenmuth - 7:30 PM
Varsity Girls Basketball - Goodrich at Freeland - 7:30 PM
Varsity Girls Basketball - Corunna at Fowlerville - 7:30 PM
Varsity Boys Basketball - St. Clair Shores Lake Shore - 7:30 PM
Varsity Girls Basketball - Midland Bullock Creek at Hemlock - 7:30 PM
Varsity Boys Basketball – Crystal Falls Forest Park at Norway - 8 PM
 
In its 10th year, the School Broadcast Program gives members an opportunity to showcase excellence in their schools by creating video programming of athletic and non-athletic events, with students gaining skills in announcing, camera operation, directing/producing and graphics. Pixellot – the NFHS Network’s automated streaming solution – is used by schools wishing to live stream games but lacking the ability to staff events. The SBP also gives schools the opportunity to raise money through advertising and viewing subscriptions.

All sporting events – live or delayed  are available on a subscription basis only for their first 72 hours online. They become available for free, on-demand viewing approximately 72 hours following their completion.

NFHS Network subscriptions begin at $9.95 a month. Subscribers have access to all live video and streaming statistics across the country. School Broadcast Program participants are selling Season and Annual Passes at a discounted rate.  A portion of every subscription sold by a school goes to benefit its program.


Comments

There are currently no comments, be the first to post one.

Post Comment

Name (required)

Email (required)

Website

CAPTCHA image
Enter the code shown above:

MHSAA.TV has joined the NFHS Network