Mat-To-Mat Wrestling & Cheer On MHSAA TV
Mat-To-Mat Wrestling & Cheer On MHSAA TV
Highlights
Posted Tuesday, February 26, 2019

By John Johnson
MHSAA Director of Broadcast Properties

The MHSAA.tv cameras will be locked on 21 mats streaming live video Friday and Saturday (March 1-2), covering MHSAA Championships in Individual Wrestling and Girls Competitive Cheer.

Live Finals streaming this week begins at 11:30 a.m. Friday from Ford Field in Detroit at the Individual Wrestling Finals. Manned cameras will be on each of 20 mats on the floor, and include full graphics to indicate the participants in each match, plus full in-progress scoring information via Trackwrestling.

The Girls Competitive Cheer Finals at the DeltaPlex in Grand Rapids begin Friday at 6 p.m. with Division 1, followed by the other three divisions Saturday.

Here’s the complete wrestling coverage schedule:

  • Friday – Rounds 1-2-3-4 – 11:30 a.m.
  • Friday – Semifinal Round – 7:30 p.m.
  • Saturday – Rounds 6-7-8 – 9 a.m. - Round 6 at 9 a.m. is the third Consolation round. Round 7 at about 10 a.m. is the fourth Consolation Round. Round 8 at about 11 a.m. is the final round in the Consolation bracket.
  • Saturday – Finals – 3 p.m.

You can get to all of the wrestling action on a single landing page on the NFHS Network – Click Here.

Here’s the complete cheer coverage schedule:

  • Friday – Division 1 – 6 p.m. (Brighton, Grand Blanc, Grandville, Hartland, Rochester Adams, Rochester Hills Stoney Creek, Sterling Heights Stevenson, Utica Eisenhower)
  • Saturday – Division 2 -  10 a.m. (Allen Park, Cedar Springs, Dearborn Divine Child, DeWitt, Gibraltar Carlson, Grand Rapids Kenowa Hills, Muskegon Mona Shores, Walled Lake Western)
  • Saturday - Division 4 – 2 p.m.  (Adrian Madison, Breckenridge, Grand Rapids NorthPointe Christian, Hudson, Michigan Center, Munising, Pewamo-Westphalia, Sanford Meridian)
  • Saturday - Division 3 – 6 p.m. (Alma, Charlotte, Comstock Park, Howard City Tri-County, Monroe Jefferson, Paw Paw, Pontiac Notre Dame Prep, Richmond)

Over the remainder of the Winter season, MHSAA.tv will have live coverage of the following:

  • Ice Hockey Semifinals & Finals – March 7-8-9
  • L.P. Boys Swimming & Diving Finals – March 9
  • Boys Basketball Quarterfinals & Semifinals – March 12, 14-15
  • Girls Basketball Quarterfinals & Semifinals – March 19, 21-22 

Fans can purchase a Month Pass to watch on the NFHS Network for $9.95, which allows three log-ons. Subscribers will have access to all live video and streaming statistics across the country for 30 days. All content becomes available for free, on-demand viewing 72 hours after being shown live.  
 
In addition to this weekend’s Wrestling and Cheer action, there will be coverage of basketball games in the Boys District Tournament and the last week of the girls regular season produced by School Broadcast Program participants.
 
Here’s the remainder of the week’s MHSAA.tv schedule of video streams being produced by SBP members. Check the online schedule throughout the week for late changes.
 
Monday – Feb. 25
Middle School Girls Basketball - Michigan Center vs. Manchester  - 4:30 PM
MHSAA Div. 1 Boys Basketball District - Northville vs. Stevenson at Novi  - 5 PM
MHSAA Div. 3 Ice Hockey Regional - Pinckney vs. Walled Lake Western at B.H. Cranbrook Kingswood  - 5 PM
MHSAA Div. 1 Boys District Tournament - Oxford vs. Romeo  - 5:30 PM
MHSAA Div. 1 Boys Basketball District - Owosso vs. Saginaw  - 5:30 PM
MHSAA Div. 2 Boys Basketball District - Berrien Springs vs.  Buchanan at Stevensville Lakeshore  - 5:30 PM
MHSAA Div. 2 Boys Basketball District – Fowlerville v. Durand at Haslett – 5:30 PM
Junior Varsity Girls Basketball - Lake Fenton vs. Linden  - 6 PM
MHSAA Div. 3 Boys Basketball District - Shelby at Hart  - 6 PM
MHSAA Div. 3 Boys Basketball District - Whitmore Lake at Ann Arbor Greenhills  - 6 PM
MHSAA Div. 1 Boys Basketball District – Traverse City Central at Marquette – 6 PM
MHSAA Div. 1 Boys District Tournament - Clarkston vs. Rochester Adams  - 7 PM
MHSAA Div. 1 Boys Basketball District - Swartz Creek vs.  Flushing  - 7 PM
MHSAA Div. 1 Boys Basketball District - Roseville vs. L'Anse Creuse  - 7 PM
MHSAA Div. 2 Boys Basketball District - Ovid-Elsie vs. Mt Morris  - 7 PM
MHSAA Div. 1 Boys Basketball District - Walled Lake Northern at White Lake Lakeland  - 7 PM
MHSAA Div. 3 Boys Basketball District - Goodrich vs. North Branch at Otisville Lakeville  - 7 PM
MHSAA Div. 1 Ice Hockey Regional - Detroit Catholic Central vs.  Troy  - 7 PM
MHSAA Div. 2 Boys Basketball District – Perry at Haslett – 7 PM
MHSAA Div. 3 Ice Hockey Regional - Milford vs. Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood  - 7:15 PM
MHSAA Div. 2 Boys Basketball District - South Haven at  Stevensville Lakeshore  - 7:30 PM
 
Tuesday - Feb. 26
Freshman Boys Basketball - Howell  - 3:50 PM
Freshman Girls Basketball - Pentwater at Fremont  - 4 PM
JV Girls Basketball – Bay City Central at Flint Powers Catholic  - 4:30 PM
JV Boys Basketball - Howell  - 5:20 PM
JV Girls Basketball - Ortonville-Brandon at Corunna  - 5:30 PM
JV Girls Basketball – Fruitport Calvary Christian at Grand Rapids NorthPointe Christian  - 5:30 PM
JV Girls Basketball - Livonia Churchill at Novi  - 5:30 PM
JV Girls Basketball - Fennville at Kalamazoo Christian  - 5:30 PM
Girls Basketball - Ferndale University Prep at Southfield Christian  - 5:30 PM
JV Girls Basketball - White Cloud at Hart  - 6 PM
JV Girls Basketball - Saginaw Valley Lutheran at St. Charles  - 6 PM
Girls Basketball - Bad Axe at Harbor Beach  - 6 PM
Girls Basketball – Bay City Central at Flint Powers Catholic  - 6 PM
Girls Basketball - Detroit Edison at Kearsley  - 6 PM
Girls Basketball - Livonia Churchill at Novi  - 7 PM
Girls Basketball – Fruitport Calvary Christian at Grand Rapids NorthPointe Christian  - 7 PM
Girls Basketball - Ortonville-Brandon at Corunna  - 7 PM
Girls Basketball – Remus Chippewa Hills at Vestaburg  - 7 PM
Girls Basketball - Potterville at Pewamo-Westphalia  - 7 PM
Girls Basketball - Frankenmuth at Bay City John Glenn  - 7 PM
Girls Basketball - Fennville at Kalamazoo Christian  - 7 PM
Girls Basketball - Saginaw Valley Lutheran at St. Charles  - 7:30 PM
Girls Basketball - White Cloud at Hart  - 7:30 PM
Middle School Girls Basketball - Napoleon at Manchester  - 4:30 PM
 
Wednesday - Feb. 27
MHSAA Div. 3 Boys Basketball District - Hesperia v. White Cloud at Hart  - 5 PM
MHSAA Div. 1 Boys Basketball District – Livonia Stevensville/Northville winner v. Farmington at Novi – 5 PM
MHSAA Div. 1 Boys Basketball District – Walled Lake Western v. Highland Milford at White Lake Lakeland – 5 PM
MHSAA Div. 3 Ice Hockey Regional – Pinckney/Walled Lake Western v. Pontiac Notre Dame at B.H. Cranbrook – 5 PM
MHSAA Div. 3 Boys Basketball District - Ypsilanti Arbor Prep v. Charyl Stockwell Academy at AA Greenhills  - 5 PM
MHSAA Div. 1 Boys Basketball District - Saginaw/Owosso winner v. Saginaw Arthur Hill  - 5:30 PM
MHSAA Div. 1  Boys District Tournament – Romeo/Oxford winner v. Waterford Kettering at Lake Orion  - 5:30 PM
MHSAA Div. 1 Boys Basketball District - Fraser v. St. Clair Shores Lakeview at SCS Lake Shore  - 5:30 PM
MHSAA Div. 2 Boys Basketball District – Corunna at Mt. Morris – 5:30 PM
MHSAA Div. 2 Boys Basketball District – South Haven/Stevensville Lakeshore winner v. Coloma at Lakeshore – 5:30 PM
MHSAA Div. 2 Boys Basketball District – Fowlerville/Durand winner v. Williamston at Haslett – 5:30 PM
MHSAA Div. 2 Boys Basketball District – North Branch/Goodrich winner v. Ortonville-Brandon at Otisville Lakeville  - 6 PM
MHSAA Div. 3 Boys Basketball District – Hart/Shelby winner v. Holton at Hart  - 7 PM
MHSAA Div. 1  Boys District Tournament –Rochester Adams/Clarkston winner v. Lake Orion at Lake Orion  - 7 PM
MHSAA Div. 3 Boys Basketball District – Ann Arbor Greenhills/Whitmore Lake winner v. Canton Prep at AA Greenhills - 7 PM
MHSAA Div. 1 Boys Basketball District - Swartz Creek/Flushing winner v. Saginaw Heritage  - 7 PM
MHSAA Div. 1 Boys Basketball District – Detroit Catholic Central/Novi winner v. Farmington at Novi   - 7 PM
MHSAA Div. 2 Boys Basketball District – Chesaning/Ovid-Elsie winner v. Flint Powers at Mt. Morris – 7 PM
MHSAA Div. 1 Boys Basketball District – White Lake Lakeland/Walled Lake Northern winner v. Walled Lake Central at Lakeland – 7 PM
MHSAA Div. 2 Boys Basketball District – Perry/Haslett winner v. Lake Fenton at Haslett – 7 PM
MHSAA Div. 3 Ice Hockey Regional – Milford/B.H. Cranbrook winner v. Detroit Country Day at B.H. Cranbrook  - 7:15 PM
MHSAA Div. 1 Boys Basketball District – Harrison Twp. L’Anse Creuse/Roseville winner v. St. Clair Shores Lake Shore  - 7:15 PM
MHSAA Div. 2 Boys Basketball District - Imlay City at Otisville-Lakeville  - 7:30 PM
MHSAA Div. 2 Boys Basketball District – Berrien Springs/Buchanan winner v. Benton Harbor at Stevensville Lakeshore – 7:30 p.m.
 
Thursday - Feb. 28
Freshman Girls Basketball – Middleville Thornapple Kellogg at Grandville  - 4 PM
Freshman Girls Basketball - Grand Blanc at Saginaw Heritage  - 4 PM
Freshman Girls Basketball - Fraser at St. Clair Shores Lake Shore  - 4:30 PM
JV Girls Basketball - Cass City at Otisville-Lakeville  - 5:25 PM
JV Girls Basketball - Grand Blanc at Saginaw Heritage  - 5:30 PM
JV Girls Basketball - Napoleon at Manchester  - 5:30 PM
JV Girls Basketball – Middleville Thornapple Kellogg at Grandville  - 5:30 PM
Girls Basketball – Canton Prep at Ann Arbor Greenhills  - 6 PM
Girls Basketball – Elkton Pigeon Bay Port Laker at Harbor Beach  - 6 PM
JV Girls Basketball - Fraser at St. Clair Shores Lake Shore  - 6 PM
Girls Basketball – Livingston Christian at Southfield Christian  - 6 PM
Girls Basketball – Fruitport Calvary Christian at Hemlock  - 6 PM
JV Girls Basketball - Stephenson at Norway  - 6:30 PM
Girls Basketball - Madison Heights Madison at Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood  - 6:30 PM
Girls Basketball – Middleville Thornapple Kellogg at Grandville  - 7 PM
Girls Basketball - Cass City at Otisville-Lakeville  - 7 PM
Girls Basketball - Grand Blanc at Saginaw Heritage  - 7 PM
Girls Basketball - Napoleon at Manchester  - 7 PM
Girls Basketball - Fraser at St. Clair Shores Lake Shore  - 7:30 PM
Girls Basketball - Stephenson at Norway  - 8 PM
 
Friday, March 1
JV Girls Basketball - Ortonville-Brandon at Ovid-Elsie  - 5:30 PM
JV Girls Basketball - Flint Hamady at Grand Blanc  - 5:30 PM
MHSAA Div. 1 Boys Basketball District - District Final at Saginaw Heritage  - 5:30 PM
Freshman Girls Basketball - Belleville at Saline  - 5:30 PM
MHSAA Div. 3 Boys Basketball District – Final at Ann Arbor Greenhills  - 6 PM
2019 MHSAA Div. 1 Cheerleading Championship - Finals  - 6 PM
MHSAA Div. 1 Boys Basketball District – Final at St. Clair Shores Lake Shore  - 7 PM
MHSAA Div. 1 Boys Basketball District – Final at Novi   - 7 PM
MHSAA Div. 2 Boys Basketball District – Final at Otisville Lakeville   - 7 PM
Girls Basketball - Ortonville-Brandon at Ovid-Elsie  - 7 PM
MHSAA Div. 3 Boys Basketball District – Final at Hart  - 7 PM
Girls Basketball - Flint Hamady at Grand Blanc  - 7 PM
MHSAA Div. 1 Boys Basketball District – Final at Lake Orion  - 7 PM
MHSAA Div. 2 Boys Basketball District – Final at Haslett – 7 PM
 
Saturday, March 2
2019 MHSAA Div. 2 Cheerleading Championship - Finals  - 10 AM
2019 MHSAA Div. 4 Cheerleading Championship - Finals  - 2 PM
2019 MHSAA Div. 3 Cheerleading Championship - Finals  - 6 PM
MHSAA Div. 3 Ice Hockey Regional – Final at Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood – 7:15 PM
 
Monday - March 4
MHSAA Div. 1 Girls District Tournament - Oxford vs. Waterford Kettering  - 7 PM
MHSAA Div. 1 Girls Basketball District - Okemos v. Jackson at East Lansing  - 7 PM
MHSAA Div. 3 Girls Basketball District - Ithaca at Pewamo-Westphalia  - 7 PM
MHSAA Div. 2 Girls Basketball District - Saginaw Swan Valley v. Essexville Garber at B.C. John Glenn  - 6 PM
MHSAA Div. 1 Girls District Tournament - Romeo vs. Lake Orion  - 5:30 PM
MHSAA Div. 1 Girls Basketball District - Mason v. Holt at East Lansing  - 5 PM
MHSAA Div. 2 Girls Basketball District - Bridgeport vs. Caro at Frankenmuth  - 7 PM
MHSAA Div. 1 Girls Basketball District - Birmingham Groves vs. Birmingham Seaholm at B.H. Marian  - 7 PM
MHSAA Div. 1 Girls Basketball District - Stevenson vs. Northville at Novi  - 7 PM
MHSAA Div. 1 Girls Basketball District - Fraser vs. Roseville at St. Clair Shores Lake Shore  - 6 PM
MHSAA Div. 3 Girls Basketball District - Ironwood v. Norway at Calumet  - 6 PM
 
 
Tuesday - March 5
MHSAA Div. 4 Boys Basketball Regional - At Southfield Christian  - 5 PM
MHSAA Div. 3 Boys Basketball Regional - At Grand Rapids NorthPointe Christian  - 5:30 PM
MHSAA Div. 2 Boys Basketball Regional - At Fremont  - 6 PM
MHSAA Div. 1 Boys Basketball Regional - At Howell  - 6 PM
MHSAA Div. 4 Boys Basketball Regional - At Negaunee  - 6 PM
MHSAA Div. 3 Boys Basketball Regional - At Southfield Christian  - 7 PM
MHSAA Div. 3 Boys Basketball Regional - At Grand Rapids NorthPointe Christian  - 7:30 PM
MHSAA Div. 1 Boys Basketball Regional - At Howell  - 7:30 PM
MHSAA Div. 2 Boys Basketball Regional - At Fremont  - 8 PM
MHSAA Div. 4 Boys Basketball Regional - At Negaunee  - 8 PM
 
In its 10th year, the School Broadcast Program gives members an opportunity to showcase excellence in their schools by creating video programming of athletic and non-athletic events, with students gaining skills in announcing, camera operation, directing/producing and graphics. Pixellot – the NFHS Network’s automated streaming solution – is used by schools wishing to live stream games but lacking the ability to staff events. The SBP also gives schools the opportunity to raise money through advertising and viewing subscriptions.


Comments

There are currently no comments, be the first to post one.

Post Comment

Name (required)

Email (required)

Website

CAPTCHA image
Enter the code shown above: